• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

VAŽNA PROMENA ZA ULAZAK U ZEMLJE EU: Bez jednog papira nećete moći da putujete, a evo kako da ga dobijete i koliko KOŠTA

Autor Ivana Lazić

Građani Srbije će za ulazak u EU morati da imaju "instant vizu" koja će koštati sedam evra.

 Kako se dobija instant viza za EU Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Građane Srbije od ove godine čeka važna promena prilikom ulaska u neku od zemalja Evropske unije. Počinju da se primenjuju nova pravila, a biće potrebna dozvola ili "instant viza" koja će koštati sedam evra. Prema ranijinim najavama ova pravila bi mogla da počnu da važe već od proleća. Iz Evropskog sistema za odobravanje putovanja još nema zvaničnih saopštenja. 

Time će 1,4 milijarde ljudi iz više od 60 zemalja, koje su do sada mogle slobodno da ulaze u šengen zonu, biti primorano da apliciraju za ovu "ulaznicu" ili kako je još nazivaju „putno odobrenje", pre nego što krenu u bilo koju od zemalja EU.

Ovo nije novina, budući da ideja o uvođenju ETIAS-a datira još od 2016. godine, a ovim bi se pomoglo oko bezbednosnih, zdravstvenih i migratornih rizika. Odnosi se na ukupno 62 zemlje koje nisu članice EU, ali čiji građani mogu da putuju bez viza u šengensku zonu.

Možda će vas zanimati

Osim Srbije, na ovom spisku su se, između ostalih našle i Argentina, Brazil, Kanada, Japan, Meksiko, Novi Zeland, Ukrajina, Ujedinjeni Arapski Emirati i SAD. Što je najvažnije sistem će biti veoma lak, brz i jednostavan, iako će on obuhvatiti ljude koji planiraju putovanja iz turističkih, poslovnih ili nekih drugih razloga.

Kakva je procedura za dobijanje "instant vize"?

Građani Srbije moraće da popune onlajn aplikaciju posle čega će svi podnosioci zahteva, od 18 do 70 godina ovu uslugu platiti sedam evra. Za maloletne osobe viza biti besplatna. Posle podnošenja zahteva u roku od nekoliko minuta na e-mail adresu će stići odobrenje. Ono će važiti tri godine (svaki boravak do 90 dana) ili onoliko koliko važi pasoš podnosioca zahteva.

Postoji mogućnost i odbijanja zahteva za vizu. Prema podacima sa sajta Evropske komisije, još nije precizirano od kog datuma ETIAS počinje da se primenjuje. Na zvaničnom sajtu stoji objašnjenje da je reč o automatizovanom IT sistemu koji je napravljen kako bi se sprečili rizici od nezakonitih migracija, ali i epidemije, kao i da će se na ovaj način olakšati prelazak granica za većinu putnika koji ne predstavljaju rizik.

" U posebnim slučajevima u kojima su potrebne dodatne provere putnika, izdavanje odobrenja za putovanje može potrajati do 30 dana. ETIAS-ova dozvola biće obavezni uslov za ulazak u šengenske države. Zajedno s putnim ispravama ovaj dokument će se takođe proveravati prilikom prelaska granice EU", navedeno je na sajtu Evropske komisije.

(MONDO/Politika)

Pročitajte i ovo:

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Realist

Znaci li to da Srbija moze da uvede reciprocnu meru, pa npr naplacuje "crnogorsku" taksu, ko hoce da prodje kroz Srbiju, mora da da 20e?!

Marko

Cek malo,zasto ta pravila vaze za Srbiju,a ne I za Crnu Goru,Makedoniju,Bosnu,Albaniju?!😠

Zvezdan

A koliko ce kostati za osobe preko 70 godina?

special image