Snus, bezdimni duvan, samleven, spakovan u kesice slične kesicama čaja, zapravo je opasan po zdravlje jer sadrži velike količine nikotina i druge štetne supstance koje povećavaju rizik od mnogih bolesti. U zemljama Evropske unije je zabranjen, osim u Švedskoj. U Srbiji nije registrovan, ali se može nabaviti. U poslednje vreme popularan je među mladima, koji ga mogu nabaviti po cenu od 600 do 1.000 dinara.
Upotreba snusa je potpuno neregulisana - ne zna se tako ko ga distribuira, ni kupuje, niti je taj proces trenutno podložan ikakvoj kontroli.
Stručnajci upozoravaju da sadrži veliki procenat nikotina, dosta veći nego cigarete, pa samim tim lakše izaziva i nikotinsku zavisnost. Prodaje se u metalnim kutijicama koje sadrže oko dvadesetak kesica i dostupan je sa različitim aromama, što ga čini još primamljivijim za mlade i maloletnike. Evropska unija je, na primer, zabranila proizvodnju i prodaju snusa za članice svog bloka jer upotreba za sobom nosi "znatne rizike".
Dr Srmena Krstev iz Republičke stručne komisije za kontrolu duvana pri Ministarstvu zdravlja kaže za Euronews Srbija da je reč o opasnom proizvodu koji može da izazove ozbiljnije posledice, pre svega nikotinsku zavisnost.
"Nikotin je sam po sebi štetan, i izaziva zavisnost. Korišćenje snus-a izaziva i neke kancerogene bolesti pre svega usta i grla, jer se on aposrbuje u ustima. Povećava rizik za nastanak srčanih oboljenja i moždanog udara, tako brže nastaje karijes, dovodi do abrazije zuba i bolesni desni, i još dosta dentalnih problema. Zatim korišćenje u toku trudnoće se takođe ne preporučuje, povećava rizik za smrtnost novorođenčeta ili za manju telsnu težinu bebe. Takođe, može doći do trovanja, povraćanja, slabosti organizma, konfuzija", navodi doktorka Krstev.
Kako kaže, zbog svega toga je važno da i snus bude zakonski regulisan, tačnije da se njegovo konzumiranje preciznije definiše u Zakonu o duvanu.
Da snun nije regulisan, tačnije registrovan u Srbiji, potvrđuju za Euronews Srbija iz Uprave za duvan gde kažu da Zakon o duvanu ne prepoznaje snus kao vrstu duvanskog proizvoda i da do sada nije dobila zahtev za registraciju te vrste proizvoda.
"Međutim, Zakon o duvanu kao ostale duvanske proizvode prepoznaje duvanske proizvode koji su specijalno pripremljeni za žvakanje. U skladu sa Zakonom, propisana je obaveza registracije navedenih proizvoda od strane uvoznika, odnosno proizvođača duvanskih proizvoda. S tim u vezi, do sada je u Registru o markama duvanskih proizvoda, koji vodi Uprava za duvan, registrovano 23 marke duvana za žvakanje, od kojih su samo dve marke bile u prometu na tržištu Republike Srbije u prvom polugodištu 2022. godine, u neznatnim količinama", navode iz Uprave.
Oni dodaju da inspekcijski nadzor nad sprovođenjem Zakona o duvanu vrši ministarstvo nadležno za poslove zdravlja i ministarstvo nadležno za poslove trgovine preko republičkih inspektora. Ističu i da je neophodno napraviti razliku između duvanskog proizvoda koji je specijalno pripremljen za žvakanje, (to je proizvod sadrži duvan), i proizvoda koji ne sadrže duvan, ali sadrže nikotin (nikotinskih vrećica) u koji zapravo spada snus.
"Prisustvo nikotinskih vrećica na tržištu dovodi do mnogih zabluda, jer se ovaj proizvod kolokvijalno naziva snus. Proizvodi koji ne sadrže duvan ali sadrže nikotin nisu predmet regulisanja Zakona o duvanu, ali su svakako predmet kontrole nadležnih inspekcijskih organa, koji vrše kontrolu proizvoda pri uvozu, odnosno puštanju u promet na tržište Republike Srbije", rekli su iz Uprave za duvan.
Kakvi su efekti konzumiranja snusa?
Dr Svetlana Vučetić - Arsić iz Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti Teodora Drajzera koja se inače bavi dektoksikacijom objašnjava za Euronews Srbija da je snus duvanski bezdimni proizvod koji je već dugo godina u upotrebi, naročito u zemljama severne Evrope, tačnije u Švedskoj, gde je najpopulariniji. Kaže da u sebi sadrži duvan kao biljku koja je obogaćena nikotinom i dosta je jači od obične cigarete.
"U sebi sadrži negde između 1,5 i 2,5 odsto nikotina. Ima veći sadržaj nego što ima klasična cigareta, jer znate da na njima piše 0.3 ili 0.5 odsto", objašnjava dr Vučetić - Arsić.
Kako navodi, koristi se tako što se stavlja između desni i sluzokože obraza i za nakon čega dolazi do apsobrcije nikotina u krvotok i iz krvotoka dalje u mozak.
"Efekti zbog kojeg je poželjan je da daje osećaj relaksacije, što je inače i efekat nikotina. Nikotin takođe povećava koncetraciju. Mi u organizmu imamo nešto što se zovu nikotinski receptori i generalno popravlja raspoloženje. Kao i svi drugi duvanski proizvodi izaziva zavisnost", kaže ona i dodaje da ovde nije reč o zavisnosti nalik na marihuanu ili neku drugu jaču drogu, već se koristi isključivo za nikotinsku zavisnost.
"U jednom istraživanju su upoređivali ljude koji uzimaju snus, snus zajedno sa cigaretom i samo cigaretu. Reč je bila o sedamnaestogodišnjacima, i pokazalo se da oni koji uzimaju snus, ili jedno i drugo, mogu kasnije da budu ozbiljni zavisnici od cigareta, tačnije od nikotina, ali i to da se to ne odnosi na bilo koje druge droge", kaže ona.
Dr Vučetić - Arsić objašnjava da kada je u pitanju uticaj na zdralje ljudi postoje oprečna mišljenja. Neki tvrde da ukolik nešto stavite u usnu duplju da će to pre svega izazvati njenu iritaciju, dok drugi, kaže ona, tvrde da to i nije baš tako.
"Šveđani su 2008. godine radili istraživanje na velikom uzorku 10.000 ispitanika o tome da li snus izaziva rak ždrela i usne duplje, i oni su dokazali da da. Međutim, kasnijih godina nova istraživanja su pokazala da to i nije baš tako. Ministarstvo zdravlja u Norveškoj i njihova kancelarija za javno zdarljve je uradila određena ispitivanja 2017. i 2018. godine i ustanovili su rizike za zdravstveni sistem koj kažu da je moguće povećava rizik od karcinoma, ali jednjaka i pakreasa i sličnih bolesti", kaže ona.
Navodi da bi proizvod, kao svaki nikotinski, trebalo da ima nalepnicu o štetnosti, ali dodaje da se Švedska izborila da se to ne dogodi, pa su napelnice skinute.
"U Švedskoj preko 30 odsto muških stanvonika ima iskustva sa uzimanjem snusa. To je tradicionoalno kod njih. Neka njihova istraživanja su pokazala da je u poređenju sa drugim evropskim zemljama značajno manji broj muškaraca koji oboljevaju od raka pluća, dok je procenat žena jednak sa svim zemljama. Oni to objašnjavaju tako što žene u Švedskoj slabije koriste snus i potkrepljuju činjenicom da se on apsorbuje u krvotok i da ne ide direktno u pluća i ne daje te efekte koje daje cigareta i duvanski dim. Takođe, kao prednost snus-a, u nameri da se nalepnica skine, Šveđani navode i to što u ovom slučaju nema pasivnog pušenja", kaže ona.
Dr Krstev, međutim, ističe da svaki proizvod koji u sebi sadrži nikotin ne može da se tretira na bilo koji drugi način osim tog da je štetan po zdravlje.
"Snus ima 40.000 različtih hemijskih materija. On nikako ne može da bude zdrav ili manje štetan na bilo koji način. Nikotin sam po sebi je štetan. Pored nikotina ima i drugih hemijskih proizvoda koji nisu preporučljivi. Nije bezazlen", kaže dr Krstev.
(MONDO/Euronews)
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu
Igrao za Zvezdu i rekao najskuplje "ne" u istoriji evro-košarke! Jedan čovek mu se sada smeje zbog 12 miliona
Svetislav Pešić dobio dva strašna pojačanja: Još jača Srbija napada Dansku u Beogradu!