• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OVAKO SE PRAVILNO ČESTITA BOŽIĆ! Obratite pažnju na jednu stvar, da se ne OBRUKATE

Autor Jana Desovski

Kada budete čestitali porodici i prijateljima Božić, pazite da se ne obrukate.

 Kako se pravilno čestita Božić Izvor: Smartisticum/Shutterstock.com

Božić je najradosniji hrišćanski praznik, onima koje najviše volite sigurno ćete čestitati lično, a evo kako da se ne obrukate ako nekome budete čestitali porukom ili mejlom.

Božić se piše velikim slovom, dakle: "Srećan Božić". Ali, božićni praznici pišu se malim slovom: "Srećni božićni praznici!". Uobičajeni božićni pozdrav je: "Hristos se rodi" ili "Mir božji, Hristos se rodi" Na takav pozdrav odgovara se: "Vaistinu se rodi" (Vaistinu znači stvarno, zaista.) Valja napomenuti da se ovako pozdravlja i govori od Božića sve do Bogojavljenja 19. januara. Imajte u vidu da Pravopis preporučuje nominativ "Hristos", doslovno preuzeto iz grčkog jezika, a da se u ostalim padežima uobičajeno menja "Hrista, Hristu…"

Kada je počeo da se slavi Božić

Od Božića počinje hrišćanska era, i od tog dana hrišćanski narodi računaju godine. Budući da u Novom zavetu ne stoji kada se tačno rodio Isus, prvi hrišćani nisu slavili Božić, nego samo Uskrs, dan "nebeskog oživljavanja" Hristovog.

Božić se prvi put slavio u Rimu u 4. veku (u izvorima zapisana godina 336), kada je u vreme cara Arkadija uvedeno da se Božić praznuje odvojeno od Bogojavljenja i da se praznuje 25. decembra po (tada) novom, Gregorijanskom kalendaru (7. januara po starom, Julijanskom kalendaru, ali i kasnije 25. decembra po Novojulijanskom kalendaru).

Do danas nije jasno zašto se Božić slavi baš 25. decembra, ali preovladava mišljenje da je počeo da se slavi tog datuma jer se na taj dan, u tada još većinski paganskom Rimu, na prvi dan zime slavio praznik "Nepobedivog Sunca" rođenje boga Sunca, Sola, pa je Crkva u želji da potisne taj paganski praznik tada počela da slavi rođenje Isusa Hrista.

Da bi se hrišćani dostojno pripremili za Božić ustanovljen je post od 28. decembra do 6. januara uveče (odnosno od 15. novembra do 24. decembra), koji nije tako strog kao Uskršnji. Međutim, Božić, ma u koji dan pao, mrsni je dan.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

02:18
KOJI JE VEĆI PRAZNIK - BOŽIĆ ILI VASKRS? Sveštenik SPC Igor Bates otklonio sve dileme: Pravoslavnim vernicima je OVAJ DAN POSEBAN
Izvor: Kurir TV
Izvor: Kurir TV

 (MONDO/J.D.)

Možda će vas zanimati

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

sasa

Taj Mir boziji ni jednom Srbinu necu izgovoritu dok se marva ne nauci da ne baca petarde i vatromrte... Kako nekom da kazem "mir boziji" kad puca gore nego 1999. za bombardovanje? Gde je tu mir?

Drenović

@sasa Mir je u dušama vernika, a slavlje uz pucanje petardi nije ni približno poredjenja sa agresijom Nato pakta 99-te godine, gde se tada 19 zemalja iživljavalo nad jednom malom suverenom zemljom. Nemojte mešati babe i žabe, ### ### ### ###, deco naroda tisućljetnje (ne)kulture.

Vlada

@sasa treba malo to znacenje mir dublje shvatiti brate. Duhovni mir, mir u dusi nema apsolitno nikakve veze sa mirom oko nas. Postoje ljudi koji su nemirni u prirodi i tisini, a ima onih kojima je mir u dusi i u centru metropole. A vatrometi i slicno..nisam bas uvek pristalica, ali ako je na radost, sto da ne?

special image