• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

JMBG PREVIŠE OTKRIVA O NAMA, DA LI JE VREME DA SE UKINE?! Sve češće se zloupotrebljava, a sada se spominje novi SISTEM!

Autor Uroš Matejić

Sa matičnim brojem sada možete da napravite lažna dokumenta, da osnujete firmu na tuđe ime...

 JMBG previše otkriva o nama Izvor: MONDO/Tamara Sekulović

Otakako je uveden 1976. godine, jedinstveni matični broj građanina (JMBG) je broj kojima su bili u matične knjige zavedeni milioni građana kako bivše tako i sadašnje države.

Međutim, vremena su se promenila, države koje su se osamostalile uvele su nove identifikacione brojeve sa drugačijim sistemom numeracije, a ovaj koji se kod nas koristi već pola vek, sada previše otkriva, upozoravaju zaduženi za ličnu zaštitu podataka.

Sve su češći i predlozi da se postojeća numeracija od 13 cifara u kojoj se već na prvi pogled otkrivaju lični podaci poput datuma rođenja zameni za neki drugi sistem u koji bi trebalo da imju uvid samo pojedine institucije, a ne i oni koji na to nemaju pravo.

Izvor: MUP.RS

"Svako može znati kada ste rođeni, dan, mesto, godina, kada ste rođeni, kog ste pola, čak i koji ste upisani po redu u matičnim knjigama", kaže Milan Marinović, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, prenosi RTS.

Izvor: MUP.RS

Koliko je velika mogućnost zloupotreba, upozorava i Ana Toskić iz organizacije "Partneri Srbije" koja kaže da sa matičnim brojem sada možete da napravite lažna dokumenta, da osnujete firmu na tuđe ime, da prave lažne identitet.

Mogućnost zloupotreba

Hrvatska je JMBG zamenila OIB-om još 2009. godine ali je zadržala mogućnost dvostruke identifikacije i sa JMBG do prošle godine, kada su oba bila u matičnim knjigama. Sada je ostao samo OIB. To je urađeno u skladu sa propisima Evropske unije.

"To je jedan dugotrajan proces. Hrvatska je u njemu bila preko 10 godina, uz sve pripreme i paralelnu upotrebu i matičnog broja i tog osobnog broja koji podrazumeva nasumičan red cifara, koji opet podrazumeva identifikaciju svakog pojedinca, ali ne ukazuje na lična svojstva", objašnjava Toskić Cvetinovićeva.

Poverenik za informacije od javnog značaja smatra da bi i Srbija trebalo da JMBG zameni ličnim brojem, pre svega radi bezbednosti. Kao značajan podatak navodi i da je prošle godine dobio više od 400 pritužbi zbog kršenja zaštite podataka o ličnosti. Zanimljivo da se najveći broj odnosio na rad Ministrstva unutrašnjih poslova.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Komentari 8

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

ping pong

Slazem se da JMBG previse otkriva, ali ko mi to garantuje i cime da cu zamenom za neki drugi broj biti sigurniji i zasticeniji od zloupotreba? To mi je uvek bilo smesno sa americkim socijanim brojem. Kao, savetuju ti, da ga cuvas negde na sigurnom, niko da ga ne zna,a ti gde god da odes, u banku, kod lekara, paket za tv, telefon, internet, rentanje stana, posao...svuda ti traze SSN odnosno taj socijani broj i to stoji ispisano po formularima ili kopije po nekim arhivama ili po nekim bazama podataka. Svako ko ima dodir sa time moze da zloupotrebi. Ja znam situaciju iz prve ruke u Srbiji gde je sestra (koja je radila u banci) spijunirala rodjenog brata (koji je imao racun u banci gde mu sestra radi) , proveravala mu racun, gledala gde trosi i na sta trosi pare, kolika mu je plata itd. i drukala ga kevi. :D

Jeca

Ja znam da sam sve morala platiti što je država naredila. Inače sam iz BiH tako da i nas čeka isto ludilo. Menjaju pasoše jer je na njima naziv Republika Srpska. To kao više ne može jer ne dozvoljava Visoki Predstavnik. To sam platila. Pa onda slika u pasošu - više ne smije da se skenira, već mora da bude digitalna - menjaj opet pasoš. I sve se to dešava u 5-7 godina. Iz istog radloga sam morala mijenjati i ličnu kartu. E, onda dodjoše biometrijski pasoši, jer je to od nas trsžila EU - menjaj ponovo. Još sam imala i dodatnu muku, jer su posije rata na rodnom listu svima napisali da samo rodjeni u Gradišci (pošto se sada tako zove grad), a ja sam zapravo rodjena u Bos. Gradišci (za vrijeme Jugoslavije) i onda su oni ustanovili (20 godina nakon rata) da moraju u rodnom listu napisati naziv grada koji je tada važio (a ne kako se sada zove). Da poludiš. Naravno, isto važi za ličnu kartu, pasoš i vozačku. E, onda se preselim u Austriju. Kad, vidi molim te, njima još uvijek važe papirne vozačke dozvole. Te su doživotne i ako piše da je doživotna (i to sa zaheftanom slikom!) onda država nema pravo da te natjera da menjaš dozvolu. A ja promjenih 4 pasoša za 10 godina! I oni još uvijek idu kod fotografa da se slikaju i tu malu sliku nose za izradu pasoša (a kod nas mora da bude digitalna)! I onda saznadoh da taj njihov broj osiguranja (koji je pandan našem JMBG) jer svugdje upisuješ broj osiguranja da te mogu identifikovati, sadrzi 10 cifara. Prve 4 cifre ne znam sta znače, a zadnjih 6 su dan, mjesec i godina rodjenja! Tako da ne razumijem kako je to kod njih normalno, a kod nas nije.

asas

@sasa Ajde ne lupetaj. Kada si menjao vozačku dozvolu prinudno za novu, da li si je plaćao? JESI. Kada si prinudno menjao staru trajnu LK za novu, da li si je plaćao? JESI.

special image