• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BEOGRAĐANKA SE PRESELILA U ZAGREB I OSTALA U ŠOKU: Kirija je slična, ali zato usluge jezivo skuplje, a tek OVO!

Autor Katarina Saičić

Ivanka Đ. detaljno je uporedila cene u Zagrebu i Beogradu.

 Zagreb Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac

Da su cene u Hrvatskoj skočile u nedogled postalo je jasno kroz više izveštaja kojima su svedočili turisti u poslednje vreme. Od hrane u prodavnicama, preko parkinga, do ležajki na plažama, cene kod komšija često se stavljaju pod termin "šokantno". No, da bismo to proverili pronašli smo Beograđanku Ivanku Đ. koja nam je predočila cene u Zagrebu.

Ona se početkom godine preselila u Zagreb i za portal "Espreso" ispričala kakve su razlike u cenama u odnosu na Beograd. Imajući ideju da će u državi Evropske unije život biti skuplji nego u Srbiji, pripremila se za deblji džep. No, da li joj je to trebalo?

Upadljivo veće plate

Na samom početku života u Zagrebu, morala je, logično da pronađe stan. Tražeći stan između 40 i 50 kvadrata Ivanka je primetila da se cene kirija u glavnom gradu Hrvatske ne razlikuju od onih u Beogradu. Za stan od 40, 50 kvadrata prosečna mesečna kirija se kreće u rasponu od 400 do 550 evra. Naravno, u zavisnosti gde se stan nalazi i koliko je sređen, namešten, započela je Ivanka Đ.

Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac

Smirena jer cene kirija nemaju razliku u dva glavna grada, Ivanka je morala da ode i do prodavnice, a tamo je spokoj nestao. U prodavnicama u Zagrebu cene su itekako veće. Rekla bih da su namirnice oko 15, 20% skuplje u zagrebačkim prodavnicama nego u beogradskim. No, cene u restoranima nisu drastično različite. Ipak, možete naći određena jela skuplja u luksuznijim restoranima za 5 ili 10% nego u sličnim u Beogradu", istakla je sagovornica. Kad su u pitanju usluge, Srpkinja je navela da je i to skuplje. 

"Imam dugačku kosu, te povremeno u zavisnosti od događaja kojima prisustvujem odlazim na feniranje. U Beogradu je, u proseku, feniranje dugačke kose između 800 i 1200 dinara. S druge strane u Zagrebu je oko 20, 25 evra. Što se sređivanja noktiju tiče, situacija je slična. Korekcija noktiju za gel u Beogradu je oko 1200, 1700 dinara, a trenutno u Zagrebu je oko 25, 30 evra", objasnila je Ivanka.

Dakle, prema njenim rečima, čini se da su cene u Zagrebu ili slične ili poprilično veće nego u Beogradu. Međutim, kako sama Ivanka ima uvid u razliku u mesečnim primanjima u Srbiji i u Hrvatskoj, stiže se i do pitanja koliko je skup život u odnosu na plate u Zagrebu.

Statistički podaci o prosečnim platama dostupni na internetu često nemaju veze sa realnom slikom ni u Srbiji, ni u Hrvatskoj, jer prosek podrazumeva i one koji su u manjini, ali imaju najveći kapital, i one koji su u većini ali imaju minimalna primanja. Stoga, ovo je Ivankino iskustvo.

"Ako kažemo da je, prema mom mišljenju, prosečna plata u Srbiji oko 500 evra, a u Hrvatskoj od 700 do 1000 evra, uz svu inflaciju, koja je pogodila obe države, promenu valute u Hrvatskoj, te daljeg poskupljenja zbog prilagođavanja cena, čini mi se da je jeftinije živeti u Zagrebu, nego u Beogradu", zaključila je Srpkinja.

Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac

Ne ostavljaju bakšiš

Kada je već pomenula promenu valute koja je dovela do menjanja cena, mahom zbog težnje privrednika i države da više zarade, ukratko je prokomentarisala odnos Hrvata i Hrvatica prema evru. Pa tako ističe da je promena valute izazvala haotičnost, kao što se obično dešava kada se ekonomski sistem menja, da li na državnom nivou, ili pak u hartijama od vrednosti.

"Hrvatice i Hrvati se još nisu navikli na evro. Naprosto, zbunjuje ih to, jer govorimo o običnim ljudima. Često im se desi da zaborave da sada koriste evro, a ne kune, te dođe do problema. No, ta zbunjenost dovela je i do toga da se jedna navika prekine. Ranije je, dok su se koristile kune, prema rečima Zagrepčanki i Zagrepčana, a kako navodi Ivanka Đ, tradicija u plaćanju računa u kafiću, kafani ili restoranu bila da se krajnji iznos zaokruži i da konobarice i konobari dobiju popriličan bakšiš. Toga, sada nema. Otkako je evro postala zvanična valuta, a kuna nestala, ljudi naprosto ne mogu lako da sračunaju koliko je dovoljno ostaviti bakšiša, te ga uopšte i ne ostavljaju. To sam saznala jer su radnice i radnici lokala počeli da se žale, ne na svoje sugrađane, već na sistem", navela je Srpkinja.

BONUS VIDEO: 

Pogledajte

00:07
Prerasta li ovo u trend? U centru Zagreba mladić prošetao djevojku na uzici, ona lajala: ‘Što se ovdje događa?!‘
Izvor: Tiktok/morichius
Izvor: Tiktok/morichius

(MONDO/Espreso)

Možda će vas zanimati

Komentari 16

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Normalan

Ljudi, baš nemate pojma o čemu pričate i miješate babe i žabe. Cijene u Bg su drastično niže u odnosu na Zg. U svim segmentima i kraj priče. Bio sam i u jednom i drugom gradu i ne mogu se porediti. Generalno, Hrvatska je bila skuplja od Srbije i kad nije bila u Šengenu, a sada pogotovo.

beogradska seljačina

Lažu dušmani.

Brundo

I u Srbiji ce tek da skoce cene jer EU nema alternativu.Ropstvo nema alternativu.Kriv je Putin naravno.

special image