• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

UPOZORENJE SEIZMOLOGA ZA SRBIJU: Jedan deo Beograda je NAJUGROŽENIJI, u narednih 10-15 godina prete jaki zemljotresi!

Autor Marija Ivetić

Čak i manji zemljotresi mogli bi znatno da oštete staro beogradsko naselje.

 zemljotres u hrvatskoj petrinja zagreb potres zemljotres u srbiji beograd trusno podrucje seizmolog Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Snažan zemljotres kod Petrinje u Hrvatskoj magnitude 6,3 podsetio je još jednom da se Balkan nalazi na seizmološki trusnom području na kome se u narednih 10 do 15 godina može očekivati nekoliko jakih zemljotresa. To je veliko upozorenje i za Srbiju u kojoj ima puno starih, rizičnih građevina od cigle, a takav je, recimo, gotovo ceo Dorćol, kaže seizmolog Slavica Radovanović.

Nakon novog razornog zemljotresa u Hrvatskoj za svega devet meseci ceo region je u strahu da li će uskoro ponovo doći do snažnog podrhtavanja tla koji bi mogao doneti ljudske žrtve i veliku štetu?

Možda će vas zanimati

Nažalost, prognoze seizmologa su nezahvalne, ali nisu ni optimistične. Istorija nas upozorava da je ciklus zemljotresa iz Italije prešao na Balkansko poluostrvo što znači da ceo ovaj prostor mora biti na oprezu u narednih deceniju i po.

Jačinu jučerašnjeg zemljotresa u Hrvatskoj trebalo bi da imaju reči seizmologa Slavice Radovanović koja naglašava da je krajnje vreme da se obrati pažnja na stanje građevinskih objekata u našoj zemlji.

"Zemljotres kod Petrinje su pokazali da najugroženiji objekti od cigle, kao i zidane građevine sa vertikalnim i horizontalnim gredama. Takav je, na primer, maltene ceo Dorćol. Tu uglavnom imamo starije zgrade građene po starim, prevaziđenim standardima", objašnjava Radovanović.

Kako kaže, to znači da bi u ovom beogradskom naselju moglo da dođe do velikih problema i prilikom manjeg zemljotresa kakav je, na primer, bio onaj kod Svilajnca 1999. od četiri magnitude.

"Da se razumemo ne bi ti objekti bili sravnjeni, ali bi svakako došlo do značajnih oštećenja. To je za očekivati jer stari objekti od cigle nisu sposobni da izdrže potrese zemlje", upozorava Radovanović. Nažalost, Srbija je među balkanskim zemljama koje nisu ojačale stare, rizične građevine, naglašava.

"Nijedna zemlja na Balkanu sem Makedonije nije to uradila. Makedonija je to učinila nakon razornog zemljotresa u Skoplju 1963. godine. Srbiji je zato potrebna izražena kampanja ojačanja starih građevina u koju će se pored države uključiti i vlasnici starih objekata", ističe Radovanović.

Kada je reč o Srbiji, u poslednje 22 godine imali smo tri jača zemljotresa, iznad magnitude pet.

"Najpre je 1998. došlo do zemljotresa kod Mionice jačine 5,6 jedinice Rihterove skale pa 2002. kod Uroševca 5,5 stepeni koliko je bio jak i udar u Kraljevu 2010. godine. Ako pogledamo dalju istoriju, imali smo razorne zemljotrese u Skoplju 1963. godine, zatim u Banjaluci 1963. godine pa u Crnoj Gori 1979. godine. To pokazuje da se zemljotresi javljaju u vremenskim i prostornim intervalima koji se ne mogu precizno predvideti. Zemljotres u Petrinji mogao je da se, recimo, dogodi i pet meseci kasnije", zaključuje Radovanović.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

(Mondo/Blic)

Pročitajte i ovo

Komentari 20

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ZeKa

Nasli su jednu koja bi nesto da kaze, a jos bi malo i da plase ljude. Beograd je u ovom veku doziveo zemljotrese koji su negde te jacine. Srusio se po neki dimljak i delovi fasada. Beograd realno nije na mestu gde moze da se dogodi zemljores koji bi nacinio neku znacajniju stetu. Lazarevac je najblizi, ali ni tu nisu zemljotresi jacine znatno vece od 5 Rihtera, a ipak je to 50 km od Dorcola. Zaista nema razloga za strah, jer nismo povezani sa ovim zemljotresima. Da, iz Italije u Hrvatsku, ali to je jedan rased, Beograd i Srbija su na potpuno drugim.

Gaga

Mnogo vi znate.. Sve neki strucnjaci.

Подсетник

Земљотреси настају због (све већег) греха народа, а не због "сеизмички трусног подручја" (по безбожној науци).. + а и да се мало прекине замлаћивање са корона лажима..

special image