Stručnjaci procenjuju da sće 2035. godine Nemačkoj nedostajati čak 270.000 negovatelja, ali ni danas nije bolja situacija u toj zemlji. Stoga posao regrutacije medicinskog osoblja za nemačko tržište trenutno cveta i procenjuje se da vredi 100 miliona evra. Istraživačka mreža Korektiv objavila je da su nemačke bolnice spremne da plate između 10.000 i 15.000 evra za posao koji obavlja medicinska sestra, ali problem su ilegalna posredovanja pri zapošljavanju.

Srbija je jedna od zemalja odakle nemačke agencije u velikoj meri odvode medicinsku radnu snagu u Nemačku, a Korektiv tvrdi da su srpske vlasti kaznile nekoliko nemačkih kompanije koje su pokušale da ilegalno angažuju medicinske sestre iz Srbije. Kako stoji u njihovim, od 2015. godine kažnjeno je najmanje pet kompanija sa sedištem u Nemačkoj.

Poznat je slučaj iz 2017. kada je zamenica direktora jednog centra intezivne nege u Frankfurtu preko svoje FB stranice pozvala sve medicinske sestre sa iskustvom da dođu u jedan beogradski hotel na intervju. Minimalni uslovi su bili da su obučene i imaju dobro poznavanje nemačkog jezika, ali nije bio problema čak i ako ne ispunjavaju sve uslove ukoliko imaju potrebna dokumenta. Ono na šta direktorka nije računala da će među prisutnima biti i naši inspektori, a na sudu je tvrdila da nije znala za obavezu dobijanja dozvole. Na kraju je od posrednika traženo da plati kaznu od oko 1.300 evra. 

Na portalu mreže Korektiv navodi se i sličan slučaj firme iz Direna, koja je u jednom beogradskom kafiću održala sastanak za srpske medicinske sestre koje žele da rade u Nemačkoj. Međutim, ni oni nisu znali da će među prijavljenima biti i inspektor rada, pa su na kraju morali da plate kaznu od 1.200 evra.

Svega mesec dana kasnije i u Nišu je uhvaćen "posrednik". Kako je tvrdio, bio je "predstavnik" jedne nemačke firme, a inspektorima je rekao da nije znao da mu treba dozvola za ovu delatnost. Svejedno, sud mu je izrekao kaznu od 500 evra.

Pored navedenih slučajeva i jedna porodična kompanija sa sedištem u Marburgu duži period se bavi dovlačenjem medicinskog osoblja u Nemačku. Oni su se jako dugo oglašavali po raznim srpskim sajtovima. Iako su neki oglasi izbrisani, Korektiv tvrdi da neki još uvek postoje. Zanimljivo je da je ova kompanija ima čak i predstavništvo u Beogradu, a trenutno se protiv njih vodi postupak zbog neovlašćenog posredovanja u zapošljavanju naših radnika. Interesantno je da je vlasnik firme Korektivu poslao odgovor da oni posluju kao škola jezika u Srbiji. Negirao je da njegova firma direktno angažuje medicinsko osoblje u Srbiji, ali je priznao da to rade u saradnji sa neimenovanim partnerskih agencijama koje imaju licence. 

Portal navodi i slučaj jednog našeg državljanina koji je bio zaposlen u bolnici u Bonu, a koji je organizovao "informativni događaj" za medicinske radnike u veoma luksuznom beogradskom hotelu. Učesnici su nakon registracije upućeni na internet stranicu zainteresovane bolnice, a zanimljivo je da su naši istražitelji za sastanak saznali preko sajta koji je kopija zvaničnog informativnog sajt savezne vlade za strane studente i specijaliste. Kada su ga razotrkrili, naš državljanin je morao da plati kaznu od 1.360 evra, a bolnica u Bonu je priznala da je organizovala "informativni događaj".

Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić je potvrdila da je problem odlaska i vrbovanja naših medicinara veoma ozbiljan.

"Nama je više od 20 predsednika sindikata za dve godine otišlo u inostranstvo. U KC Niš smo menajli predsednika sindikata na svakih pet meseci jer je onaj prethodni otišao u neku drugu zemlju", ističe Savićeva.

Ona je objasnila da posredovanjem mogu da se bave agencije koje su registrovane.

"Oni rade svoj posao, a svi koji hoće da odu prijave se. Međutim, kod ilegalnih se primenjuju pravila kao kod svakog drugog preduzeća koje radi na crno" objasnila je Savićeva.

(MONDO/24sedam)