Neki među njima su ostali bez novca, kaže ambasador Srbije u Pekingu Milan Bačević.
“Trudimo se, pomažemo koliko možemo. Imamo informacije o njima, uredno obaveštavamo Ministarstvo i javnost o broju tih ljudi, u ovom trenutku je to 12 ili 13 ljudi”, rekao je Bačević za Tanjug, uz napomenu da postoje i sporadični slučajevi naših državljana u Kini koji imaju problem da se vrate jer im je istekla viza ili su ostali bez posla.
Naveo je da se tek sa izbijanjem pandemije saznalo da je mnogo više naših građana u Kini nego što se pretpostavljalo, a da se oni javljaju ambasadi kada nastane problem, traže različite vrste pomoći.
“Mi se odazivamo na najbolji mogući način, pomažemo onoliko koliko možemo”, rekao je Bačević.
Podsetio je da smo među prvima uspeli da evakuišemo petoro naših građana iz Vuhana, gde je izbila epidemija korona virusa.
U Vuhanu je, dodaje, sada dvoje naših državljana koji nisu hteli da se vrate u Srbiju, i oni nisu bili inficirani.
On je rekao da je situacija u Kini u vezi sa korona virusom pod potpunom kotrolom, da nema novih žarišta, već pojedinačnih slučajeva zaraze uglavnom stanovnika Kine koji su došli iz Evrope i SAD.
ŽIVOT SE VRATIO U NORMALU
U celoj zemlji, kaže ambasador, trenutno je ukupno 13 asimptomatskih slučajeva, uz tri putnika koji su došli iz inostranstva.
Naveo je da je disciplina svakog stanovnika Kine u primeni preventivnih mera takva da umanjuje šansu za pojavu drugog talasa epidemije o kome se priča svuda u svetu.
Kaže da je putovanje po Kini sada normalizovano, a naveo je primer da je za prvomajske praznike oko 100 miliona Kineza otišlo na turistička putovanja po zemlji i u posetu rodbini.
Naveo je da je informacija od jutros da će od sutra najveći i najnoviji aerodrom Dasing u Pekingu biti otvoren i da je planirano 585 letova u zemlji.
“Što se tiče međunarodnih letova, njih još uvek nema. Imamo informaciju da bi Aeroflot krajem meseca mogao da krene sa nekim letom, ali za svakog putnika koji bi došao Aeroflotovim avionom bio bi obavezan dokaz da je negativna na virus”, kaže Bačević.
Život u Pekingu se gotovo normalizovao, kaže, otvorene su prodavnice, veliki tržni centri, muzeji, biblioteke, ali da još uvek nema masovnih okupljanja u zatvorenom prostoru, nema fudbalskih I košarakaških utakmica.
Zabranjeni grad u Pekingu je, kaže ambasador, nedavno otvoren za posetioce nakon 100 dana, ali je broj posetilaca ograničen na 5. 000 dnevno, a otvoreni su i drugi turistički delovi grada.
Oko 80 odsto ljudi se, navodi, vratilo na svoja radna mesta, škole još uvek funkcionišu na daljinu organizovanjem onlajn nastave, ali da bi već početkom juna đaci i student mogli da se vrate u učionice i amfiteatre, a deca u vrtiće.
Izrazio je zadovoljstvo što je Srbija dobar deo mera koje je Kina primenila preslikala, i dodaje da ono što najviše smeta i izaziva čuđenje kod mnogih Kineza koji poznaju i vole Srbiju jeste politizacija virusa.
“Lično smatram da je je to nešto što je pogrešno i što može da nam otupi oštricu te borbe”, rekao je Bačević.
Izrazio je zadovoljstvo što je Srbija prva zemlja koja je od Kine dobila pomoć i naveo da je to očigledan dokaz dobrih političkih odnosa Srbije i Kine.
Naglasio je i važnost pomoći Kine i njenih sturučnjaka prilikom organizovanja bolnice na Sajmu u Beogradu.
“Pomagali su Nišu, Novom Sadu. To su iskustva koja se ne mogu kupiti novcem. To je jedna prijateljski gest na koji Srbija može da bude ponosna”, rekao je ambasador.
Naveo je da je najveći broj smrtnih slučajeva u onim zemljama koje su se podrugljivo u svojim komentarima odnosile prema načinu borbe kinsekih lekara sa virusom i smejale se disciplini kineskih stanovnika.
“Sada kada se suočavaju, tek sada shvataju kroz šta je prošla Kina i kakvu su šansu propustili da se pripreme. Kina je očitala čovečanstvu lekciju kako se pošstuje vlast, kako se voli svoja zemlja”, rekao je Bačević.
Kina je, dodaje, pokazala visok nivo naučnih dostignuća i stručnosti lekara, opremljenosti njihovih laboratoriji, tehnološku superirnost u mnogim disciplinama medicine, a mnogi naučni instituti u Kini, kao i udrugim zemljama sveta, ozbiljno rade na vakcini.
Naveo je da je Kina učetvorostručila proizvodnju zaštitnih sredstava i da samo od prodaje respiratora i drugih medicinskih sredstava može da oporavi svoju ekonomiju.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama