• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SREDNJA ŠKOLA U NOVOM SADU GODINAMA PRAKTIKUJE TESTIRANJE ĐAKA NA NARKOTIKE! "Kaznena mera mogla bi da bude lečenje"

Autor Ivana Vlajković

Elektrotehnička škola "Mihajlo Pupin" u Novom Sadu ovu akciju sprovodi još od 2017. godine.

 Srednja škola u Novom Sadu testira đake na narkotike Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Nakon masakra u OŠ "Vladislav Ribnikar" predložene su brojne mere za suzbijanje nasilja u budućnosti, a jedna od njih je obavezno šestomesečno testiranje đaka na narkotike u srednjim školama. Elektrotehnička škola "Mihajlo Pupin" u Novom Sadu ovu akciju sprovodi još od 2017. godine. 

Direktor ove novosadske škole Ermidin Elezović kaže da je cilj ovih testova, pre svega, prevencija konzumiranja narkotika i sprečavanje nasilja. Napominje da testovi nisu bili obavezni. "Koordinaciono telo za borbu protiv nasilja na nivou grada prepoznalo je testiranje đaka na narkotike kao preventivu. Organizovani su tematski roditeljski sastanci, škola je preko javne nabavke dobila testove koji su, potom, podeljeni roditeljima. Zapravo, testovi su im dati kao sredstvo preventive i osvešćenje. Oni nisu bili u obavezi da nam javljaju rezultate već im je to bilo sredstvo putem kog mogu, ako sumnjaju, da testiraju svoju decu", objašnjava direktor škole.

Škola nije morala da bude obaveštena o rezultatima testova, pa nisu postojale ni kaznene mere, a prema njegovom mišljenju je to bila mana projekta. Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić tvrdi da bi, ako bi se uvela ova mera u srednje škole, onda morao da se uvede i zakon koji bi je definisao.

"Ne možete nikoga na silu da naterate da se testira. Jedino u sudu uz pristanak roditelja ili ako se donese zakon da se u školama pojave testovi na narkotike. Prvo i deca imaju privatnost, krše se ljudska prava. Ja tu ne vidim ništa loše, ako se uvede takav zakon. Narkotici se prodaju u velikom broju škola. Kao kaznene mere mogle bi da budu lečenje i rehabilitacija, a trebalo bi uvesti i kontrole psihologa i pedagoga", ističe profesor Antić.

Predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Jasna Janković, pak, smatra da testiranje đaka na narkotike nije dobro rešenje za suzbijanje nasilja. "Tu se javljaju drugi problemi, a to je, pre svega, odobrenje roditelja za testiranje njihove dece koja su maloletna, a to su učenici prvog i drugog razreda. Zato je jako diskutabilno pričati o toj meri kada su u pitanju deca mlađa od 18 godina. Najsigurniji način je preko urina i krvi. Postoje i način da neka tečnost oboji klupu ili predmet ili prste ako je učenik bio u dodiru sa narkoticima. To je opet posledica trenutnog stanja, a ne prevencija nasilja", smatra Janković.

(MONDO/Nova.rs)

Možda će vas zanimati

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Pitanja

Dobra ideja, ali testiranja bi trebala biti obavezna i nenajavljena, a da bi imalo smisla trebalo bi ih sprovoditi jednom sedmicno, a to je preskupo i nemoguce. Droga jeste zlo i stvara vremenom nasilnike koji nasilje vrse u primarnoj porodici, na ulici pa sutradan na svojoj deci. Ceo krug zla. Preventiva je odlicna stvar. Narkoman je problem sebi, porodici, drustvu, okolini.

Admiral

Bolje da uvedu praktičnu nastavu, završio sam tu školu praksu smo mogli samo da sanjamo. Upišeš elektrotehničku školu i učiš sve izvan elektrotehnike kao što su: muzičko, likovno, hemija, biologija... Sve imaš samo praksu za ono što si želeo da se obrazuješ e to nemaš.

special image