Većina meštana sokobanjskog sela Vrmdža ne veruje da, prema staroj legendi, u njihovom jezeru živi ogromna neman, ali su joj bez obzira na to ipak dali ime. Tako priču o čudovištu Vrmdžila, koje niko nikada nije video, rado prepričavaju gostima i turiste pozivaju da dođu i pronađu ga.

Za razliku od čudovišta iz Loh Nesa, za koje mnogi tvrde da su ga fotografisali ili snimili bez ozbira na to što je autentičnost snimaka uglavnom sumnjiva, Vrmdžila se i dalje skriva i nikakvih tvrdnji da zaista postoji još nema. Međutim, legenda o njoj godinama živi i meštanima služi za privlačenje turista.

Za ovo selo vezuje se još legendi, a neke je podstaklo to što se selo nalazi u podnožju planine Rtanj, koju mnogi smatraju mističnom.

Kako piše na sajtu ovog sela, ono se prvi put u pisanim dokumentima pominje u 3. veku, kada je u njemu izgrađeno rimsko utvrđenje za odbranu carskog druma - Latin-grad. Grad je, kako tu piše, dograđivan u 6. veku da bi se Vizantija branila od najezde slovenskih plemena, a u 14. veku on se pominje kao stanište bogatih vlastelina, koji su trgovali sa trgovcima iz Dubrovnika. Ostaci grada se i danas mogu videti.

Vrmdža je 1413. godine pala u ruke Turcima, tačnije - Muse Kesedžije.

A činjenica, zbog koje će oni koji lako poveruju u “više sile” verovatno postavljati mnogo pitanja, jeste to da je prvi registrovani meteorit na ovim prostorima pao 1877. godine nedaleko od ovog sela.

Vrmdža je još po čemu jedinstvena. Dok sela uglavnom ostaju sa samo starijim meštanima, jer se mladi iseljavaju u gradove, Vrmdža se može pohvaliti time da se tamo od 2008. godine doselilo oko 40 porodica iz Srbije i inostranstva koje su tu kupile kuće i imanja. Tokom godine kroz selo sa 570 stanovnika prođe i do 8.000 turista. Postoji obeležena biciklistička staza od 15 kilometara.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

(Mondo)