• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PROMENE U OTVARANJU BOLOVANJA IZAZVALE BURU U JAVNOSTI! Privreda trpela - Poslodavac ima pravo na kontrolu zaposlenih

Autor Ivana Vlajković

Lekari će moći da otvore bolovanje na dve nedelje, a poslodavci mogu da proveravaju zaposlenog.

 Lekari će moći da otvore bolovanje 2 nedelje a poslodavci mogu da provere zaposlenog Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Ukoliko se usvoji predlog izmene Zakona, lekar opšte prakse će moći pacijentu da otvori bolovanje najduže dve nedelje. Kako se najavljuje, promena se neće odnositi na pacijente koji su tek završili sa teškom kardiohirurškom operacijom, ali i na onkološke pacijente koji prolaze kroz višemesečnu terapiju.

Ostalim pacijentima će komisija produžavati bolovanje ukoliko treba da budu na njemu duže od dve nedelje. Do sada su lekari opšte prakse mogli da otvaraju bolovanje do dva meseca. Nakon toga je pacijent bio upućivan na komisiju. Predlog izmene Zakona o zdravstvenom osiguranju je već pripremljen.

"Jedan od razloga je sprečavanje mogućnosti zloupotrebe, a na ovaj način komisija bi imala uvid u tok bolesti i odlučivala o tome koja dužina bolovanja je opravdana. Onog ko je zaista bolestan njega ovo ne bi trebalo da brine, jer će komisija utvrditi da li je neko zaista bolestan i koliko mu je potrebno vremena za oporavak", pojašnjava za "Blic" izvor iz Nemanjine.

Ministarka zdravlja Danica Grujičić izjavila je da je privreda imala velike primedbe na mogućnost da neko bude na bolovanju dva meseca bez provere komisije i da je čudno da je izlečenje najvećeg broja pacijenata bilo baš 58 dana. "Jasno je o čemu se tu radi. Nadam se da ćemo uspeti da sprečimo moguće zloupotrebe. Kontrola će faktički biti na komisijama. Izuzetak su onkološki pacijenti koji prolaze višemesečnu terapiju ili pacijenti koji su tek izašli iz bolnice posle teške kardiohiruške operacije. Počećemo više da kontrolišemo bolovanja", izjavila je Grujičić za "Politiku".

Za promenu i primenu ovih novina potrebno je vreme, usaglašavanje, usvajanje, pa tek onda bi stupio na snagu. Ipak, dok ne dođe do primene, treba podsetiti da poslodavac uvek može proveriti svog zaposlenog koji je na bolovanju. Ukoliko poslodavac sumnja da bolovanje nije opravdano on ima zakonsku mogućnost da to proveri, što se može učiniti putem lekarskih komisija, ali se može uložiti i prigovor na ocenu izabranog lekara, ali i obaviti veštačenje u postupku ostvarivanja prava iz zdravstvenog osiguranja.

Dr Željko Ranilović, potpredsednik Novog sindikata zdravstva u razgovoru za "Blic" kaže da je lekar opšte nekada mogao bolovanje da otvori do mesec dana, ali da je zbog gužvi to produženo na dva meseca. "Ukoliko ministarka zdravlja sumnja da postoje zloupotrebe, onda sigurno postoji i neki motiv zbog kojeg se zloupotrebljava privremena sprečenost za rad, ukoliko se to zaista dešava. Da li postoje ljudi, koji nisu zadovoljni na svom radnom mestu, koji trpe neke pritiske, koji nemaju adekvatne uslove? Da li postoje neka radna mesta, na kojima ne može da se zaradi dovoljno za život, i da li postoje neka sezonska radna mesta gde se za 58 dana može zaraditi više, pa da bi se tim ljudima, eventualno moglo finansijski isplatiti da im se plata umanji čak 35 odsto, dok su na bolovanju", objašnjava Ranilović.

BONUS VIDEO: 

Pogledajte

02:36
OVO SE DUGO ČEKALO! Evo kad će stupiti na snagu PRODUŽENO PORODILJSKO BOLOVANJE: Ovo je neophodnost, a ne nužda
Izvor: Kurir TV
Izvor: Kurir TV

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Komentari 15

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Aleksandar

Još da dođe predlog izmena zakona o radu iz nadležnog ministarstva da se ukinu svi vidovi ugovora o radu i da postoje isključivo ugovori o privremeno povremenim poslovima. Time bi se sprečila zloupotreba godišnjih odmora (ne bi ih bilo), troškova prevoza (ne bi ih bilo), a ni jedan slobodan dan, bilo praznik, bilo odsustvo po raznim osnovama ne bi više bio plaćen, već bi se plaćalo isključivo vreme provedeno na poslu. U kasnijoj fazi bi se uveo i učinak na radu - procentualna stimulacija ili destimulacija zaposlenih, u zavisnosti od nahođenja neposrednog rukovodioca. Velike uštede bi se tu u privredi napravile. More... mrš!

Istina

Žena nikad nije radila na opštoj medicini tj domu zdravlja.Odmah se zaposlila u visoko specijalizovanoj terc.ustanovi. Onaj ko tokom svog radnog staža nije prošao ,,sve lestvice,, teško da ima realan uvid u situaciju i relan pristup obavljanju poslova na nižem nivou zdravstvene zaštite. Zato čete i sad u otp.listama pročitati da se ,,preko patronaže dz,, uradi to i to, pa oni čak nemaju pojma ni koje su ingerencije službi u dz, ne znaju osnovne stvari o funkcionisanju dz.

Komentator

Uvesti pod obaveznim rigorozne kontrole od strane poslodavca. Jer dok su na bolovanjima, rade privatno dodatne poslove.

special image