Srpska kultura je nepodeljiva i ne sme da cepa društvo, niti da stvara nedoumice, tako da pojedinac izgubi orjentaciju u prostoru i vremenu. Ocena je mnogih da Zakon o rodnoj ravnopravnosti to čini, zaključio je patrijarh Porfirije prilikom obraćanja na naučnom skupu.
Naučni skup pod nazivom "Srpski identitet, srpski jezik i Zakon o rodnoj ravnopravnosti" organizovan je u utorak povodom početka primene odredbe Zakona o rodnoj ravnopravnosti i rodno osetljivom jeziku, koja je predviđena za 2024. godinu. Ova tema okupila je lingviste, pravnike, predstavnike Srpske pravoslavne crkve, Matice srpske i Vlade Srbije.
Patrijarh je ocenio da ovaj zakon ima potencijal da pojedinca, ljudsku ličnost deli iznutra i diktira, pod pretnjom sankcija, ljudima potpuno nesvojstven način mišljenja i opštenja.
„Srpska kultura nije podeljena i slobodno se razvija, ali da ne treba i ne sme, kao način života, da cepa društvo, da pravi nesporazume u društvu, tako da pojedinac izgubi orijentir u prostoru i vremenu. Ocena je mnogih da Zakon o rodnoj ravnopravnosti baš to čini, na potpuno veštački, neprirodan način, dijametralno suprotan istorijskom iskustvu načina života, pa i savremenim stremljenjima našeg društva”, istako je Porfirije.
Prema njegovim rečima stvara se mogućnost da mladi naraštaji, forsirani pritiskom i manipulacijom, onim što se zove "ispiranje mozga", prestanu da budu ono što su božijom voljom postali.
Predsednik Matice srpske Dragan Stanić rekao je da se protivi kaznenim merama koje predviđa Zakon o rodnoj ravnopravnosti, navodeći da je u pitanju nasilje jedne grupacije ljudi sa izvesnim ideološkim opredeljenjem.
„Zakon nije u celini neprihvatljiv. Taj zakon treba izmeniti tako da onaj racionalni sadržaj, onaj osnovni smisao koji postoji, koji ima svoga opravdanja, bude sačuvan, kada ovo što je neprihvatljivo bude odbačeno”, izjavio je Stanić.
Predsednik Odbora za standardizaciju srpskog jezika SANU Sreto Tanasić poručio je da srpski jezik nije diskriminatoran prema bilo kojim osobama, pa ni prema osobama ženskog pola.
„Kada je reč o takozvanom rodno osetljivom jeziku, već je izneta stručna ocena da srpski jezik ima stvaralačke mehanizme za stvaranje novih reči, pa i femininativa, u skladu s potrebama. Takođe, nasilna feminizacija imala bi škodljive posledice. U smernicama Ujedinjenih nacija za ravnopravnu upotrebu engleskog jezika kaže se da se takav jezik može primeniti, ali da se sa tim ne pretera. A mi baš preterasmo”, ocenio je Tanasić.
Skup su organizovali Informativna služba Srpske pravoslavne crkve i Matice Srpske, a događaju su prisustvovali ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, kao i predstavnici naučnih, obrazovnih i drugih institucija koje se bave srpskim jezikom.
BONUS VIDEO:
(Mondo/Politika)
Bolan poraz Crvene zvezde u Milanu: Radonjićeva bomba nedovoljna, prolaz u Ligi šampiona nemoguća misija!
"Ovo je sramota za Ligu šampiona, nas ovde ne žele": Vladan Milojević prekinuo ćutanje u Milanu i žestoko udario
"Navijači nas već vide na fajnal-foru": Marinković zna da su igrači gladni, ali je oprezan
Italijani, pa ipak Zvezda dolazi - zar samo toliko pažnje? U fokusu im Vlahović i Zlatanova svađa...
Mondo ukrštenica za 11. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!