Od pre dve nedelje u Srbiji postoji servis za pomoć onima koji su na neki način žrtve saobraćajnih nezgoda i nesreća. Iako je servis nov, iz Agencije za bezbednost saobraćaja kažu da je već odgovoreno na mnogo poziva. Najčešće, pomoć traže roditelji kojima su deca stradala u saobraćajnim nesrećama. Pre nešto više od dve godine, Verica Vitorović je izgubila četvorogodišnjeg sina koji je poginuo kada je sa bakom izlazio iz autobusa.

"Mi smo svesni da niko nema magićni štapić, da našu decu vrati, vrlo smo toga svesni svakoga dana, ali ono što je potrebno porodicama je struktura i da ih neko nauči kako da budu funkcionalni, kako da i dalje budu zdravi članovi društva, kako da prođu pored parkića, a da im srce ne pukne", ističe Verica Vitorović. Direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Milan Ilić kaže da je pre dve godine Agencija pokrenula projekat u okviru kog je formirana radna grupa.

"U okviru radne grupe edukovano je oko 70 psihologa koji su dobili sertifikate o načinu i veštinama pomoći žrtvama saobraćajnih nezgoda", ističe Ilić.

Besplatan savet moguće je dobiti telefonom, na broj 0800 085 087, a oni kojima je potrebna podrška mogu da zakažu i seansu, u dogovoru sa volonterima i dežurnim psiholozima.

"Namenjeno je svim ljudima koji su na bilo koji način učestvovali u saobraćajnim nezgodama, koji su direktne žrtve, ranjeni, povrđeni, izgubili deo tela, izgubili voljenu osobu, onima koji su samo bili svedoci, pa su traumatizovani onim što su videli, pa čak i počiniocima koji osećaju krivicu zbog toga što su izazvali saobraćajnu nezgodu", objašnjava docent na Filozofskom fakultetu u Beogradu Nikola Petrović.

Mladić dobio novac jer nema društvene mreže
Shutterstock/everything possible Poziv je prvi porak, koji žrtva treba da načini.

Psiholozi tvrde da je ljudima najteži prvi korak - da pozovu i počnu da pričaju.

"Preko telefona je teško, kada ne vidite neku osobu, na taj način pričati i podeliti sve to. Mi saslušamo, pružimo osnovnu prvu pomoć i podršku i zakažemo razgovor, gde će tek krenuti rad", kaže Petrović.

U Srbiji postoji udruženje roditelja stradale dece u saobraćaju, jer na nivou pojedinca, sagovornica RTS-a tvrdi, nije moguće uticati na institucije i zakonske procedure.

"Razlog nastanka su potrebe roditelja da promene i situaciju u samom saobraćaju i da pokažemo društvu da je potrebno da više brinemo o najosteljivijoj kategoriji u saobraćaju, a to su deca. Ja bih samo volela da svi obrate pažnju i da poštujemo jedni druge u saobraćaju, da se ne bahatimo. Ovih dana pričamo o terorizmu u Izraelu. Nama ne trebaju teroristički napadi, mi imamo teroriste u saobraćaju. Svakog dana se ujutru probudimo sa 15 vesti o nekim teškim saobraćajnim nesrećama", naglašava Verica Vitorović. I prošli vikend je nažalost ponovo to pokazao. U saobraćajnim nesrećama na putevima širom Srbije poginulo je sedmoro ljudi za samo dva dana. Većina su mladi, između 18 i 24 godine. Bilo je i više povređenih, među njima i jedno dete.

BONUS VIDEO

Kurir TV "NIJE DOVOLJAN JEDAN PSIHOLOG I PEDAGOG U ŠKOLI" Marković: Deca kada žele promenu, NISU SIGURNA KAKO TO DA URADE (video)

(Mondo/RTS)