Povodom 50 godina od njegovog izlaska, ispred pećine Samar je uz bogat program obeležen jubilej tog podviga.
U okviru jubileja posetioci su mogli da pogledaju dokumentarni film "Speleonaut / Pod kamenim" nebom Sonje Đekić o njegovom petnaestomesečnom samovanju u pećini Samar, ali i da obiđu Etno muzej "Kopajkošara" u kome se, pored tradicionalnih alata, predmeta i drugog muzejskog nasleđa, nalazi i postavka posvećena Milutinu Veljkoviću i njegovom poduhvatu.
Juna 1969. godine, tada 34-godišnji Milutin, sprovodeći naučni eksperiment, neprekidno je, zazidan u pećini, boravio sam u njoj ukupno 464 dana, oborivši svetski rekord u boravku pod zemljom koji je do tada, sa 109 dana, držao Francuz Anri Fiout.
U svom poduhvatu uspeo je održavajući radio-vezu sa selom, hraneći se iz konzervi i dvopecima i uz pomoć agregata koji je imao u pećini. Većina meštana i danas se seća Milutinovog izlaska iz pećine gde ga je sačekalo nekoliko hiljada ljudi.
Milutin je o svom boravku u pećini Samar izdao i knjigu Pod kamenim nebom baziranu na dnevniku koji je vodio tokom svog samovanja, kojim oživljava svakodnevne poslove (pripremanje kafe, prikupljanje pećinske faune…), ali i dramatična zbivanja kakva su vađenje sopstvenog zuba, čežnja za ženom, borba sa poplavom i halucinacijama i druge stvari.
Tokom dana, u ograničenim turama na po sat vremena, zainteresovani su mogli i da obiđu Milutinovo mesto boravka u samoj pećini, uz pomoć iskusnih vodiča.
Od nepoznate pećine do Ginisovog rekorda - i nazad
Samu pećinu, selo, ali i tada mladog speleologa Milutina Veljkovića jedan poduhvat početkom sedamdesetih godina proslavio je nadaleko, a čak privukao i pažnju svetske javnosti.
Za ovu pećinu i pećinski sistem Jezava, i pored nekadašnje svetske slave, danas se ne zna puno, osim među speleolozima i avanturistima.
Pećina Samar
Nalazi su u netaknutoj prirodi nadomak Svrljiga, na obroncima planine Kalafat kod sela Kopajkošara koje je okruženo šumovitim brdima iza kojih se nazire vrh Ozrena.
Pećinu je formirala Kopajska reka i duga je preko 3 kilometra. Ponornica se uliva na jednom kraju pećine iznad čijeg se ulaza nalazi prerast, jedinstven kraški oblik - prirodni kameni most. Njegov luk se nadvija nad izlazom pećine u visini od 15 metara i u širini od 25 metara.
Glavni kanal pećine je tunelskog tipa i izgleda kao kanjon na pojedinim mestima, a obiluje virovima i kaskadama, pa se ne preporučuje samostalan obilazak pećine upravo zbog brojnih vodenih prepreka i lavirinata.
Ponornica izlazi na drugom kraju pećine, praveći vodopad od oko 5 metara visine.
U ovoj pećini pronađena je do sada najbolje očuvana u Srbiji lobanja pećinskog lava, ali i ostaci pećinskog medveda i kabaloidnog konja. Sa ostalim pećinama u okolini čini jedinstveni pećinski sistem.
Od 1955. godine pećinski sistem Samar je zaštićen Rešenjem Zavoda za zaštitu prirode.
(Mondo/Kurir)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Jugoslavija bi 1994. bila prvak sveta da se država nije raspala: Piksi, Dejo, Šuker, Robi, a za Mihu nema mesta
"Nadstrešnica nije bila rekonstruisana": Gradonačelnik Novog Sada otkrio tok istrage nesreće na Železničkoj stanici
Magija Alekse Avramovića podigla dvoranu na noge: Koš sa svoje polovine, jednom rukom!
Skandal potresa Evroligu: Direktor takmičenja i dalje vodi Žalgiris, kupio je još jedan klub?
Alija Balijagić lociran u Srbiji! Hitno upozorenje svim građanima, SAJ stiže na ovu lokaciju