Kroz račune za struju i vodu svakog meseca plaćamo različite stavke koje su mnogim potrošačima nerazumljive.

Među njima su takse za obnovljive izvore, naknada za ispuštenu vodu ili plaćanje ekološke zaštite. Koje stavke ćemo morati da platimo zavisi od toga da li živimo u zgradi, imamo li daljinsko grejanje, lift i protočnu toplu vodu. 

Ekonomski stručnjaci analizirali su za MONDO šta zapravo znače stavke na računima i objasnili kako je potrošnja svakog meseca ustvari manji deo cene, dok  više od polovine računa plaćamo fiksno.  

IZNOŠENJE SMEĆA I GREJANJE CELE GODINE

Pojedini iznosi koji se plaćaju za komunalne usluge obračunavaju se množenjem površine prostora sa cenom po kvadratnom metru. Tako se obračunava  naknada za iznošenje smeća i naknada za grejanje, održavanje zgrade sa liftom, održavanje zgrade bez lifta i čišćenje zgrade, naknada za dimničarske usluge i naknada za održavanje stambenih zgrada. 

Šta sve plaćamo kroz račune
MONDO/Uroš Arsić 

"Cena naknade za iznošenje smeća za stambeni prostor i garaže je ista, dok je za poslovni prostor uvećana od zavisnosti od delatnosti koja se u njemu obavlja. Naknada za grejanje se plaća svakog meseca, tokom cele godine za stambeni prostor, a za garaže se plaća samo u toku grejne sezone. U zgradama koje imaju vešernice i zajedničke prostorije koje se greju, naknada se uvećava srazmerno odnosu površine zajedničkog prostora i ukupne površine stanova u zgradi", navode u Infostanu.

ŠTA SE OBRAČUNAVA I KAKO?

Naknada za održavanje stambenih zgrada plaća se za stanove u privatnoj svojini. Ukoliko na računu pronađete neku od sledećih stavki, vaša zgrada ima određeni ugovorni odnos sa JP "Gradsko stambeno", kažu iz Infostana. 

"Ostale usluge se obračunavaju i obuhvataju zakupninu stanova. To je proizvod površine stana i broja bodova koji predstavljaju ukupan kvalitet stana pomnoži se sa koeficijentom koji šestomesečno usklađuje nadležni republički organ. Korišćenje vodnog dobra i naknada za ispuštenu vodu obračunava se kao proizvod utrošene hladne vode po m3 i cene u dinarima po m3. Naknada za vodu i toplu vodu obračunava se tako što se potrošnja izražena u m3 pomnoži sa cenom u dinarima po m3, pa se tako dobijen iznos podeli prema kriterijumu koji utvrdi Skupština stambene zajednice", navode iz Infostana.

SVETLO NA STEPENIŠTU I ISPIRANJE VODOVODNE MREŽE

Ono što je mnogim potrošačima nejasno, jeste naknada za pogonska spremnost sistema, koja se naplaćuje u fiksnom iznosu za održavanje i ispiranje distributivnog sistema vodovodne mreže koju utvrđuje javno komunalno preduzeće koje vrši prečišćavanje i distribuciju vode uz saglasnost Osnivača.

Šta sve plaćamo kroz račune
Mondo/ Stefan Stojanović 

"Naknada za zajedničku električnu energiju obračunava se tako što se ukupna potrošnja na mernom instrumentu, strujomeru, za određenog potrošača, stepenišno svetlo, lift ili podstanicu, pomnoži sa cenom u dinarima po kVh i tako dobijen iznos podeli prema kriterijumu koji utvrdi Skupština stambene zajednice. Kriterijum raspodele može biti broj članova domaćinstva ili površina prostora koji se koristi", kažu iz Infostana.

STAVKE ZA STRUJU SU 43 ODSTO POTROŠNJA

Više od polovine računa za struju nema veze sa utrošenim kilovat satima, jer od ukupnog zaduženja, 43 odsto čini potrošnja i distribucija energije, a ostali troškovi čak 57 odsto.

"Na računima se nalaze naknada za medijski servis, podsticaji za povlašćene proizvođače, naknada za obnovljive izvore energije, akcize , unapređenje energetske efikasnosti i porez na dodatu vrednost od 20 odsto. Stavke na računima ne odnose se uvek na ono što smo potrošili. Stavke koje su usvojene na nivou države i koje se plaćaju kroz račun za struju, za obnovljive izvore energije, za raznorazne dodatne stavke koje uvek uvećavaju taj račun nevezano od konkretne potrošnje", kaže ekonomista Milan Adžić za MONDO. 

POTROŠNJA 1.550, RAČUN 2.600

Ako je potrošač za struju zadužen 1.550 dinara, kada se tu dodaju zaduženja, obračunska snaga i trošak garantovanog snabdevača, iznos je 2.000 dinara, a na kraju račun izaše 2.600 dinara.

Šta sve plaćamo kroz račune
MONDO/Stefan Stojanović 

"Obračunska snaga i trošak garantovanog snabdevača su stavke koje plaćamo i kada ne potrošimo ni jedan kilovat.Akciza na struju od 7,5 odsto dodaje još 115 dinara na račun. Ona se ne obračunava samo na potrošene kilovat sate električne energije, već na sve stavke iz računa i na troškove koji ne zavise od potrošnje. Akciza nije uračunata samo na taksu za javni medijski servis od 300 dinara. Novac iz stavke šest računa za električnu energiju, naknada za unapređenje energetske efikasnosti ide za subvencije za zamenu stolarije i kotlova , PDV od 20 odsto se računa na sve, pa čak i akcizu", kaže ekonomista.