Petkovdan ili praznik Svete Petkeprivlači veliki broj posetilaca u crkvu na Kalemegdanu. Ova svetiteljka živela je krajem desetog i u jedanaestom veku, a iz želje za monaškim životom otišla u ženski manastir.

"Ona je živeći u manastiru čula priziv da se posveti pustinjačkom životu. Onda je uz blagoslov napustila manastir i otišla u jordansku pustinju gde je živela u molitivi i u krajnjem isposništvu. Za života je stekla još mnoge darove blagodati božje i mnoga isceljenja su se dešavala još za njenog života, a posebno nakon njenog upokojenja", rekao je dr Zoran Devrnja, profesor Bogoslovskog fakulteta i dodao:

"Jedan od razloga zašto se ona smatra zaštitnicom žena jeste i to što je ona sama žena. Međutim ona je zaštitnica svih koji sa verom pristupaju njenim moštima i crkvi. Ona je zaštitnica svih hrišćana.

Kaže da svako može formirati molitvu svetoj Petki prema svom unutrašnjem nadahnuću: "Svako može da sam formira svoju molitvu Svetoj Petki po svom nekom unutrašnjem nadahnuću da njega ili nju zastupa pred Gospodom Isusom Hristom i pred Presvetom Bogorodicom za svoj bližnje i za sebe samoga, kao i za sve one koje želi da pomene u molitvama.

BONUS VIDEO:

"SVETOJ PETKI SE TREBA MOLITI I NA OVAJ NAČIN!" Prof. Bogoslovskog fakulteta objašnjava kako se može obratiti velikoj svetiteljki! kurir televizija

 (MONDO/Kurir)