• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KOLIKO KOŠTA SAHRANA AKO IMATE GROBNO MESTO: Pomeranje nadgrobne ploče 200, sveštenik 100, ručak 16 evra po osobi...

Autor Aleksandar Blagić

Da bi sahranili člana porodice u Beogradu, potrebno je izdvojiti i više od 2.000 evra.

 Groblje mrtvački sanduk Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

U slučaju smrti nekog člana porodice a živite u Beogradu, biće vam potrebno pravo "malo bogatstvo" za sahranu. Cene idu i preko 2.000 evra, dok pomeranje nadgrobne ploče,e može da košta i do 25.000 dinara.

Osim velikog emotivnog gubitka, za porodicu je smrtni slučaj i veliki finansijski izdatak. U organizaciju sahrane nije uključeno grobno mesto za koje je potrebno blizu 2.000 evra, dok sve ostalo košta oko 2.000. Marija iz Beograda je opisala svoje iskustvo. "Olakšavajuća" okolnost joj je bila što je imala ranije kupljeno grobno mesto.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Kakve su cene u Beogradu?

Iskustva Beograđana pokazuju  da se cene kupovine grobnog mesta kreću od oko 100.000 dinara pa na gore. Neki su čak imali iskustva da su grobnice sa dva mesta plaćali i blizu 10.000 evra. Drveni sanduci koštaju najmanje 20.000 diunara, dok se Marija odlučila za sanduk od 48.000 što spada u srednji rang. Uz taj trošak se plaća i stavka "komplet garnitura" koja košta 6.640 dinara, a to se odnosi na unutrašnjost sanduka.

Sledeća stavka je krst sa imenom pokojnika. Cena je 5.600 dinara. Porodicama se nudi olakšanje situacije a to je kompletno sređivanje neophodne dokumentacije. Pogrebna preduzeća to naplaćuju 10.000 dinara, dok su usluge korišćenja hladnjače 6.000 dinara kao i otpremanje tela pokojnika.

Prenos umrlog lica u okviru groblja košta blizu 1.500 dinara, kao i korišćenje kapele. Sahranjivanje u grobnicu košta više od 21.000 dinara, blizu 2.000 dinara košta prenošenje preminulog u pogrebno vozilo i iznošenje iz istog. Pre sahrane, Marija je morala da plati 30.000 dinara za ekshumaciju koja za dvoje ljudi košta gotovo 30.000 dinara, a u te troškove se dodaje i dezinfekcija grobnog mesta koja je nju koštala 11.382 dinara. Pomeranje nadogrobne ploče u zavisnosti od toga kakva je, košta od 5.000 do 25.000 dinara.

Kada se obave i plate sve peripetije oko grobnog mesta i sahranjivanja, porodicu čekaju troškovi usluge sveštenika. Iako precizne tarife nema, čitateljki Mariji je svešteno liče tražilo oko 100 evra plus dnevnicu za pomoćnika od 3.000 dinara. Nakon sahrane, običaj je i da se organizuje ručak u nekom od restorana, što u proseku košta oko 16 evra po osobi. Kada se sve stavi na papir, Marija je sahranu člana porodice platila gotovo 270.000 dinara, što je oko 2.300 evra.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

00:08
Sahrana
Izvor: MONDO
Izvor: MONDO

(Nova S/MONDO/A.B.)

Pročitajte i ovo

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Pitanja

Moze im se jer znaju da ne mozes ostaviti nepokopanog srodnika. Za svakog coveka bi trebalo da bude besplatno grobno mesto i troskovi ukopa, a popu bi po starim pravoslavnim obicajima trebalo platiti po principu- koliko mozes, toliko das. Ostalo (sanduk, krst, spomenik, ruckovi) svako prema svojim mogucnostima.

Bombon

Ovde se više ne isplati ni živeti ni umreti !

GROBAR VISEGRAD

Samo u Beogradu tako. Mene je skoro sahrana babe u Visegradu kostala 1500 km (750. evra) znaci ukupno sve oko opreme sahrane, popa i rucka za 50 ljudi. Pop je rekao daj koliko das, dao 50 evra

special image