Rabin jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asiel gost je u drugoj epizodi emisije "LIČNO sa Petrom Latinovićem" koja se svake srede emituje na portalu MONDO od 20h.
Rabin Isak Asiel je u ekskluzivnom intervjuu govorio o tome kako je odlučio da postane rabin, užasu Holokausta, egzodusu Srba, otimanju Kosova, Bogu, podelama među ljudima, državi Izrael i značaju grada Jerusalima.
Isak Asiel na dužnost rabina stupa 1. marta 1995. godine. To vreme pamti kao veoma turbulentne godine.
"Te godine je bio egzodus Srba iz Krajine. To nas je pratilo sve do 1999. kada je bilo bombardovanje NATO-a. Tada sam kao nekadašnji vezista u JNA dobio poziv na koji sam se odazvao", priča Isak Asiel.
Na konstataciju da je mogao da odbije poziv, on kaže:
"Smatrao sam da nije primereno odbiti. Nisam ni želeo da odbijem. Uvek sam se u životu oslanjao na Boga i smatrao sam da je to neko određenje sa visina i da je za nešto dobro. Moji saborci nisu znali ko sam. Ja sam to u početku malo sakrivao. E onda kada su hteli da mi daju čin onda sam pokušavao da to nekako izvrdam. I onda su me pitali – pa, šta, jesi li ti neki pop?! Rekoh, na neki način. Jevrejski", rekao je Asiel.
Trebalo bi podsetiti da je prema jevrejskom kalendaru, srpski egzodus 1995. počeo u predvečerje 9. ava, dana i meseca, kada su Jevrejima razoreni i Prvi i Drugi hram. Na taj dan su bili proterani iz Španije, a i prva gasna komora u Aušvicu bila je otvorena 9. ava. O snažnoj simbolici ovog datuma rabin Isak Asiel kaže:
"Tada sam živeo u Šajkaškoj ulici. Bio sam svedok, čuo sam i video sve te konjske zaprege koje su prolazile nedaleko. I zaista, bilo je vreme kada smo se mi spremali da oplakujemo uništenje Prvog i Drugog hrama. Sve velike jevrejske tragedije su se desile na taj 9. av. Sve je to tačno. Tada sam osetio da moramo da se obratimo tadašnjem patrijarhu jednim pismom. I to pismo smo poslali kao duboki znak razumevanja i sapatnje sa onim što se događa sa srpskim narodom", rekao je Asiel.
Razgovor je vođen par dana pred 27. januar - Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta. Asiel kaže da je u ideologiji vođe nacizma postojala čitava lestvica naroda.
"Slovenski narodi su u toj ideologiji označeni kao “untermenschen” - dakle podljudi. Ali još uvek korisni za nekakve radove. Međutim, Jevreji su bili izjednačeni sa gamadi. A gamad treba uništiti. Jevreji su bili svo metafizičko zlo ovoga sveta i zapravo Hitlerov rat je bio rat protiv jevrejstva. On to nikada nije krio, on je to čak i objavio. Ludilo te mržnje se ispoljavalo do kraja rata. Sad kad govorimo o tom 27. januaru evo vidite i Srbiju u kakvoj se sitaciji nalazi. Ja se ne bavim politikom ali kao građaninu ove zemlje se neke paralele nameću. Niko ne želi da sluša našu stranu priče, logiku otimanja Kosova za koju su još davno stari Jevreji sa kojima sam pričao rekli da je to opasan presedan koji će se jednog dana vratiti kao bumerang onima koji su to odlučili da rade. Mi sad imamo ta natezanja da je to jedinstven slučaj ali to je neumitna logika. Sada srpska država dolazi u situaciju da niko ne želi da sluša", rekao je Asiel.
Rabin Isak Asiel je govorio i o tome kako judaizam gleda na ateiste i agnostike, zašto su se ljudi podelili verujući u jednog Boga, o značaju grada Jerusalima, o državi Izrael, ali i o tome da li nam je potreban posrednik između nas i Boga kao i o posebnom značaju Hramovne gore. Sve to pogledajte u drugoj epizodi emisije "LIČNO sa Petrom Latinovićem".
(MONDO)
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Lepa Vanja je supruga Gorana Vesića: Uhapšeni ministar u ostavci otkrio kako su se upoznali, od tad su nerazdvojni