• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

JEZIVO! ISPRED SRPSKE SVETINJE PREKOPAVAJU GROBOVE PREDAKA! Hoće da sagrade prodavnicu, ljudske kosti razvlače životinje

Autor Uroš Matejić

Na fotografijama se vidi da se iskopavaju kosti predaka koji su na tom mestu sahranjivani vekovima.

 Arilje Crkva 2.jpg Izvor: RINA.RS

Meštani Arilja zakazali su za sredu 29. decembra protest u centru ovog grada zbog gradnje prodavnice i palionice sveća u crkvenoj porti jedne od najvećih srpskih svetinja u kojoj se nalazi freska Plavog anđela iz 13. veka.

Oni tvrde, a i na fotografijama se vidi da se iskopavaju kosti predaka koji su na tom mestu sahranjivani vekovima. Sve to se odvozi na nekoliko lokacija a meštani tvrde da su na tim deponijama rasute ljudske kosti koje su vidljive i koje razvlače životinje.

Možda će vas zanimati

Crkva Svetog Ahilija

Kroz vekove, lokacija na kojoj se nalazi crkva Svetog Ahilija oduvek je shvatana i doživljavana kao sveta. Poznato je da je na mestu gde se danas uzdiže velelepno zdanje crkve postojalo svetilište još u starijem gvozdenom i bronzanom dobu.

U samom centru Arilja već vekovima smeštena je Crkva Svetog Ahilija, koju je davne 1276. godine izgradio kralj Dragutin Nemanjić. Duhovni je svetionik ovog kraja, a kroz svoju dugu istoriju svedoči o brojnim borbama koje su Srbi hrabro vodili protiv neprijatelja. Ime je dobila po episkopu iz Larise, jednom od najvećih boraca za hrišćanstvo tog doba, a čije su mošti prenete u Arilje početkom 12. veka.

Svojim specifičnom arhitekturom i bogatim freskoslikarstvom jedna je od najvažnijih srpskih srednjovekovnih svetinja, a na njenim zidovima sačuvane su freske iz 13. veka. Prema pojedinim predanjima, likovima svetaca čak su iskopane i oči, jer su Turci za vreme svoje vladavine manastir pretvorili u konjušnicu i nisu trpeli da ih sveci posmatraju, dok su prema drugoj legendi, oči uklonjene kako bi se na taj način vratio vid slepima. Na levoj strani nalazi se izuzetno važna freska, pod nazivom Plavi anđeo, čija lepota seni posmatrače vekovima, a pesnik Branko Miljković je o njoj napisao čak i pesmu.

Tokom 14. veka, za vreme vladavine cara Dušana, katedrala Svetog Ahilija uzdignuta je u rang mitropolije. Nakon toga za ovu svetinju nastupilo je nekoliko teških vekova, tokom kojih je bila paljena i uništavana. Polovinom 19. veka, 1829. godine počinje njeno obnavljanje, a četiri godine kasnije ponovo su se, nakon dugo vremena, začula crkvena zvona.

(MONDO/Rina)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

zubac

Ja procitah naslov i reko Siptari ili Hrvati opet unistavaju srpska groblja, kad ono nasi.

Maja

Ako se gradi crkvena prodavnica i palionica sveća onda je to crkveno zemljište, država se u to ne meša niti sme. Koliko ja znam, kad se izvode radovi u crkvama i manastirima potreban je blagoslov vladike i patrijaršije, tako da bi narod tamo trebao da uputi žalbu.

titula

za najveću i najoštriju osudu!!! Arilje je neverovatno mesti, ima sve, ali neki ljudi već duže vreme pokušavaju da ga unište. Toko je i Rzav isto skrnavljen po a su meštani i tada morali da reaguju. Zaštitite Arilje, nema ništa lepše u Srbiji!!!

special image