Špijunska oprema je danas postala dostupna svima u vidu prisluškivača pa zato postoji veliki broj uređaja za špijuniranje po veoma pristupačnim cenama. Od špijunske opreme danas možete naći sve: prisluškivače, snimače razgvora, mikro kamere, detektore bubica, lokatore za vozila, bubice za uho..., a zahvaljujući internetu svako može da je nabavi.
Zakoni se razlikuju od zemlje do zemlje, kod nas samo posedovanje nije zabranjeno, već je kažnjiva zloupotreba ovih uređaja. U tom smislu odgovornost za zloupotrebu ovih uređaja snosi krajnji korisnik. Danas je moguće špijunirati sve, prisluškivanje mobilnog telefona, fiksnog telefona, kompjutera, prostora... Sve uz pomoć prisluškivača.
"Ukoliko je pravno lice registrovano za takvu vrstu prodaje, apsolutno ne postoji nikakva zakonsta prepreka za samu prodaju, ali je drugo pitanje da li je legalno korišćenje takve kupljene opreme i pre svega zavisi od toga da li se ta oprema koristi na osnovu zakonskog ovlašćenja ili na osnovu ovlašćenja onog lica prema kome se to primenjuje", rekao je advokat Boško Žurić u jutarnjem programu TV Prva i dodao:
"Tehnika je toliko napredovala da takvu vrstu opreme možete naći u svakoj, bolje opremljenoj, radnji za prodaju mobilnih telefona ili računara. Naravno, moguća je kupovina preko interneta, što znači da tu ne postoje neke specijalne dozvole za samu prodaju. Mnogo više zakon propisuje strože uslove za upotrebu takve opreme. Nije zabranjena sama kupovina te robe".
Bivši pripadnik DB Božidar Spasić je istakao da se cene za ove uređaje kreću od 10 evra, pa sve do nekoliko hiljada evra, za neku najskuplju opremu koja je vezana za laptopove i servere.
"Naša javnost nema predstavu koliko se rašilira ta trgovina tim uređajima, za tajno praćenje, tajno snimanje i prikupljanje raznoraznih informacija privatnim putem. Recimo uređaj za tajno prisluškivanje košta 10 evra i on je u vidu USB. Možete sa njim da snimite ceo razgovor, a da sagovornik nema predstavu da ste vi to snimili i da će negde zloupotrebiti ili mu služi kao neki dokaz ili lične potrebe. Za te neke male sitnice cena je 10, 30, pa sve do 100 evra", rekao je Spasić u jutarnjem programu TV Prva i pokazao uređaj za tajno praćenje koji košta 70 evra:
"Ima neku magnetnu tačku, vi to zakačite za nečija kola i u bukvalnom smislu reči možete da pratite kretanje onoga koga pratite ili bilo šta da radite. To je jedan od najčešće korišćenih uređaja. Uglavnom uređaji dolaze iz Kine. Na crnom tržište imate tonu i tonu uređaja u hemijskim olovkama, satovima ili već bilo kako. Cene uopšte ne predstavljaju nikakav problem za kupca", rekao je Spasić.
Kako navodi bivši pripadnik DB, najčešće provere su provere bračne vernosti, i to preko mobilnog telefona.
"Mobilni telefon je tempirana bomba kada se radi o tajnom praćenju, prisluškivanju. Postoje softveri koje možete da zakupite na 7, 15, mesec dana, gde vam on omogućuje da vi, firma vam ubaci taj softver u vaš telefon, sedam dana za sumu od 30 evra možete pratiti određenu osobu", rekao je Spasić i dodao:
"Imali smo primer da momak dovede devojku u Beograd i malo, malo ta devojka mora da ide kod mame, tu negde u okolini Smedereva. Njemu bilo sumnjivo što ona ide i on zamoli da mu se taj softver upali. Sedeli su on i brat i postalo im je sumnjivo, a na kraju se ustanovilo da ona nikad nije ni otišla kod svoje mame, već je išla ka Inđiji. Braća sela u kola, otišla tamo i našli su je sa druim čovekom", rekao je on.
BONUS VIDEO:
(MONDO)
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
Šta čeka Zvezdu i Partizan u Evroligi? Jedan grad može da bude prekretnica sezone, tamo "večiti" idu prvo!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Partizanovog igrača čeka duža pauza: Mijailović otkrio detalje o povredi košarkaša!
Željko učio igrače kako da promaše slobodno bacanje: Uzeo loptu, šutnuo i okrenuo se ka Amerikancu (video)