Ukoliko pri dolasku na naplatnu rampu na autoputu, nemate dovoljno novca za putarinu, a aparat za kartice nije u funkciji, postoji i treća mogućnost, obaveštavaju iz Javnog preduzeća Putevi Srbije.

"Učesnicima u saobraćaju omogućeno je plaćanje putarine platnim karticama na svim naplatnim stanicama. Ukoliko POS aparat ne radi, a učesnik u saobraćaju nema gotovinu kod sebe, postoji mogućnost izdavanja računa za naknadnu naplatu putarine. Račun se izdaje na osnovu obrasca koji se popunjava na naplatnoj stanici, a učesnik u saobraćaju naknadno vrši plaćanje“, kažu iz JP Putevi Srbije.

Dodaju da ukupan broj transakcija bezgotovinskim kreditnim i debitnim bankovnim karticama iznosi oko sedam odsto u odnosu na ukupan saobraćaj.

Prema podacima Puteva Srbije, ukupna dužina auto-puteva pod naplatom u našoj zemlji iznosi 875,845 km. Naplata putarine se obavlja preko automatskog tehničkog sistema koji se sastoji od 70 naplatnih stanica.

Sistem naplate putarine primenjuje se na sledećim deonicama autoputa: Beograd-Šabac-Šid; Beograd-Subotica; Beograd-Koševi-Preševo-Dimitrovgrad i Beograd-Čačak.

Koliku ćete putarinu tokom svog putovanja platiti zavisi od tri faktora: cene putarine po kilometru, kategorije vozila i dužina pređene relacije. Osnovica za putarinu je dužina relacije javnog puta koju vozilo prelazi izražena u kilometrima.

Bonus video:

Instagram/serbialive_beograd Nesreća na autoputu

(Biznis, Mondo, I.L.)