• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SVE ŠTO MORATE DA ZNATE AKO VOZITE DETE NA PUT: Pravila se razlikuju u odnosu sa starost deteta, kazne do 120.000 dinara

Autor Katarina Saičić

Vreme je godišnjih odmora kada brojne porodice kreću na put sa decom, a ovo su glavna pravila kada su u pitanju dečija autosedišta kojih bi trebalo da se pridržavate ako želite da bezbedno prevezete mališane.

 Pravila za prevoženje dece na putu Izvor: Yumama

Novi zakon o bezbednosti saobraćaja sa brojnim izmenama koje se tiču i načina prevoženja dece, stupiće na snagu tokom 2024. godine. Međutim, već u postojećem zakonu postoje brojna pravila na koja roditelji male dece ne obraćaju dovoljno pažnje, a svaka greška može ih skupo koštati. Tako se kazne za nepropisno prevoženje dece kreću i od 100.000 do 120.000 dinara, ukoliko se dete mlađe od 12 godina prevozi na mestu koje nije predviđeno za sedenje.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja koji je trenutno na snazi, a posebno Pravilniku o auto-sedištima za decu,  predviđeno je da mališani do 5. godine života tokom vožnje obavezno moraju biti u auto-sedištima koja im odgovaraju po kategoriji. Postoji pet grupa ovih sedišta i ona se uglavnom razlikuju po visini ili težini deteta (1) Grupa 0, namenjena za bebe lakše od 10 kg; 2) Grupa 0+, namenjena za decu težine manje od 13 kg; 3) Grupa I, namenjena za decu koja su teška od 9 do 18 kg; 4) Grupa II, namenjena za decu koja imaju od 15 do 25 kg i 5) Grupa III, namenjena za decu težine od 22 do 36 kg).

No, pokazalo se da ovakva zaštita dece nije dovoljna, jer ne obuhvata svu decu, te je zakon u međuvremenu prerađen, proširen i pooštren. Tako deca koja su starija od 4 godine i viša od 135 cm treba da sede u busterima, odnosno podmetačima za sedenje u autu. Takođe, zakon predviđa da deca koja su mladja od 12 godina ne smeju sedeti na prednjem sedištu, već isključivo na zadnjem i obavezno moraju biti vezana pojasem. Kršenje zakona predviđa visoke kazne, ali roditelji neretko krše pravila. 

Izvor: Yumama

Takođe, primećeno je da niža deca često, iako budu vezana, ne budu vezana kako treba. Naime, pojas na zadnjem sedištu treba da ide peko ramena deteta i ne sme da seče dečiji vrat. Dakle, pojas nikako ne sme prelaziti preko vrata deteta, jer upravo takvo vezivanje može imati kobne posledice. Zato su važni busteri, sedišta-podmetači koji decu uzdignu na veću visinu i doprinesu tome da pojas pravilno nalegne.

Kazne nesavesnim roditeljima

Kazna za nekorišćenje odgovarajućeg auto-sedišta iznosi 5.000 dinara. Ukoliko se dete mlađe od 12 godina prevozi u krilu na prednjem sedištu, predviđena je kazna između 20.000 i 40.000 dinara. Za taj prekršaj je predviđeno i 5 do 7 kaznenih poena. Najveća kazna, u iznosu od minimum 15 dana zatvora ili u novčanom iznosu od 100.000 - 120.000 dinara, predviđena je ukoliko se dete mlađe od 12 godina prevozi na mestu koje nije predviđeno za sedenje.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

00:45
Neum
Izvor: TikTok/hunterss52
Izvor: TikTok/hunterss52

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image