• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SRPKINJI PRETILI ODSECANJEM DELOVA TELA JER JE SPASLA SVOJU ĆERKU! Sakrila Saru ispod haljine, drama i diplomatski rat!

Pavlina Radić, državljanka Srbije, uspela je da spasi ćerkicu Saru (2) iz Saudijske Arabije skrivajući je ispod abaje, tradicionalne duge muslimanske haljine.

 Drama Srpkinje u Saudijskoj Arabiji Izvor: Profimedia

One su bežale od Sarinog oca, Saudijca Alsalema Jasina, koji je praktično želeo da preotme devojčicu od majke, iako je Sara srpska državljanka.

Beg se pretvorio u devetodnevnu agoniju u tranzitnoj zoni aerodroma u Dubaiju. Po sletanju iz Arabije, Pavlina i Sara su zaustavljene u Emiratima i tamošnja policija im je nekoliko puta pretila deportacijom. Pavlina je bila svesna: ako je sa aerodroma u Dubaija umesto u Srbiju vrate u Saudijsku Arabiju, pretilo bi joj zatočenje i suđenje po izuzetno strogom šerijatskom zakonu, koji za neka krivična dela predviđa i odsecanje delova tela. Dvogodišnja ćerkica Sara bila bi joj zauvek oduzeta.

Otac uzima Sarin pasoš

Sve je počelo sredinom januara u Damamu, u Saudijskoj Arabij, kada je Sarin otac Alsalem odlučio da ne dozvoli da se ona vrati kući u Srbiju, gde živi sa majkom. Uzeo je detetov srpski pasoš pod izgovorom da mora da prijavi njen boravak lokalnim vlastima.

Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac/Profimedia

Sve je trebalo da bude samo obična poseta Sare ocu u Saudijskoj Arabiji. Pavlina sa sestrom Milkom i Sarom doputovala na nekoliko dana. I sam Alsalem Jasin je povremeno u minule skoro tri godine posećivao ćerku u Srbiji. Sara nosi majčino prezime, a Pavlina i Alsalem, državljanin Saudijske Arabije, više od dve godine nisu u emotivnoj vezi.

Već po dolasku u Damam otac uzima Sarin pasoš koji je izdat u Beogradu i to uz njegovu saglasnost.

Pasoš je uzeo pod izgovorom da želi da joj reguliše boravak u Arabiji. Usledila je životna drama kakva se ne viđa ni na filmovima.

Otac odmah pokreće proceduru da Sara bude upisana u matične knjige Saudijske Arabije, iako je državljanka Srbije. Pavlina odmah sve prijavljuje ambasadi Srbije u Rijadu.

Ipak, u Saudijskog Arabiji vladaju drugi zakoni. A stavovi šerijatskog prava su uvek u korist muškarca, odnosno oca deteta. Pavlini su u srpskoj ambasadi pojasnili i moguće posledice u skladu sa šerijatskim pravom.

Filmski beg u Dubai

Pavlina je shvatila da je jedini način da ostane sa Sarom da pobegne u susedne Ujedinjene Arapske Emirate. Pošto je pasoš ostao kod oca, prenela je ćerkicu preko granice skrivajući je ispod abaje, tradicionalne ženske muslimanske haljine.

Izvor: YouTube/printscreen/AR-point99

Prošla je sve kontrolne punktove na aerodromu u Damamu, a u Dubai sleću 3. februara. Tamo joj pogranični organi Emirata saopštavaju da ne može dalje do Srbije, jer devojčica nema putne isprave.

Uskoro stiže još gora vest - bićete deportovana do polazne destinacije, Damama u Saudijskoj Arabiji. Pavlini i njenoj sestri Milki u Dubaiju oduzimaju srpske pasoše bez zvaničnog objašnjenja, a neformalno im se saopštava da "krijumčare dete".

Pavlina, Sara i Milka nemaju gde. U Srbiju ne mogu, u Arabiju ne smeju. Ostaju u tranzitnoj zoni aerodroma u Dubaiju, gde pogranična policija neprestano pokušava da ih skine sa svoje grbače i da ih ukrca na let za Damam. Pavlina neprestano odbija ukrcavanje i deportaciju.

Pritisak iz Saudijske Arabije

Dok traje višednevna drama u tranzitnoj zoni aerodroma u Dubaiju, otac Alsalem Jasin zove srpsku ambasadu u Rijadu i obećava da će vratiti pasoš svoje ćerkice. Istovremeno, međutim, prijavljuje policiji i drugim organima Saudijske Arabije da je Pavlina kidnapovala Saru.

Sve se diže na viši nivo i ambasada Saudijske Arabije šalje nekoliko protesnih nota Ministarstvu spoljnih poslova Emirata. Zahtevaju da majka i dete budu deportovane u Damam. Pavlini prete hapšenje, sudski postupak i kažnjavanje po šerijatskom zakonu.

Izvor: Shutterstock

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, odlučuje da se detetu umesto pasoša izda takozvani putni list i traži da se Sari dozvoli povratak sa majkom u Srbiju. Osnov za izdavanje putnog lista bez saglasnosti drugog roditelja jesu humanitarni razlozi - zaštita prava i interesa maloletnog deteta i majke koji su državljani Srbije.

Danica Savović, otpravnica poslova srpske ambasade, u kontaktu je sa Pavlinom svih devet dana zatočeništva na aerodromu. A onda im 8. februara pogranična policija Emirata zabranjuje viđanje. Ipak, Savović uspeva da uruči Pavlini putni list za Saru.

Diplomatski rat i pobeda

U pozadini drame jedne majke sa ćerkicom protiv opasnosti koju donosi šerijatski zakon kreće bitka diplomatskim notama. Saudijska Arabija ne odustaje od pritiska na Emirate, a srpska ambasada šalje i po nekoliko diplomatskh nota dnevno Ministarstvu spoljnih poslova Emirata. Diplomatske note neprestano šalje i Ministarstvo spoljnih poslova Srbije ambasadi Emirata u Beogradu.

Srpska strana insistira da nadležni organi Emirata omoguće državljankama Srbije da nastave put u Srbiju, jer imaju važeće putne isprave Srbije i protiv njih se ne vodi nijedan krivični postupak. Ukazuje se i da je dvogodišnja devojčica u uslovima pandemije koronavirusa danima smeštena u neadekvatnim uslovima u tranzitnoj zoni aerodroma.

Srpske diplomate čak ističu da će se u slučaju deportacije Pavline Radić u Saudijsku Arabiju ambasada Srbije u Abu Dabiju proglasiti za privremenog staratelja nad maloletnom Sarom, u skladu sa odredbama Bečke konvencije o konzularnim odnosima.

Kažu da je najveći strah onaj za dete i sopstveni život. Pavlina je osim straha imala i hrabrosti da živi u neizvesnosti zbog umešanosti politike i konstantne pretnje šerijatskim zakonom, prema kojem u startu ne bi imala nikakvu šansu. Iako u svemu što je uradila praktično nema njene krivice.

I posle devet dana agonije konačno je srećno okončana životna drama Pavline i njene ćerkice Sare. Uporna borba srpske diplomatije spasla je naše državljanke od deportacije u Saudijsku Arabiju.

Usledio je kraj drame, kada su letom iz Dubaija Pavlina, Sara i Milka stigle su u Beograd oko podneva!

(MONDO/Blic)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Komentari 54

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Jelena

Htedoh da napišem devojkama da dobro paze sa kim prave decu, posebno ako je druge veroispovesti... Ali kada pročitah komentare "naših" muškaraca, zapitam se gde živimo.

Vasilim

Sve je dobro što se dobro završi. A da li naše žene razmišljaju išta kada se zbliže sa Arapinom? Da li znaju za šerijatsko pravo gde je žena biće niže vrednosti? Pristaju na status ovce a posle traže evropska i svetska prava. Posle j. nema kajanja.

Lp

Oni se drze samo istine i Božijih pravila, tako je i u Bibliji naznačeno. Nema države bez oštrog morala, ćim nema morala koji je jos odavno pravila uspostavljen od stitina predhidnih generacija, i treba ga se samo držati. Ako nema morala koji je glavni temelj svega, tu nastaje citav niz svakakvih bolesno izveštačenih neprirodnih devijantnih ponašanja i moda, koje mic po mic se vremenom uspostave kao normalno i prihvatljivo što mislim da je apsurd. Mislim zna se sta kaze Bog kada Adama upoznaje sa tek stvorenom Evom i ko je glavni a ko sluša.

special image