I ovog leta mnogi studenti iz Srbije krenuće put Amerike kako bi usavršavajući jezik i radeći različite poslove, zaradili koji dolar i stekli bogato iskustvo. Ovakva putovanja nose i određene rizike, pa pri izboru organizatora putovanja moraju dobro da se raspitaju i da budu veoma oprezni jer nije malo onih koji su prethodnih godina prevareni.
O programu work and travel i poslovima za studente na RTS-u pričala je Olga Krstić iz organizacije za razmenu studenata "Ayusa Internacional". "Work and travel je program kulturne razmene, namenjen je redovim studentima, da provedu četiri meseca u Americi, da rade i posle toga imaju mesec dana za putovanje. Imamo ponude na istočnoj obali, na zapadnoj obali i na Aljasci i studenti obično rade u hotelima, restoranima, zabavnim parkovima, marketima. Dakle to su sve studentski poslovi, ne zahtevaju neko prethodno iskustvo i najviše se gleda znanje engleskog jezika. Za određene pozicije je bitno da je engleski bolji, ali postoje i poslovi za studente sa malo slabijim znanjem", rekla je Olga Krstić, a potom i objasnila da li studenti odavde mogu da biraju koji posao žele da rade i gde žele da idu.
"Studenti kad se prijave kod nas oni dobiju ponudu poslova. Te ponude su jako detaljne. Tačno piše grad, država, vrsta posla, koja je satnica, koliko sati nedeljno će u proseku raditi, da li kompanija obezbeđuje smeštaj i koliko košta taj smeštaj. Neko bira ponudu po lokaciji, neko po vrsti posla, neko po tome jer je čuo dobru preporuku za određeni grad ili kompaniju. Nakon što izaberu posao koji im se sviđa, oni imaju intervju sa poslodavcima ili uživo ili preko Skajpa. Ako prođu intervju, mi se pripremamo za viziranje, a ako ne dobiju taj posao opet gledaju ponude i opet biraju."
Krstić je i objasnila kakva je sve dokumentacija potrebna. "Studentima je potrebna radna dozvola. Program obuhvata tu radnu dozvolu koju izdaje američki Stejt department, i to je obavezna dozvola da bi student dobio na kraju vizu. Naš sponzor u americi im izdaje tu radnu dozvolu, potrebno je da su oni redovni studenti i da dobiju posao kako bi dobili tu radnu dozvolu i to je ključna dokumentacija za viziranje."
Kako su studenti tamo zaštićeni?
Olga Krstić je objasnila i kako su naši studenti tamo zaštićeni i kome mogu da se obrate ako imaju neki problem. "Najbitnije je što oni imaju i posao i smeštaj obezbeđen pre nego što odu u Ameriku i taj posao i smeštaj su provereni od strane sponzora. To su sigurni poslodavci i poslovi i taj smeštaj je bezbedan. Studenti imaju podršku 24 sata od našeg sponzora, a uvek mogu i nama da se obrate, što je najčešće i slučaj. Pokriveni su i zdravstvenim osiguranjem."
Krstić je rekla i da je poslednjih godina bilo manje interesovanje naših studenata za ovaj program. "Poslednjih godina je bilo manje interesovanja. Imali smo i pauzu sa kovidom. Ove godine vidimo veliko interesovanje. Program je generalno jako popularan jer je sjajan način da provedete leto. Nijedan student ne može da izgubi i često žele da idu ponovo."
Kolike su plate?
Krstić je rekla da može da se zaradi na programu i da sve zavisi od toga koji je vaš cilje. Ona je i otkrila da je cena programa 1.700 dolara, dodatni troškovi su avionska karta, taksa za vizu i džeparac za prve 2,3 nedelje dok se ne dobije prva plata - oko 3.000 dolara je prvobitni trošak. "Svi naši studenti vrate uložen novac, to sigurno mogu da kažem. Preko toga, neki studenti rade dva, tri posla i ušteda im je glavna i vrate veliku sumu novca, dok sam ja vratila 25 dolara. To sve zavisi od njih i šta je kome cilj za program. Većina studenata radi dva posla. Ko želi da ostane posle programa tamo, onda on nema nikakve papire, ilegalno je tamo, nema osiguranje i može u nekom trenutku da bude deportovan i to ne preporučujemo studentima. Prijave kreću u septembru i traju do marta."
(MONDO)
Herojska pobeda Partizana u Berlinu! Karlik Džouns 2 sekunde pre kraja doneo petu u nizu!
Partizan prosuo sve i izgubio u Subotici: Bledi crno-beli nisu mogli protiv Spartaka!
Hrvatski komentator u šoku šta su uradili Zvezdi u Milanu: Vikao kad je video sudijsku nepravdu i gol! (Video)
Procurili detalji Makronovog plana za Ukrajinu: 40.000 NATO vojnika, ova evropska država preuzela bi potpunu komandu
"Uvek sam verovao u Željka Obradovića!": Ostoja Mijailović pričao o timu i otkrio budžet Partizana