• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

DANAS JE POBUSANI PONEDELJAK, ZOVU GA I VASKRS ZA MRTVE! Mnogi ne znaju običaje za ovaj praznik - jedno OBAVEZNO uradite

Autor Jana Desovski

Pobusani ponedeljak je dan kada treba izaći na groblje.

 Pobusani ponedeljak 2023 Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Danas je Pobusani ponedeljak koji dolazi prvi dan posle Tomine nedelje. Običaj je na današnji dan pobusati odnosno urediti i od korova očistiti busenje na grobovima, po čemu je ovaj ponedeljak i dobio ime. Oni koji danas dolaze, trebalo bi da na grobove stavljaju obojena jaja, uz pozdrav: "Hristos vaskrse", čime se radost najvećeg hrišćanskog praznika prenosi i na one koji više nisu sa nama. Zato se ovaj dan zove i "Vaskrs za mrtve".

U većini mesta jaja se boje posebno, ovoga jutra, obavezno u crvenu boju i bez šara. Ponegde se iznose jaja od Vaskrsa, ponegde obojena na Svetli petak. U nekim krajevima, jaja se i tucaju o spomenik. Tim pradavnim običajem se iskazuje ljubav i poštovanje prema umrlim srodnicima, sa kojima se na taj način deli radost Vaskrsenja Hristovog i pobede nad smrću. Na kraju se preostala jaja podele sirmašnima. Veruje se da je ovaj običaj najpre nastao u krilu ruske crkve, odakle je, verovatno, došao i u naše krajeve.

Pretpostavlja se da je obeležavanje Pobusanog ponedeljka preuzeto od Rusa, kod kojih se zove Radonjica. Kod nas nosi još i naziv "Ružičalo", po običaju bratimljenja mladih. Iako nije najjasnije od kada datira tradicija obeležavanja ovog dana i odakle je ona došla, njega prati veliki broj narodnih običaja i verovanja koja su se održala i do današnjih dana.

Kažu, "valja se" da se danas na nekom pogodnom mestu okupe prijatelji, da se igra, peva i zabavlja. Treba uplesti nekoliko venčića od vrbovih grana i nositi ih u kosi, a ko se kroz venac poljubi postaće pobratim/posestrima za tu godinu. U vojvođanskim selima se zadržao običaj polivanja devojaka. Naime, mladi momci obilaze fijakerima ili karucama devojke u selu i sa sobom vode tamburaše ili sami sviraju, ali nose kanticu ili ćup pomoću kojeg će politi devojku. Simbolično, polivanje vodom predstavlja spiranje pređašnjih devojačkih greha, a to takođe podseća i na to kako je Isus svojim apostolima oprao noge.

Pored toga, smatralo se da što više neki momak polije devojku, znači da je veća šansa da će je zaprositi. Ili tako bar narod veruje.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

E znate sta

Ni ne citam vise, ima li neki dan da nije nesto i da ne sme nesto da se radi, ajde vise...

Kit Ket

Ovo nije deo vere, ovo je cista narodna izmisljotina, i dodatak. A ima dosta takvih stvari koje uopste ne priladaju nasoj veri (Bogu) vec je poteklo od naroda. Poput naprimer iznosenja hrane na groblje (grobove) izmedju ostalog nista gore nema ot toga, to je prakticno greh, a u nekim delovima Srbije ljudi naprave prakticno gozbu na groblju kada su zadusnice, i kada se izlazi na groblje da se oda spomen mrtvima.

special image