• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

AKO VAM JE GAZDA ZBOG RUSA PODIGAO KIRIJU, EVO KAKO DA SE ZAŠTITITE! Stručnjaci preporučuju samo jedno

Autor Sara Gajić

Zbog masovnog egzodusa Rusa i velike navala na stanove u prestonici, stanovodavci podižu kirije bez ikakve najave. Postoji način kako to da sprečite da vam se ne desi.

 Kako da se zaštitite od povećanja kirije Izvor: MONDO/Uroš Arsić

Masovan dolazak Rusa i povećano interesovanje za rentiranje stanova u Beogradu dodatno su povećali i cene. Nisu retki primeri da se podstanari žale kako su im stanodavci čak i duplo podigli kiriju. Jedini način da se podstanar zaštiti od takvog scenarija potpisivanje ugovora. Ukoliko čak i tada stanodavac insistira na poskupljenju - rešenje je tužba.

Sve više Rusa koji su spremni da izvoje velike sume novca na mesečnu rentu stana, definitivno su uticali na stanodavce koji sve češće povećavaju kirije svojim podstanarima. Nekada je nova cena kirije za pet, a nekada za sto odsto veća od prvobitne. Kako je ispričala Ana Špica, majka studenta koji u Beogradu živi u iznajmljenom stanu sa cimerima, kirije drastično rastu.

"Donedavno su stan plaćali 330 evra, a sada je kirija 500. Naš deo kirije bio je 110 evra, a sada je 170 i to uopšte nije beznačajno povećanje. Uz to, komunalije su 150 evra, koje takođe delimo na tri dela, tako da je naša obeveza da svakog meseca za stan platimo 220 evra", ispričala je ona.

Kako podstanari mogu da se zaštite?

Kako objašnjava procenitelj i sudski veštak Milić Đoković, jedini način da se podstanar zaštiti od naglog povećanja kirije jeste potpisivanje ugovora. Međutim, on dodaje da je bitno da se ne širi strah među njima, jer se u proteklih nekoliko meseci pokazalo da Rusi preferiraju centralne beogradske opštine, te ukoliko neko živi van centra, zapravo su male šanse da baš Rusi budu razlog za povećanje kirije.

Ukoliko se to ipak desi, najbolje je ukoliko je pre toga potpisan ugovor. Dakle, ukoliko je pre useljenja sklopljen ugovor između stanodavca i podstanara, rizik od naglih promena je smanjen na minimum.

"Stanodavci u Srbiji izbegavaju potpisivanje ugovora, ali i plaćanje poreza. Ipak, ugovor jeste jedini način da se zaštitite. Uvek to preporučujem jer u tom slučaju, stanodavac ne može da poveća kiriju kad on to poželi. Zakon o Obligacionim odnosima, doduše, priznaje i usmeni dogovor, kada je otkazni rok 15 dana, ali je najsigurnije potpisivanje ugovora", ističe Đoković.

Kada stanodavac može da poveća kiriju?

Stanodavac ima pravo da, po isteku ugovora, promeni visinu kirije - da je poveća ili smanji, uz obrazloženje zbog čega to traži. Jedna od stavki u ugovoru o zakupu je i određivanje da li je ugovor na određeno ili neodređeno vreme. Stručnjaci ističu da je bolja opcija neodređeno vreme, jer ugovor tada prestaje da važi otkazom, koji je takođe definisan ugovorom. Tako je unapred određeno kada ugovor može da se otkaže, kao i koliki je otkazni rok.

Ukoliko stanodavac predloži povećanje kirije uprkos svemu što piše u ugovoru, podstanar može da angažuje advokata. Za spor će biti nadležan Prvi osnovni sud u Beogradu. Šta kad ugovor nije potpisan?

Ako pre useljenja nije potpisan ugovor, stanodavac zapravo može da traži povećanje kirije već za naredni mesec, a podstanar nema pravo da se od toga zaštiti. Upravo zbog toga Đoković ističe da je ugovor ključna stavka.

"Izdavanje stana Rusima je jednokratna zarada, oni tu neće dugo ostati. Zbog nekoliko stotina evra oni gube podstanara koji bi se možda u tom stanu dugo zadržao, dok Rus neće zauvek stanovati tu", rekla je Đoković.

(MONDO/Nova s)

Pročitajte i ovo

Komentari 79

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mogle

Citajuci tekstove i komentare u vezi stanova, mogu zakljuciti da se medijski u Srbiji stvara trovacka atmosfera i podvojenost drustva. Pod 1. nisu rusi 'krivi' za sve na svetu kako se predstavlja u zapadnim medijima. 2. Srbi se odnose prema zapadnjackoj logici kako im se plasira vec dugo vremena. Pojeli bi i sopstv g... za dolar/eur vise. 3. Plasiraju se zakonodavstva drugih zapadnih zemalja kao 'uredjena'? drustva po njihovim merilima, ne prema nasim potrebama. 4. Stanodavci u Srbiji nemaju elementarnog vaspitanja po principu ljudskosti. Mi nismo amerikanci, mi smo srbi, posten i pravican narod. Sve pravne norme zapada smo shvatili kao 10Bozijih zapovesti? Cemu to, drugaciji smo. 5. Nije u redu da se nasi gradjani u velegradu prestonici diskriminisu zbog nekog malog br ruskih drzavljana koji zele imaju privremeni boravak u Srbiji zbog situacije u njihovoj zemlji. 6. Treba biti realan u zahtevima obostrano u odnosu stanodavac/iznajmljivac ili podstanar i sve se to dogovara licno. 7. Svako ko je alav u svetskoj krizi, neka se pita o svojoj porodici i deci. 8. Ne cinite drugima ono sto ne bi ste zeleli sebi. 9. Svaka medijska provokacija negativnim naslovima zute stampe i izvestavanjem izaziva mrznju izmedju slovenskih naroda, jer to zapad kaze da tako treba. 10. Neka prvo nateraju Zeksa da ukine zadrugu, to je vece medijsko zlo. Hvala. Ajd u zdravlje

Minotaur

@Mogle Da mogu dao bih ti sto pluseva, potpisujem od reči do reči. Uz jednu malu ispravku - Srbi su odavno prestali da budu pošten i pravičan narod.

Srbin

Vidim da se ovde bacili mnogi u pravne poslove , svi advokati, sudije i pravnici. Ovako 90 % stanodavaca u beogradu izdaje stanove na crno. Isto tako 90% njih nece da potpise ugovor i jasno ti kaze ako neces ti ima ko hoce. Nema onog podstanara koji je u Beogradu izvukao pravdu kod stanodavca.

special image