Iako je odavno saopšteno poslodavcima da moraju da se pridržavaju svih mera donetih kako bi se zaštitili zaposleni, a time i sprečilo širenje epidemije korona virusa, još ima preduzeća i firmi po Srbiji u kojima radnici nisu dobili adekvatnu zaštitu i o tome svakodnevno društvenim mrežama kruže snimci.
O tome šta je obaveza poslodavaca, iako to nije direktno njihova oblast, niti su za to zaduženi, već MInistarstvo rada, danas su bili upitani i lekari.
"Zaštita zaposlenih je u nadležnosti poslodavca. Ako nije u stanju da je obezbedi, on ima problem, ai i svi mi zajedno, pogotovo njegovi radnici. On mora da nađe rešenje ili da prekine rad", stav je epidemiologa Predraga Kona.
Nadovezala se Darija Kisić Tepavčević iz Instituta za javno zdravlje "Batut":
"Ponavljamo da je to u nadležnosti Ministarstva rada, ali jasno je da svaki poslodavac mora da osigura bezbedne uslove rada za zaposlene, da se naprave priroteti - ko može da radi od kuće, a ko mora da dolazi na radno mesto".
Na pitanje o pojedinim tvrdnjama da se pojedinim zaposlenima preti smanjivanjem plata jer se nisu zarazili na radnom mestu, odgovorila je:
"Ako se neko od zdravstvenih radnika, recimo, zarazio na skijanju, to nije izloženost na radnom mestu, ali ako jeste, onda se dobija rešenje o tome i svakako da u tim slučajevima ne može da bude umanjenje plata. Svaki taj slučaj će se rešavati pojedinačno, ali i to je u nadležnosti Ministarstva rada. Ne sme i neće biti pravilo da zdravstveni radnici koji su u samoizolaciji dobijaju umanjenje plata".
EVO ŠTA JE REKAO MINISTAR ZA RAD ZORAN ĐORĐEVIĆ O PLAĆENOM ODSUSTVU
U međuvremenu, iz UNICEF-a su dostavljene nove PREPORUKE ZA POSLOVNI SEKTOR, sa ciljem da pomognu poslodavcima da ojačaju podršku porodicama tokom pandemije.
Preliminarni tehnički dokument izrađen od strane UNICEF-a, Međunarodne organizacije rada (MOR) i UN Women o politikama koje uzimaju u obzir potrebe porodice i drugim dobrim poslovnim praksama u kontekstu COVID-19 možete preuzeti OVDE.
U novim preliminarnim preporukama koje su objavljene danas, UNICEF apeluje na poslodavce da razmotre uticaj svojih poslovnih odluka na porodice radnika - i da pruže podršku socijalnoj zaštiti kada god je to moguće.
"Kako se nastavlja eksponencijalni rast pandemije korona virusa, od suštinskog je značaja podržati zaposlene porodice kako bi se negativne posledice po decu svele na minimum", saopštili su danas UNICEF i MOR.
Gubitak poslova, zatvaranje škola i nedostupnost brige o deci znače da je porodicama, naročito domaćinstvima sa niskim dohotkom, potrebna dodatna pomoć.
"Posledice pandemije - gubitak poslova, produženi periodi stresa i narušavanje mentalnog zdravlja - uticaće na porodice godinama", rekla je šefica UNICEF-ovog Odseka za razvoj tokom ranog detinjstva dr Pia Rebelo Brito.
"Kod najugroženije dece, odsustvo adekvatnih sistema socijalne zaštite povećava njihovu izloženost krizi".
UNICEF i MOR takođe pozivaju vlade da pojačaju mere socijalne zaštite, posebno za ugrožene porodice, između ostalog kroz pružanje pomoći poslodavcima da ne otpuštaju zaposlene i da nastave da isplaćuju plate, kao i da garantuju finansijsku podršku onima koji izgube posao.
"Socijalni dijalog - konsultacije i saradnja između vlada, radnika i poslodavaca i njihovih predstavnika - od suštinskog je značaja. Kako bi odgovori bili delotvorni i održivi, oni se moraju graditi na poverenju i širokom iskustvu", rekla je direktorka Sektora za usloverada i jednakost u MOR Manuela Tomei.
Politike i prakse koje uzimaju u obzir potrebe porodice, uključujući zaštitu poslova i prihoda, plaćeno odsustvo za negu članova porodice, fleksibilne uslove rada i pristup kvalitetnoj brizi o deci u vanrednim situacijama, mogu napraviti ključnu razliku. One omogućavaju zaposlenima da zaštite i da se brinu o sebi svojoj deci i povećavaju produktivnost i osećaj sigurnosti radnika.
Preliminarne preporuke poslodavcima za ublažavanje negativnih posledica koje proističu iz COVID-19 uključuju sledeće:
- Pratite i poštujte savete lokalnih i nacionalnih organa i prenosite zaposlenima ključne informacije;
- Razmotrite da li trenutne poslovne politike pružaju dovoljnu podršku radnicima i njihovim porodicama.
- Pridržavajte se dobrih praksi u primeni postojećih ili novih politika koje se zasnivaju na socijalnom dijalogu, nacionalnim zakonima o radu i međunarodnim standardima.
"Vi zadnji derbi računate kao poraz? Baš lepo": Obradović reagovao na pomen osam neuspeha protiv Zvezde u nizu
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Ako nas ne motiviše Zvezda, ne znam ko će": Žocova poslednja poruka pred derbi!