Nakon što je Srbijom odjeknula vest danas da je pronađen petnaestogodišnji dečak koji je sinoć nestao u Srebrnom jezeru kod Velikog Gradišta nakon što je otišao po loptu, ljudi se pitaju šta se dešava sa Srebrnim jezerom koje je dobilo nadimak "Srpsko more" zbog bogatog asortimana i užitka koji nudi gostima koji dolaze čak i iz inostranstva.

Ovo nije jedini slučaj utapanja na jezeru jer godinama unazad dešavale su se nesreće. Pre dve godine bila je dramatična potraga za Markom K. (22) koji se udavio u Srebrnom jezeru kada se sa još dvojicom prijatelja za vreme policijskog časa vraćao iz vikendice.

Do ove tragedije došlo je dok se sa drugovima vozio čamcem usred noći pokušavajući da sa jedne obale pređu na drugu, međutim limeni čamac je počeo da prima vodu i počeo je da tone. Trojica mladića upala su u vodu, dvojica su uspela da isplivaju, ali nažalost Marko nije.

Tu nije kraj nesrećama. Pre šest godina braća Nikola (13) i Stefan P. (14) iz Rače udavila su se u Srebrnom jezeru kada su upali u vodu dok su se sa drugarima iz školskog fudbalskog kluba vozili na pedalini. Kako su mediji pisali, neposredno pre tragedije desetorica dečaka iznajmila su dve pedaline. Dok su se vozili u dubini, Stefan je pokušao sa jedne pedaline da pređe na drugu, kada se okliznuo i upao u vodu. Kako bi spasao starijeg brata, u jezero se odmah bacio i Nikola, ali nažalost, nijedan ni drugi nisu isplivali.

Razlika u kupanju na bazenu, u jezeru i reci

Kupanje u jezeru, bazenu i reci se u potpuno razlikuje od kupanja u moru čega su svesni i najiskusniji plivači. Slatku jezersku vodu teško je savladati te se ne savetuje kupanje na ovim mestima ukoliko nema spasilaca, ili bar nekoga ko bi vam se našao u slučaju da se ne snalazite u vodi najbolje. Ono što savetuju spasioci i profesionalni plivači, da treba biti oprezan i ne “testirati svoju snagu” naročito ako se nalazite na jezeru.

"Mladi u punoj snazi, naročito ako su dobri plavači, ako sebe smatraju dobrim plivačima, prilično su slobodni kada je voda u pitanju. Ponekad, pod dejstvom alkohola uskoče u vodu pa se desi nešto što ne očekuju. Nažalost, nekada ni ‘ruka za pomoć‘ ne pomogne, zato, pre nego što skočite u vodu dobro razmislite. Takođe, treba biti svestan da postoji razlika u temperaturi vode koja je na samoj površini topla, a već dublje hladna. Ako nemate iskustva i ako toga niste svesni pa vam organizam odreaguje tako pa dođe do grča ili se jednostavno nagutate vode, dezorijentišete, a nema ko da vam pomogne, može doći do fatalnog ishoda", upozorava Milan Jovanović, profesor fizičke kulture.

Takođe, u jezerima ima biljaka koje rastu i mogu se obmotati oko ruku, nogu, ili čak oko vrata i otežati plivanje i samo spašavanje. Iskusni plivači se možda neće uspaničiti, poput dece i onih koji nisu sigurni u veštinu plivanja, pa usred panike naprave fatalnu grešku.

Meštani poznaju jezero

Stanovnici obližnjih mesta rado posećuju jezero tokom leta. Neki su od malih nogu učili plivanje baš tu, pa kako kažu poznaju jezero kao “svoj džep”, međutim, svaki put kada se dogodi neka nesreća, uznemire se iznova.

"Bila je tu velika gužva dok su tražili dete koje se utopilo. Dešavaju se takve stvari i na drugim jezerima, nepažnja, nespretnost, panika, dovedu do smrtnoh ishoda. Žao mi je što se dešavaju takve stvari, ali naš kraj je jedan od najlepših u zemlji. Tokom leta dolaze samo ne oni koji su u blizini, već i veliki broj turista iz svih krajeva. Jedino se savetuje opreznost, i pričati sa decom", kaže nam vlasnik smeštaja koji izdaje sobe u ovom kraju.

“Srpsko more”

Srebrno jezero jedno je od najpopularnijih jezera u našoj zemlji, a nalazi se na desnoj obali Dunava, udaljeno dva kilometra od Velikog Gradišta. Mnogi se pitaju zašto se ovde dešavaju ovakve nesreće, da li postoji problem u samom jezeru, ili je jednostavno u pitanju nespremnost plivača?

"Treba biti svestan u kakvoj vodi se nalazite, da li je slana ili slatka, da li vas “nosi” . Kao i u svakom drugom jezeru, kada zagazite jedan korak čini vam se da ste u plićaku, napravite sledeći već možete biti u većoj dubini. Ako ne poznajete teren i niste spretni, može se dogoditi nešto nepredviđeno", dodaje vlasnik smeštaja na Srebrnom jezeru.

Da biste izbegli tragične slučajeve, i ako niste zasigurno dobri plivači, pridržavajte se pet najboljih pravila tj. saveta za kupanje u jezerima.

  1. Ako ste nesigurni ne idite sami - Ukoliko niste dobar plivač i nesigurni ste, nemojte ulaziti sami u vodu. Takođe, možete poneti sa sobom dušek, ili pak jastuk za plivanje koji će vam biti oslonac dok boravite u vodi. Bilo da je u pitanju reka, jezero, bazen ili pak more, ako niste sigurni u sebe ne idite bez pomagača.
  2. Razgovarajte sa decom - Ukoliko dete krene sa drušvom na jezero, bez obzira da li je dobar plivač ili nije, obavezno pričajte o opasnostima. Oprez i savet u pravo vreme sačuvaće nečiji život.
  3. Ako ste skloni grčevima ne idite u dubinu - Ako imate grčeve u ekstrimitetima nemojte ići u dubinu, ili uvek neka neko ide sa vama na plivanje. Ako pak želite da idete sami, ponesite sa sobom bovu ili pak neku vrstu pomagala koje će vam biti na dohvat ruke.
  4. Kupajte se blizu spasilaca - Nemojte se kupati na divljim plažama, ili tamo gde ne poznajete teren dobro. Bez obzira da li ste dobar plivač ili ne, uvek je dobro da budete tamo gde ima profesionalaca koji će uskočiti ako se dogodi neka nepredviđena situacija.
  5. Ne uskačite odmah u vodu - Nagla promena temperature može izazvati problem u cirkulaciji, naročito ako imate neki već postojeći zdravstveni problem. Budite svesni toga, i u skladu sa tim se i ponašajte. U vodu ulazite postepeno, to znači ako ste u jezeru, znajte da vas možda jedan korak deli od znatne dubine na kojoj ste, voda je na površini topla, u dubini hladnija, a ima i puno biljaka koje vam se mogu obmotati oko nogu ili ruku.

(MONDO)