Hrvatska beleži najveći broj obolelih od velikog kašlja u poslednjih 40 godina, u Rumuniji je proglašena epidemija malih boginja, a u Srbiji raste broj obolelih od respiratornih infekcija i stanja sličnih gripu. Gotovo da nema porodice u kojoj neko nije bolestan. Epidemiolozi poručuju da još nije kasno za vakcinaciju protiv gripa. U većini čekaonica u domovima zdravlja širom Srbije je gužva. U Valjevu poslednjih desetak dana imaju povećan broj malih pacijenata.
"Čekaonice su pune, i pacijenti su prinuđeni da čekaju po sat, sat i po, dva. Mi za sada nemamo nijedan prijavljen slučaj velikog kašlja na teritoriji opštine Valjevo, deca imaju slične simptome, ali nije izolovana bakterija koja izaziva ovo oboljenje", kaže dr Valentina Marković, pedijatar Doma zdravlja u Valjevu. Doktorka Marija Golubović, pedijatar Doma zdravlja "Savski venac", kaže da dnevno pregledaju dve stotine dece i da su opterećene ambulante kako predškolskog tako i školskog dispanzera.
Vladaju adeno i rino virusi, rota virusi, ali i respiratorni sincicijalni virus (RSV), koji je najopasniji za prevremeno rođenju decu. Mnogi se žale na bol u grlu, kijanje, kašljanje, tečnu stolicu i temperaturu. Prema podacima Instituta "Batut" u nedelji za nama, simptomi slični gripu registrovani su kod oko 9.000 građana, najviše je obolele dece do 14. godina. Poslednjih dana beleži se povećanje pacijenata i u ambulantama za odrasle. "Pojavio se grip i on je identifikovan 8.decembra, dolaze i kovid pacijenti. Broj pacijenata u kovid ambulanti kreće se od 100 do 120", kaže dr Branislav Jovanović iz Doma zdravalja u Valjevu.
Nesigurna epidemiološka situacija
Pored mirovanja, koje je kod virusnih infekcija najvažnije, savetujemo što više tečnosti, skidanje temperature ukoliko je iznad 37,5, unos vitamina, voća, podseća doktorka Aleksandra Jantrić, načelnica opšte medicine rada, DZ u Somboru. Epidemiolozi upozoravaju da je epidemiološka situacija nesigurna. U Pčinjskom okrugu postoje uslovi za pojavu zaraznih bolesti, protiv kojih imamo vakcine, ali ne i dovoljno vakcinisanih.
"Uzimajući u obzir pojavu oboljenja, kao što su veliki kašalj na području Srbije, kao i aktuelnu epidemiološku situaciju u Rumuniji, gde je skoro 1.800 obolelih od morbila, i ako to uporedimo sa procentom vakcinisanih protiv tih vakcinabilnih bolesti, kao što je i veliki kašalj i morbile, zaista je nesigurna epidemiološka situacija", kaže dr Slađan Stanković, epidemiolog Zavoda za javno zdravlje u Vranju.
U ovom trenutku najugroženiji su najmlađi, starije osobe i hronični pacijenti. Zato u slučaju bilo kakvih simptoma treba ostati kod kuće, izbegavati velike gužve, u kolektivu, provetravati prostorije, primenjivati redovnu dezinfekciju i higijenu.
BONUS VIDEO:
(RTS/MONDO/J.D.)
Ovo je Kalinićeva Zvezda i ima 2-0 u Evroligi! Baskonija pala u Areni, za sjajan start crveno-belih
"Bila sam ponosna, parkirala sam iz prve": Oglasila se poznata doktorka koja je blokirala ulicu u Beogradu
"Nema predaje": Umesto himne Evrolige, poruka Delija preko cele tribine
Zašto je kralj Aleksandar kobnog 9. oktobra odbio da obuče pancir: Šok saznanja Draškovića o atentatu u Marseju
"Krstio sam dete, kad je pop rekao cifru, prenerazio sam se": Drago doživeo šok u crkvi u Vojvodini, tražio fiskalni