Crna voda, nesnosan smrad i zagađenje na Adi Ciganliji pojavilo se svega mesec dana nakon što su "Srbijavode" očistile ovaj deo reke. U Topčiderku se duž celog toka uliva kanalizacija, a sumnja se i na to da zagađenje dolazi i direktno iz cevi koja se nalazi naspram Šećerane i tržnog centra.
Nakon što se potvrdi šta je zapravo uzrok i ko je krivac za zagađenje, Adu Ciganliju čekaju čišćenja specijalnim mašinama za površinske delove voda, postavljanje takozvanih "zavesa" kojima se metali i zagađenja delimično uklanjaju, potvrđeno je za MONDO.
STANOVNICI ADE SUMNJAJU NA HEMIJSKO ZAGAĐENJE
MIlan Delić, stanovnik Čukarice, kaže za MONDO da su se on i njegove komšije mesecima borili da se Čukarički rukavac očisti od mulja, kako bi se sprečio nesnosan smrad. Ipak, ispostavilo se da to nije rešenje.
"Smrad se tada širio po celoj Čukarici i izgledalo je katastrofalno. Svuda je bilo đubre i uginula riba. To je taman očišćeno, a nakon samo nedelju ili dve dana, zatekli smo crnu vodu. Ubeđeni smo da je došlo do izlivanja nekih materija koje su možda i opasne, vidi se da je u pitanju nekakva "hemija". Voda se promenila, drugačiji smrad se pojavio i sada smo zabrinutiji nego ikada za zdravlje svih nas koji živimo u blizini", kaže za naš portal Milan Delić.
FILTERI I KANALIZACIJA?
Nakon što su veslači prijavili sumnju na hemijsko zagađenje, potvrdilo se da je voda najgore, pete kategorije i Inspektori su sproveli nadzor nad radom dve fabrike u neposrednoj blizini rukavca.
"Problem se može rešiti uređenjem kanalizacionih sistema tako da se sva sanitarna, tehnička i industrijska voda ne baca neprečišćena u Topčidersku reku. Što se tiče industrije tu postoje filteri, a što se tiče građanstva, tu kanalizacija mora biti rešena", rekli su iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine Beograda.
SVE JE BILO KRATKOTRAJNO REŠENJE
Zagađenje koje je bilo prisutno prethodnih meseci nastalo je od mulja koji je sada očišćen. Tu se delovalo samo na posledicu, ali ne na uzrok, kaže naš izvor iz "Srbijavoda".
"Po svemu sudeći došlo je do hemijskog zagađenja i tu nikakvo čišćenje mulja te vrste ne može da pomogne. Potrebno je proveriti da li je krivac za zagađenje utvrđen i da li je poslata prijava. Firme koje su doprinele da se materije ispuste u reku treba da se procesuiraju, da se spreči dalji uzrok problema. Nakon toga treba da se vidi kako šteta može da se popravi. Sve je sada na na Sekretarijatu za životnu sredinu, Gradu Beogradu i inspekciji", kaže naš izvor iz "Srbijavoda".
APARATI I "ZAVESE" SPASAVAĆE ADU CIGANLIJU?
Rukavac je mrtvi deo reke gde voda ne protiče, a ono što se ispušta kontaminira vodu i sve što se nalazi u njoj. To je nemoguće očistiti fizički, uklanjanjem otpada, već moraju da postoje druge metode, kažu naši sagovornici.
"Ako tako bude naloženo, Ada CIganlija i crna voda će se čistiti aparatima koji sa površinskih delova voda uklanjaju hemijski otpad. Postoje “zavese” kojima se zadržavaju određene količine otpada koji pluta, ali teške metale je teško zadržati dane idu dalje niz reku. Koje će rešenje biti primenjeno, znaće se kada bude završena analiza",otkriva naš izvor.
Da podsetimo, u čišćenje rukavca uloženo je 15 miliona dinara i uklonjeno je oko 40.000 kubika mulja i otpada. Osim što je plastika, đubre i otpad vidljiv, merenja su pokazala da je velika koncentracija amonijačnog azota na ovom mestu. Ipak, dok kanalizacija, ispuštanej materija i zagađenje ne bude "rešeni", kanali puni otpada i smrad uvek će se iznova pojavljivati.
Navijač u dresu Barselone ušao na Marakanu: Delije sa kapuljačama mu odmah prišle, evo kako se sve završilo
Da li je vreme za alarme u Partizanu? Četiri uzastopna poraza u Evroligi, a najteže tek dolazi
Ovako je Partizan izgubio utakmicu u Parizu: Katastrofalna greška Marinkovića na 100 sekundi do kraja!
Mondo ukrštenica za 8. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Partizanovi igrači rade nešto što drugi ne vide, a ja vidim": Đurović kritikuje crno-bele, jedno mu smeta