Nakon što su pojedini građani prijavili da su dobili šugu nakon nošenja garderobe iz prodavnice Zara u Podgorici, u tu prodavnicu upućena je sanitarna inspekcija, a pojavila se i informacija da je nekoliko zaposlenih u prodavnicama tekstilne robe u tržnom centru gde se radnja nalazi, navodno, na bolovanju jer su se zarazili šugom.

Inspekcija proverava da li su ovi navodi istiniti, odnosno da li u radnjama u velikom podgoričkom tržnom centru ima kontaminiranih odevnih predmeta. Iz Institut za javno zdravlje Crne Gore nezvanično je potvrđeno da slučajeva šuge ima, ali da broj nije neuobičajen, međutim, s obzirom da se vest o pojavi ove bolesti u prodavnicama brzo proširila, crnogorski mediji navode da su kupci počeli da zaobilaze radnje tekstilne robe.

Imajući u vidu da isti tekstilni lanac postoji i u Srbiji, oprez nije na odmet, a da li se uopšte bolest može preneti ovim putem i šta možemo da uradimo kako bismo zarazu sprečili, za MONDO je govorila infektolog dr Milena Božić.

„Vrlo je moguće da su se građani zarazili putem kontaminirane odeće. Najveća mogućnost zaraze i prenosa šuge jeste direktnim kontaktom, ali prilikom isprobavanja odeće takođe se možemo zaraziti jer nije u pitanju mali kontakt. Kod nas u zemlji odavno nije bilo takvih slučajeva zaraze šugom, alli u svakom slučaju, nije u pitanju opasna bolest koja ostavlja posledice“, ističe doktorka Božić.

zara-redovi-gužva-stefan-stojanović-0.jpg
MONDO/Stefan Stojanović 

Doktorka zato savetuje da odeću nikada ne isprobavamo na golu kožu i da je svaki put nakon kupovine, pre nošenja, operemo ili odnesemo na hemijsko čišćenje.

„Lično perem svu odeću pre nošenja, a pogotovo bih savetovala svima da nakon kupovine operu donji veš koji se nosi direktno do kože. Odeću možete odneti i na hemijsko čišćenje, a prilikom isprobavanja u kabini prodavnice najbolje je da, ukoliko ste u mogućnosti, garderobu probate preko majice, nikako na golu kožu“, savetuje infektolog.

Prema njenim rečima, u našoj zemlji šuga se pojavljuje uglavnom po školama i vrtićima, dok je bolest znatno ređa kod odraslih osoba.

„U najvećem broju slučajeva, bolest se manifestuje tako što se pojavi osip na šakama ili drugim delovima ruku, uglavnom između prstiju. Osip nalikuje mnoštvu sitnih bubuljica i javlja se jak osećaj svraba, ali osim neprijatnosti, ne može ozbiljnije da ugrozi zdravlje“, zaključuje naša sagovornica.

(Mondo)