U susamu koji je iz Indije poslat za Evropu prošlog septembra otkriven je veoma visok nivo etilen-oksida. Nivo tog kancerogenog pesticida u nekim slučajevima bio je čak hiljadu puta viši od maksimalno dozvoljenog.

Granična fitosanitarna inspekcija u Srbiji vratila je pošiljku od skoro 18 tona susama iz Indije zbog prisustva etilen-oksida u količini većoj od dozvoljene.

Ivan Tomašev, šef Odseka Granične fitosanitarne inspekcije Subotica rekao je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, da ta inspekcija vrši kontrolu pošiljaka bilja i mešovite hrane koje dolaze u Srbiju.

"Prilikom ovih kontrola radimo i kontrole ostataka sredstava za zaštitu bilja, kontaminenata i teških metala", istakao je Tomašev.

Kaže da su prilikom dobijanja prvih informacija sistema brzog uzbunjivanja i obaveštavanja koji se koristi u EU, pojačali kontrolu pošiljaka susama i proizvoda koji sadrže susam poreklom iz Indije.

"Na graničnom prelazu Batrovci, prilikom službene kontrole, izvršili smo kontrolu oljuštenog susama koji je prispeo iz Indije u količini od 17.800 kilograma, uzeli smo službeni uzorak, poslali u laboratoriju na ispitivanje", rekao je Tomašev.

Posle nekoliko dana stigao je rezultat - utvrđen je povišen sadržaj etilen-oksida od 0,15 miligrama po kilogramu, što je tri puta veća vrednost od granične vrednosti koja iznosi 0,05, istakao je Tomašev.

U Indiji je etilen-oksid korišćen protiv salmonele u skladištima. Tomašev kaže da se od nas ne koristi u poljoprivredi.

Evropska unija nastavlja pojačanu kontrolu, jer od susama su razni proizvodi, čokoladice, slana i slatka jela, hleb, a te pojačane analize su skupe.

"Trenutno radimo pojačanu kontrolu prisustva etilen-oksida na susamu i proizvodima koji su dobijeni iz susama, tako da ne čekamo rezultate iz EU, već vršimo uzorkovanje proizvoda da ne bi ostavili potrošače u neizvesnosti", rekao je Tomašev.

Kada stigne isporuka iz inostranstva koje sadrže susam, Tomašev pojašnjava da službene kontrole koje se vrše na hrani i hrani za životinje sastoje iz nekoliko segmenata - pregled dokumentacije, identifikacija pošiljke, fizički pregled pošiljke, pregled deklaracije i po potrebi slanje na laboratorijsko ispitivanje.

Službeni uzorci koje uzima granična fitosanitarna inspekcija se šalju u ovlašćene laboratorije, koje je ovlastilo Ministarstvo poljoprivrede a imaju obim akreditacije za određeni parametar koji se šalje.

Pošiljka sa susamom iz Indije je pod nadzorom fitosanitarne isnpekcije i za nekoliko dana očekujemo njen istup iz zemlje.

Prema njegovim rečima, i uvoznici su odgovorni prilikom prometa hrane da kod bilo kakve neusaglašenosti sa zakonom o bezbednosti hrane i sa podzakonskim aktima - reaguju i da sami povuku sa rafova svoje proizvode i o tome obaveste potrošače.

Mnogo toga se uvozi, a na pitanje može li nešto da promakne, Tomašev kaže da uvek može da promakne nešto, ali se trude da profesionalno i savesno odrade svoj posao i da grešaka bude što manje.

Ono što piše na papiru ne stoji uvek i unutra. Tomašev kaže da je deklaracija samo jedan segment u kontroli, pa se drže i drugih parametara kao što je analiza rizika, prethodnih nalaza kao i samog fizičkog pregleda pošiljke.

"Ne treba da izbegavamo kupovinu proizvoda od susama koji je hranljiv, treba nastaviti sa kupovinom, a inspekcija će raditi svoj posao i sprečiti ulazak susama sa sadržajem etilen-oksida koji je veći od dozvoljenog", kaže on, dodajući da je u pitanju prvi nalaz.

Tomašev kaže da možemo da pristupino bazi podataka, odnosno sistemu brzog obaveštavanja i upozoravnja za hranu i hranu za životinje na terotoriji EU, ali da i u Srbiji imamo sličan sistem koji funkcioniše na našoj teritoriji.

Objašnjava da ako se na jednom graničnom prelazu nešto otkrije, svi granični prelazi dobijaju automatski tu informaciju, kao i druge inspekcije, kao što su poljoprivredna ili fitosanitarna.

"Jedan hleb sa susamom i sa povišenim sadržajem etilen-oksida ne može toliko da utiče na zdravlje, nema potrebe za panikom i treba da nastavimno život dalje", rekao je Tomašev.

Tomašev ističe da su u prošloj godini, što se tiče hrane i hrane za životinje, imali 77.000 službenih kontrola, od toga su doneli 98 rešenja o zabrani uvoza ili uništenju ili vraćanju pošiljke isporučiocu.

"Granična fitosanitarna inspekcija radi i kontrolu bilja i biljnih proizvoda po Zakonu o zdravlju bilja, radi kontrolu sredstava za zaštitu bilja, sredstava za ishranu bilja i osnovi cilj je da sprečimo uvoz hrane koja nije bezbedna, da sprečimo unos štetnih organizama na bilju koje može da utiče na našu poljoprivrednu proizvodnju", zaključio je Tomašev.

(Mondo/RTS)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.