• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

IŠAO OD ŠALTERA DO ŠALTERA I NIŠTA! Čovek u Srbiji koji ne može da dobije otkaz, a ni da se zaposli!

Autor Marija Ivetić

Postoji nekoliko situacija kada radnik u Srbiji jednostavno ne može da dobije papir da više nije radnik određene firme.

Ugovori, radni odnosi, prava radnika i pojam otkaza, su teme od kojih bežimo što zbog nepoznavanja pravila, što zbog toga što su one očigledno još tabu. Navikli smo na to da radnici pristaju na mnoge ustupke, na svoju štetu samo zarad redovne plate. Posledica toga je da 60.000 ljudi radi na crno.

Možda će vas zanimati

Dešava se zato da kasnije, kada treba da se veže radni staž, ili planira penzija, teško hvatamo kraj s krajem. Verovali ili ne, problem je i ako ne možete da date otkaz. A to je na svojoj koži prethodnih nedelja osetio jedan naš sugrađanin. On je imao dodatni problem, određeni period nije plaćao porez na zaradu iz inostranstva. Rešio je da to izmiri, i otišao je kod knjigovođe po savet kako da se registruje, koliki porez da računa...Tada saznaje, da je on zapravo još radnik.

"Nije jednostavno, ali je istina, i ne dešava se retko. Konkretno, desilo se da ovog mog klijenta prethodni poslodavac nikada nije odajvio jer je u pitanju fantomska firma, direktor je u bekstvu, kaže Aleksander Segeti, knjigovoća u Beogradu.

Prema njegovim rečima, takvih primera ima dosta u Srbiji, a slično je i kada su komplikovani slučajevi stečajeva, pa se još neki repovi vuku.

"I sada sam ja tom čoveku pogrešno obračunao porez u prijavi, a on uopšte nije bio obavešten da je zaposlen. Kada smo to shvatili, morao je da ide po državnim institucijama i da se raspituje: "Izvinite, a koji je tačno moj status u vezi radnog odnosa", priča Segedi.

On se požalio i pravnicima, koji su ga uveravali, da pravno, čovek može da da otkaz.

"Morao sam da im kažem da idemo ruku pod ruku, redom, i da vidimo kako (ne) može da otkaz", kaže on. Kako objašnjava dalje, "ne može elektronski, jer niste direktor koji može da pristupi e-sertifikatu na elektronskom portalu".

"k, to je u redu. Hajmo onda papirno. Oni nam kažu nema potpisa direktora na otkazu. Ne može. I to je začarani krug", priča Segedi, koji ukazuje da je problem što takvi pojedinci ne mogu na jednom mestu da saznaju svoj status, a kamoli koliki porez treba da plate.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

(Mondo/Telegraf)

Pročitajte i ovo

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Drzavni posao

Ovo neki Biljan Ristic, sto mu treba potpis od Djordja Cvarkova? Tragikomicno.

Dejan

Da nije kriv radnik? Ove sto zloupotrebljavaju poziciju poslodavca i ucenjuju mizernim platama radnike koji zaista moraju da rade iz nekog razloga, treba osuditi dozivotno da rade pod tim istim uslovima. Nismo mi drzava gde lagano mozes birati radno mesto. Pogotovo ako neces da napustis grad. Kod mene u gradu ima 5 firmi sa po 700,800 radnika. Novokompovane, americke, nemacke, poljske... u svim se radi preko kadrovske agencije bez jasnog pravila kad postajes stalni radnik. Naravno plata je za isto radno mesto i isti broj radnih sati drugacija za agenciju i za stalno zaposlene. Dok si preko agencije prava su ti jednaka nuli i to se veoma zloupotrebljava. Bolovanje zvanicno imas ali zna se sta te ceka par dana posle povratka sa bolovanja. Plata preko agencije zakonski minimalac i to veoma cesto umanjen ako radnik nije uspeo normu da izbaci. Ako je izbaci i prebaci onda zasluge idu inzenjerima i tim liderima jer su povecali proizvodnju. Tako da najvise nadrlja onaj ko najteze i najvise radi. Svrha svega je da skrenem paznju na zaista losu poziciju radnika i na veliku prisutnost zloupotreba poslodavaca. U gradu gde zivim ili ides u fabriku preko agencije ili na zidariju da mesas malter. Tesko da ces naci neku drugu vrstu posla. Osim ako nisi u SNS, nemas vezu i nemas para da ostavis nekome za dobro radno mesto. U pitanju je Sremska Mitrovica ako se vec neko pita.

Druga strana medalje

@Dejan To je ta priča, ne zavisi od mesta u kome živiš. Tako je u celoj Srbiji. Ovo si jako lepo primetio, rukovodioci proizvodnje, lideri, vodje su jedini koji pokupe benefite marljivih radnika.

special image