Počinje topliji talas vremena, pravo je vreme da klime očistimo i proverimo stanje freona, na taj način ih pripremajući za predstojeću sezonu, ili pazarimo. Klima uređajima na tržištu Srbije inače su skuplji nego prošle godine u ovo doba, kada im se cena kretala od 24.000 do 226.000 dinara. Sada su cene standardnih klima uređaja, kako pokazuju sajtovi različitijih trgovinskih kuća koje ih prodaju, krajnje šarenolike - od 28.250 dinara za model kojeg trenutno nema u nabavci, do čak 140.000 dinara za model koji ima dve unutrašnje jedinice.
Po rečima trgovaca ovom opremom, međutim, građani se najčešće odlučuju za kupovinu onih koje staju od od 30.000 do 50.000 dinara, zavisno od proizvođača i kapaciteta, dok je cena onih najprodavanijih 35.000 dinara. Kada je reč o inverter klima uređajima, njihova cena takođe ima veoma širok raspon - od 37.000 dinara za onu sa najmanjim kapacitetom do skoro 3.000 evra za one ultramoderne, koje se posebno naručuju iz inostranstva.
Cena inverter klima koje su najprodavanije na tržištu Srbije, kako svedoče prodavci a opet zavisno od kapaciteta i proizvođača, kreće se od 50.000 do 60.000 dinara.
Koliko košta ugradnja klima uređaja
Što se tiče ugradnje, cena se na nivou unutrašnjosti Srbije nije menjala u odnosu na prošlu godinu i to je jedna od retkih zanatskih usluga koja je ostala ista - od 8.000 dinara pa na više zavisno, kako navode majstori za ugradnju klima uređaja, "od vrste, veličine i ostalih uslova ugradnje poput spratnosti objekta".
Koliko košta servisiranje klima uređaja
Servisiranje klima uređaja, što podrazumeva tehnički pregled, čišćenje filtera i zamenu freona, u Srbiji košta 4.000 dinara. Beogradske cene, kako za ugradnju, tako i za servisiranje, u proseku su za 20 odsto više, zavisno koji prestonički servis za klime odaberete.
Koja je razlika između obične i inverter klime
Klima uređaj, sem što je jednostavan za upravljanje tako da ih i deca mogu samostalno uključiti i isključiti, osnovnu prednost nad ostalim kućnim aparatima ima kao manji potrošač struje. A kada je reč o samoj tehnologiji rada između standardnih i inverter, što bi potrošaču uvek moglo da reši dilemu koji klima uređaj kupiti, majstori za ove aparate navode prednosti i mane jednih i drugih.
"Što se tiče potrošnje, standardna klima koristi više električne energije, jer radi punim kapacitetom kompresora sve dok ne postigne željenu temperaturu. Nasuprot njoj, inverter klima nikad ne zatvara svoj kompresor, već radi smanjenim kapacitetom i na taj način stalno održava zadatu temperaturu, pa samim tim troši manje struje. Zvaničan podatak je da je inverter klima 7 odsto energetski efikasnija od klasične on/off klime. Osim što troši manje struje, ona je takođe jeftinija za pokretanje za do čak 40 odsto, tako da već pri njenom uključivanju štedite značajnu količinu novca", objašnjavaju oni.
Brzina hlađenja i nivo buke su sledeća dva argumenta u korist invertera. Jer, kako kažu majstori, brzina kompresora kod tih klima je manja i promenljiva, što im omogućava da u kratkom vremenskom periodu postignu zadatu temperaturu. Potom, nivo buke unutrašnje jedinice kod inverter klima se kreće od 20 do 30 decibela, dok su standardne klime daleko „glasnije" - od 39 do 52 decibela.
"Inverteri ne dozvoljavaju da dođe do velikog pada ili porasta temperature. U klimama koje nisu invertne, kada temperatura padne ispod podešene, kompresor se automatski isključuje. To, pak, nije slučaj sa invertnim klimama jer se kod njih brzina rotacije motora podešava tako da se uvek održava zadata temperatura. Zbog toga je ona bezbedna za korišćenje i tokom noći, u prostoriji u kojoj spavate, jer se održava konstantno ista temperatura. Konačno, gotovo svi inverter klima uređaji imaju naprednu tehnologiju filtracije vazduha koja vas štiti od prašine, alergena i neprijatnih mirisa iz prostorije u kojoj boravite", objašnjavaju stručnjaci za ove kućne aparate.
Inverter klime skuplje, ali manje troše struju
Iako su nedostaci inverter tehnologije ti što su ovi uređaji skuplji od standardnih, te i njihovo održavanje zahteva više novca jer se koristi skuplji kompresorski gas, uvek savetuju kupovinu tih vrsta klime, pre svega zbog manje potrošnje struje i efikasnijeg rada. Klima uređaji koji ne poseduju automatsko čišćenje, naravno, moraju se redovno čistiti jer se u suprotnom na isparivaču uređaja taloži buđ i razmnožavaju bakterije, što "proizvodi" neprijatan miris iz aparata.
Takvo čišćenje, koje dakle podrazumeva čišćenje filtera, podrazumeva se dva puta godišnje, pre početka letnje i zimske sezone, odnosno pre perioda u kojem se klima intenzivno koristi, za hlađenje ili grejanje. U praksi, filtere možete i sami da očistite pranjem vodom sa malo deterdženta, ali ako je potrebna kompletna dezinfekcija i zamena freona, savetuje se poziv obučenom majstoru ili ovlašćenom serviseru.
(MONDO/Blic)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu