Raznih je kopača, orača i kosača bilo u minulim vremenima, ali nijedan od njih nije kopao tuđim rukama, niti se vodio tuđom pameću, sve do današnjih dana kada su u naše voćnjake i njive zakoračile nekakve veštačke inteligencije koje oru, kopaju, šišaju, orezuju u pola dana ili pola noći bez ikakvih problema.
U selu Krnjevo kod Velike Plane u vinogradima vinarije "Radovanović" predstavljen je poljoprivredni robot koji smanjuje potrebe za radnom snagom, dok u isto vreme štiti životnu okolinu jer ne koristi konvencionalno gorivo, već radi na električni pogon. Sa ukupno 15 operacija zaokružuje čitav agrarni ciklus u voćnjacima i vinogradima. "Slophelper" ili pomagač na nagibima je autonomni električni robot za rad u vinogradima i voćnjacima.
Ovom čudu nije potrebna ni belegija, niti kozbaša, niti mu smetaju ponoći i rujna zora. Dovoljno mu je samo uneti koordinate i čekati, kako kažu programeri, da izrenderuje postupak i sve to radi tuđom pameću koja mu se nalazi pod poklopcem u zadnjem kraju.
"To je sadašnjost, ne pričamo o budućnosti, ovo je u svetu sadašnjost. Želimo da pomognemo ljudima koji imaju problem sa radnom snagom, želimo da im pomognemo da rade u toku noći, kada je magla, kada je kiša, ovaj uređaj ne zahteva previše. Može i po mesečini, a sve to možete da pratite na aplikaciji koju imate u rukama, dakle telefon, tablet ili kompjuter", rekao je Igor Kordik za Prva TV u emisiji "Nećete verovati" i dodao:
"Može da malčuje, da kosi travu, da trimuje između čokota i stabala, da tomizira, može da bere, a ove godine predstavljamo branje jabuka. U jednom satu može jednu euro paletu da nabere jabuka onako kako mi zadamo. Uhvati je, ubere, spakuje, ima veštačku ruku. Može još da prezerira, prska, može horizontalno i vertikalno da obrezuje. Ima svoje senzore, ima svoje zadate vrednosti, ima svoje koordinate i teško može da zaluta", navodi Igor.
Ova savremena mašina može da radi i bez navigacije, odnosno bez mreže putem senzora radarskih. Kako Igor dodatno navodi, može da zaluta kod komšije ako je prelom između parcela mali, pa mašina ne prepoznaje da treba da stane.
"Ono što je najvažnije je da mašina ne sme da povredi ni čoveka, ni životinju, ne sme da napravi štetu. Recimo, ako ispred stane dovoljno veliki zec, mašina će se odmah zaustaviti. To je neko znanje koje se sticalo godinama i naš direktor je to primenio na najbolji mogući način i na najkorisnije mesto u poljoprivredi", rekao je Igor Kordik.
Primenom najnovijih tehnologija u poljoprivredi olakšava se proizvodnja, a u isto vreme se i štiti okolina upravo na samom mestu gde se proizvodi hrana i osnovne životne namirnice. Voćarima i vinogradarima se na ovaj način nudi rešenje problema nedostatka radne snage. Cena mašine je kao cena jednog malo boljeg traktora, cena osnovne mašine, priključne mašine se posebno kupuju.
"Mašina je kao savremeni automobil, vi poručujete opremu koju želite i ona se napravi praktično prema vašim potrebama i vašim željama, zato ona mora malo da se sačeka i zato je nema u serijskoj proizvodnji. Neće ona nas da pogazi, ona se sama zaustavlja kada dođe na neku prepreku. Ona je napravljena veštačkom inteligencijom, ali je napravljena da ne sme da povredi nikoga, pogotovo ne čoveka, to jest onoga ko je nju napravio. Ona je na gusenicama, ima nisko težište, jako je pokretljiva, okretljiva", ističe Milan Pršić iz kompanije "Agrouniverzal.
(MONDO)
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!