Na nedavnoj sednici Skupštine grada Beograda odbornici su izglasali odluku o zabrani upotrebe ćumura i otvorenog plamena u zgradama i rok da ova odluka počne da se primenjuje je 1.januar sledeće godine. 

Dok su građani koji žive u blizini "brze hrane" ovu odluku dočekali sa oduševljenjem zbog prestanka dima pod prozorom, roštiljdžije se plaše da je ovo samo uvod u potpunu zabranu upotrebe ćumura, o kojoj se godinama govori u Srbiji. 

Da li treba da se oprostimo sa ćevapima i pljeskavicama i da li će se kupovati roštilj prečen na struju, pitali smo radnike, roštiljdžije i građane koje smo zatekli na u redovima za ovaj srpski gurmanluk. 

TREBA SPREČITI POŽARE

Zabrana upotrebe otvorenog plamena, a naročito upotreba ćumura odnosi se na posebne delove zgrade, zatvorene i otvorene prostore, zajedničke prostore i zemljište za redovnu upotrebu zgrade.

Zamenik gradonačelnika Goran Vesić rekao je da jedna od najčešćih primedaba građana jesu mirisi koji u stambenim zgradama dolaze od ugostiteljskih objekata, kao i onih koji se bave poslovanjem u stanovima.

"Otvoren plamen prilikom pripreme roštilja, pri naletu i najmanjeg vetra dovodi do izbijanja i širenja požara unutar stambenog prostora korisnika, a često se prenosi na stan pored, iznad ili ispod nje. Motiv zabrane pre svega preventivno delovanje, s obzirom na činjenicu da je u porastu broj požarom obuhvaćenih objekata na teritoriji grada Beograda", kaže Vesić. 

Anketa

DA LI STE ZA ZABRANU ROŠTILJA NA ĆUMUR?

OD DIMA NE MOŽE DA SE ŽIVI

Stanari koji žive u centru Beograda smatraju da je ovo prava odluka, jer ne mogu da žive od količine dima koja svakog dana dopire do njihovih stanova iz obližnjeg restorana brze hrane. 

"Priznajem da je roštilj na ćumur jeste ukusniji, ali podržavam da se ukine bar u objektima u centru grada i u blizini zgrada i kuća. Od dima nekad ne može da se diše. Zavese, dnevna soba, sve se zadimi kada otvorim prozor. Pritom, roštilj se ne prodaje pored moje zgrade, već nekoliko desetina metara daleko, pa se opet jako oseća. Mogu da zamislim kako je ovim ljudima koji žive bliže. Treba da se pronađu neki drugi sistemi koji bi smanjili emisiju dima, a ako toga nema, onda je zabrana rešenje", kaže Nataša T. za MONDO. 

ĆUMUR MU DAJE MIRIS I UKUS, ROŠTILJ IZ TIGANJA NE ŽELIM DA JEDEM

Ipak, oni koji redovno kupuju roštilj smatraju da je jedini pravi roštilj koji se priprema na ćumur i da sve drugo nema smisla niti će imati svoje kupce. 

"Pljeskavica nije ista kada se spremi na tiganju i na roštilju, jer joj ćumur daje miris i ukus. Nikada ne bih kupio roštilj koji nije spremljen na ćumuru. Na struju ga mogu napraviti sam kod kuće, ali to ne radim, jer je mnogo bolje kada se meso prodimi. Zdravstvene posledice koje se navode kao razlog za ukidanje ćumura me ne brinu. Šta sve nije zdravo, pa imamo pravo da ga kupujemo i jedemo, ko hoće niko mu ne brani, to treba da bude lični izbor", kaže Nenad O. koga smo zatekli ispred "leskovačke" brze hrane.  

I PRE SMO DIMILI PA NIKOME NIJE BILO NIŠTA, SVE JE TO ZBOG KUPACA

Da je sprecifičnost roštilja upravo u pripremi na ćumur smatraju i i roštiljdžije koje se godinama bave ovim poslom. Goran Smiljanić, koji godinama drži lanac restorana u kojima se prodaje isključivo roštilj, ne misli da bi odluka o ukidanju roštilja na ćumur naišla na odobravanje. 

"Bez ćumura nema dobrog roštilja i ne vidim razlog što da menjamo nešto što je dobro. I do sada smo jeli i dimilo je, pa nam nije ništa bilo. Ako taj predlog uđe u zakon, mislim da ga roštiljdžije neće primenjivati i uvek će biti mesta koja će ostati pri ćumuru, a to sve zbog mušterija. Kupci neće biti zadovoljni ako kupe meso pečeno na struju. Posebno to neće proći u Vranju ili Leskovcu a prema mom mišljenju ni u Beogradu", kaže Goran Smiljanić za MONDO.