• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

HRANA SE SVE VIŠE PROIZVODI NUKLEARNOM METODOM! U Srbiju se ona uvozi, a ovo su njene prednosti

Autor Aleksandra Virijević

Iako se u Srbiji ne proizvodi hrana nuklearnom metodom, ona se sve češće uvozi.

 Hrana se sve češće proizvodi nuklearnom tehnologijom Izvor: Elena Dijour/Shutterstock

Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija saopštila je da nuklearna tehnologija u proizvodnji hrane doprinosi globalnoj borbi protiv gladi kao i boljem javnom zdravlju. Srbija nema potrebu da proizvodi na taj način, ali se hrana tretirana nukleranim metodama uvozi.

Dr Maja Gajić Kvaščev iz Instituta za nuklearne nauke "Vinča", kaže da je nuklearna tehnologija u prehrambenoj industriji bezbedno i ekološko rešenje za bolje prinose, uštedu resursa i otkrivanje falsifikovane hrane. Napominje da zračenje ne uništava hranjive sastojke, ali i da imamo i opremu i kadrove koji mogu da otkriju eventualna štetna zračenja u hrani iz uvoza. Srbija nema nuklearni program namenjen proizvodnji hrane ali se takva hrana u Srbiju uvozi. Viši naučni savetnik Instituta "Vinča, Maja Gajić Kvaščev objašnjava da se nuklearna tehnologija najčešće koristi za ozračivanje semena kako bi se izabralo ono koje najbolje može da odgovori izazovima promenjenih klimatskih okolnosti čime se povećava produktivnost u uzgoju određenih biljnih kultura.

"Takođe, nuklearne tehnologije pomažu da se zemljište pripremi za uzgoj biljaka tako što se u zemljištu neutrališu patogeni. Praćenjem absorpcije nutrijenata iz zemljišta i kuda voda ide, omogućava se ušteda jer se navodnjavanje prilagođava uzgoju određene biljne vrste", kaže Gajić Kvaščev.

Dodaje da se nuklearno i radijaciono zračenje koriste i u oceni bezbednosti i kvaliteta hrane. Da je primena ovog zračenja bezbedna i da je put od naučnih istraživanja do komercijalne primene dugačak. Naš zakon o bezbednosti hrane koji je usklađen sa evropskim, hranu tretiranu na ovaj način ne prepoznaje kao nebezbednu, ali ukoliko u nekom proizvodu ima zračenja koje je štetno, naše laboratorije to mogu da otkriju i takva roba bi bila vraćena.

Gajić Kvaščev kaže da imamo i obučen kadar i opremu koja može da otkrije nebezbednu hranu. Ukazuje i da je lako prepoznati hranu za čiju proizvodnju i kontrolu bezbednosti je korišćena nuklearna energija jer je to obeleženo na deklaraciji, iako često sitnim slovima. Napominje i to da je nuklearna tehnologija dala dobre rezultate u prepoznavanju falsifikovanih prehrambenih proizvoda. Navodi primer maslinovog ulja u kome se lmože otkriti recimo prisustvo ulja koje je već korišćeno.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

00:57
BEZBEDNOST HRANE IZ LABORATORIJE POD ZNAKOM PITANJA! Specijalisti za ishranu upozoravaju da je GMO uzrok OVOG VELIKOG PROBLEMA
Izvor: kurir televizija
Izvor: kurir televizija

(RTS/Mondo/A.V.)

Možda će vas zanimati

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mare

Zvuči sjajno.

special image