Vest da su se kupci u modnom lancu "Zara" u Podgorici navodno zarazili šugom odjeknula je kao bomba u javnosti. Mnogi su se uplašili da isto može da se desi i u Srbiji. Ova infekcija kod nas, kako kažu dermatolozi, nije ništa novo. Prema podacima Gradskog zavoda za javno zdravlje, u Beogradu je 2019. godine njome bila zaražena 1.131 osoba, 2021. 707, a prošle 512. U februaru, šuga je potvrđena kod 61 osobe. 

Kako kažu lekari, pranje odeće na 60 stepeni pravi je način da se rešimo parazita koji se podvlači pod kožu i izaziva svrab kad polaže jajašca. Lekari takođe kažu da teoretski postoji verovatnoća da se zarazimo kada oblačimo garderobu posle zaraženog.

"Ali to ipak moraju biti određeni uslovi, odnosno da zaražena osoba ima izrazito jaku infekciju, da ima veliki broj šugarca na sebi. To su obično osobe koje imaju ili težu formu ili su lošijeg imunološkog statusa, pa zato imaju ozbiljnu formu šute. Takve osobe su i zaraznije", objašnjava dermatolog dr Lana Ćirković iz Gradskog zavoda za kožne i venerične bolesti.

Ukoliko garderobu niko ne obuče dva, tri dana, šugarac će uginuti. Ova infekcija prenosi se direktnim kontaktom kože o kožu. Zanimljivo je da šuga zna da se pritaji, a zaraza se ipak širi. "Period inkubacije je jako dugačak od trenutka kada se zarazite, pa do pojave simptoma, može biti od devet do 90 dana. Tako da neko čak tri meseca ne mora da ispolji simptome, a da bude zaražen i da na neki način to i prenosi dalje, da je gotovo nemoguće prekinuti lanac prenošenja“, dodaje dr Ćirković.

Šuga se leči lokalnim preparatima, u težim slučajevima tabletama ivermektin. Svi oni koji su potencijalno zaraženi moraju zajedno da se leče. Garderoba i posteljina moraju da se operu na visokoj temperaturi, a jakne i obuća da se luftiraju nedelju dana. Higijena je najbolja prevencija za šugu, zato, kada sledeći put krenete u kabinu omiljene prodavnice, imajte na umu koliko je ljudi tu istu garderobu probalo pre vas.

(MONDO/RTS)