Na protestu je pročitan dopis koji je upućen predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, kao odgovor na pismo koje je uputio penzionerima prethodnog meseca.

Kako ističu organizatori protesta, u penzijskom sistemu Srbije prava ostvaruje preko 1.712.000 penzionera. Za pravo na penziju doprinose uplaćuje preko 2.200.000 zaposlenih na određeno ili neodređeno vreme.

Zato su odgovori na pitanja koja se odnose na penzijski sistem Srbije važna za najveći broj građana odnosno birača u Srbiji.

Okupljeni su postavili pitanje, da li u uslovima diskriminacije penzioneri izlaskom na izbore treba da održavaju sistem koji je to omogućio i toleriše.

MONDO/Goran Sivački Sivački

Iz Udruženja sindikata penzionisanih vojnih lica Srbije navode da su u dopisima, na protestima i u medijima od 2015. godine neprekidno tražili odgovore na neka od sledećih pitanja:

"Kada će penzionerima kojima su penzije umanjivane od 2014. do 2018. godine, neisplaćeno biti vraćeno sa kamatom?

Kada će predstavnici penzionera i zaposlenih koji plaćaju doprinose PIO imati većinu u Upravnom odboru Fonda PIO?

Na koji način obezbediti finansijsku održivost Fonda PIO tako da ne zavisi od izvršne vlasti i budžeta?

Kada će najniža penzija poljoprivrednika biti izjednačena sa najnižom penzijom ostalih kategorija penzionera?

Kada će korisnicima vojnih penzija biti isplaćivana stečena penzija u punom iznosu, jer im se nekakvim Zaključkom Vlade Srbije od 1.1.2008. godine penzija isplaćuje u manjem iznosu za 4,21 odsto*

Kada će biti ukinuto trajno umanjenje penzija penzionerima koji su sa 40 godina staža otišli u preveremenu starosnu penziju?"

 Pogledajte snimke sa protesta: