• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KANCEROGENI DIM IZ OSIJEKA SE PROŠIRIO KILOMETRIMA: Ovi gradovi u Srbiji mogu biti na udaru - stručnjaci upozoravaju!

Autor Miloš Škrbić

Požar je izbio oko 40 minuta iza ponoći u fabrici plastike i u njegovom gašenju učestvuje 100 vatrogasaca.

 Požar, Osjek Izvor: Youtube/printscreen/Ključ Trinaest

Veliki požar, koji je zahvatio fabriku plastike “Drava International” na samo 40-ak kilometara od Srbije, u Osijeku, naterao je sve građane tog mesta u domove, a uveliko im stižu poruke da iste ne napuštaju zbog izuzetno lošeg kvaliteta vazduha, koji je zagadila izgorela plastika.

Požar je u pomenutoj fabrici izbio oko 40 minuta iza ponoći i u njegovom gašenju učestvuje 100 vatrogasaca. Kako prenose tamošnji mediji uzrok požara nije poznat, a njegovo gašenje bi moglo da traje danima, budući da duva vetar, koji otežava gašenje izuzetno zapaljivog materijala.

"Temperatura koja se stvara je neverovatna, jednostavno rečeno grozna, ne može da se priđe na više od 30 metara jer se oprema na nama topi. Za sada smo svi živi i zdravi, ali ovo je pakao. Nema druge reči. Ovakvo nešto još nisam video", rekao je Boris Banjan, zamenik zapovednika Javne vatrogasne službe Osijek.

Prema prognozama uglednog hrvatskog toksikologa prof. dr. Franja Plavšića, gašenje požara neće rešiti problem zagađenosti.

"Problem nisu samo gasovi već i čestice koje se na tlu mogu taložiti jako dugo. Dioksini i dibenzodioksini mogu se zadržati godinama na poljima, vrtovima koji onda postaju neadekvatni za uporabu odnosno uzgoj hrane za ljude i stoku", upozorava prof.dr. Plavšić.

Gusti crni dim već su prijavili u naselju Vinkovci, koje se od Osijeka nalazi 43 kilometara, ali I kod Kešinaca blizu Đakova, oko 30 km od Osijeka! Imajući u vidu to da se na toj razdaljini već uviđa dim I njegova štetnost, upitali smo stručnjake, da li je I u kojoj količini moguće da to zagađenje dođe I na naše ulice, kao I na koji način da se zaštitimo.

Kako za MONDO kaže Dr Dragana Đorđević, naučna savetnica u IHTM (Institutu za hemiju i metalurgiju), zagađenje se vazduhom može širiti stotinama pa i hiljadama kilometara.

"Opasno je zato što je u pitanju sagorevanje plastike prilikom čega se oslobađa veliki broj toksičnih hemijskih jedinjenja. Plastika takođe sadrži punioce i aditive, koji se tom prilikom otpuštaju u atmosferu, tako da je to vrlo komplikovana situacija i vrlo loša po zagađenje vazduha i njegov kvalitet. Jedino što možemo je da pratimo situaciju. Ako bi se hemijski uradila analiza čestica koje pristižu I ako bi se identifikovala jedinjenja u tim česticama onda bismo mogli da utvrdimo da li je I koliko uticaja bilo po naš vazduh, nakon tog požara", kaže sagovornica i dodaje da na tu zagašenost utiče vetar i njegova brzina.

Komentar povodom ovog incidenta za MONDO je dao i Bojan Simišić iz “Eko straže”.

- Kada gori plastika oslobađaju se kancerogone materije, tako da taj dim jeste ugrožavajući za zdravlje populacije. Celo jutro duva jak vetar, koji ide prema Sremskoj Mitrovici, Šapcu I Loznici. Ne mora da znači da to zahteva hitnu interakciju, ali baš zbog ovakvih situacija treba da imamo sistem, koji obaveštava građane o eventualnoj ugroženosti, jer mi se čini da informacije od značaja za javno zdravlje do nas stižu kasno – kaže Bojan Simišić iz “Eko straže”.

Prema podacima do koji se može doći na stranicama za merenje kvaliteta vazduha, on je u Sremskoj Mitrovici trenutno slabog kvaliteta.

"Kvalitet vazduha je generalno prihvatljiv za većinu osoba. Međutim, osetljive osobe mogu da osete manje do umerene simptome od duže izloženosti.", stoji u obrazloženju.

Kada su u pitanju Loznica i Šabac, situacija je ista. 

Kako navode iz BATUT-a, u prestonici nema iskakanja od uobičajenog kvaliteta vazduha.

"U Beogradu nisu poremećeni parametri koji se tiču kvaliteta vazduha, stanje je uobičajeno", rekli su nam iz BATUT-a.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Komentari 22

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Upisano Ime

Za to vreme u Srbiji se ne oglasavaju oni koji bi trebali. Hrvatska bi morala biti kaznjena za ovu ekolosku katastrofu koja utice na celi region!

VK

Čudim se da je Ćuta miran. Njega i ostale "ekologe" ne nervira ništa što nam dolazi spolja. Strižu ušima samo na domaća sr...a, a nije da ih nema...Zanima me zašto nisu reagovali na onu subotičku deponiju uginule stoke "otvorenog tipa"! Meni je to strašnije od Rio Tinta!

Istinna

U Tutinu pale plastiku,smece 2 kilometra od grada.

special image