• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SRPSKI TIBET - TEMPERATURE SE OVDE SPUŠTAJU I DO MINUS 40: Najhladnije mesto u Srbiji, a baš tu se spajaju tri naroda

Autor Ivana Lazić

Pešterska visoravan, sa nadmorskom visinom od 1100-1250 m, nalazi se u jugozapadnoj Srbiji, jugoistočno od Sjenice.

 Pešter srpski Sibir Izvor: Profimedia/Igor Markov / Alamy / Alamy

Na jednoj od najvećih visoravni u Evropi, prostire se Peštersko polje, koga ljubitelji prirode nazivaju i "srpski Tibet", a pored ovog naziva, tu je i "balkanski Sibir“, ali sa razlogom, jer se temperature tokom zime ovde mogu spustiti i do 40 stepeni ispod nule.

Zbog brojnih istorijskih, sakralnih i istorijski značajnih spomenika u okolini Peštera, područje je zavredelo krilaticu "srpskog Tibeta“.

Budući da se nalazi na nadmorskoj visini između 900 i 1.200 metara, Pešterska visoravan važi za jednu od najvećih evropskih visoravani, a svakako najveću balkansku. Na području opštine Sjenica se nalazi najveći deo Peštera, dok je manji deo na području Tutina i Novog Pazara.

Najverovatnije prema slovenskom terminu za pećine, koji glasi peštere, ovo područje je nazvano Pešter. Postoji i mišnjenje da naziv Pešter vodi poreklo od reči "špeš-ter“ iz ilirskog jezika, u značenju "pretežno mračno“.

Inače, Pešterska visoravan važi za najhladniji deo Srbije, a 13. januara 1985. izmereno je -39,5 stepeni celzijusa u selu Karajukića bunari, što je ujedno i najniža temperatura ikada izmerena u zemlji.

Pešterska visoravan je bogata suvatima za ispašu ovaca, kraj je poznat po proizvodima koji dolaze od peštersko-sjeničkih ovaca, poput pešterskog sira. Stanovništvo čine Bošnjaci i Srbi, a ima i Albanaca na krajnjem istoku oblasti (prema Kosovu).

(Mondo)

Pročitajte i ovo:

Tagovi

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

I još jedan dodatak

Tu su velike rezerve mrkog uglja (oko 2,5 miliona tona) - rudnik Štavalj. I tu leži mogućnost da se na Pešteru podigne velika termoelektrana, kao ona što Crnogorci imaju u Pljevlji. Da bi termoelektrana mogla da radi, trebaju joj ugalj i voda. Uglja ima, a ima i vode u Sjeničkom jezeru. Sagraditi termoelektranu na Sjeničkom jezeru, prateći dalekovod i železničku prugu između rudnika i termoelektrane - i rešeno je pitanje struje za još mnogo godina, a i zaposlenja za stanovništvo Sjenice i okoline.

Elmin

@I još jedan dodatak uglja ima oko 250 miliona tona istrazenih i overenih rezervi. A sa tim ide se da uglja ima oko 5 milijardi tona na prostoru sjenice.

Mitke

@I još jedan dodatak Prvo mrki ugalj je previše kaloričan za TE. Drugo najbolje i taj retki preostali biser prirode ekološki upropastiti zagađenjem. Kako misliš pepeo da rešiš? Da digneš deponiju na sred Peštera? Voda? Da ionako jezero koje osciluje u nivou zbog HE Uvac dodatno isušiš? Za TE treba protočna voda, a ne akumulacija. Kako god okreneš kanjon Uvca je PRIRODNI rezervat pod zaštitom države okružen prelepim Javorom, Golijom, Zlatarom...i tako treba i da ostane.