Vest da su se tri nastavnice OŠ "Karađorđe" iz Ostružnice našle pred disciplinskim postupkom možda ne bi izazvala toliko pažnje javnosti, njenih bivših i sadašnjih učenika, da odluka nije usledila nakon što su se uključile u akciju pomoći za tri sestre, učenice te škole, koje su teško živele, o čemu je MONDO već pisao.
Kako smo saznali, postupak je pokrenut zbog povrede radne obaveze, što nam je potvrdila i direktorka škole Emilija Rajković Mitić, koja se našoj redakciji javila nakon dve nedelje čekanja odgovora.
"Disciplinski postupak je pokrenut zbog povrede radne obaveze iz člana 164. stav 1. tačka 15) Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja", navela je direktorka, što znači da se nastavnice terete za "težu povredu radne obaveze" odnosno "neizvršavanje ili nesavesno, neblagovremeno ili nemarno izvršavanje poslova ili naloga direktora u toku rada".
Kako je zapravo povređena radna obaveza?
Ali, vratimo se nekoliko nedelja unazad, pre pokretanja disciplinskog postupka, kada je i počela ova priča.
Glavni akteri su tri sestre, uzrasta 9, 11 i 14 godina i koje su tada živele u Ostružnici, u ne baš idealnim uslovima za život. Zapravo, kako smo čuli od sagovornice koja je upućena u slučaj od početka, nisu imale nikakve uslove - život sa ocem koji ih je zanemarivao, nekad i danima ostavljao same, u prostoriji punoj vlage. Kako je Mondo već pisao, one zbog toga nisu pohađale redovno nastavu jer nekada nisu po celu noć mogle da spavaju zbog vlage u prostoriji, pa onda ujutru ne bi mogle da ustanu na vreme za časove.
"U razgovoru sa ocem devojčica, saznala sam da dve starije sestre nisu nekoliko nedelja išle u školu. Direktorka, po službenoj dužnosti, nije obavestila socijalnu službu o izostancima starije dve devojčice i, kako mi je sam otac rekao, pravdala je izostanke bez lekarskog opravdanja, jer one nisu imale ni zdravstvenu knjižicu", rekla nam je tada Zorica Traljić, koja je i pokrenula humanitarnu akciju kako bi im se pomoglo.
Problem nastaje kada je direktorka saopštila kako za to nije zapravo znala, te da je priču čula iz medija. Nakon toga protiv nastavnica pokreće disciplinski postupak "jer su zapravo one te časove pravdale". Sagovornica nam kaže da su se navodi oca, da su devojčicama pravdali časove "na reč" ispostavile kao laž, a da nije dolazio kod direktorke, kako je tvrdio, potvrdila je i jedna od nastavnica.
Devojčice su u jednom trenutku otišle kod bake (po ocu), 8 dana nisu išle u školu i u tom slučaju po zakonu škola mora da podnese disciplinski postupak. Tog dana jedna od nastavnica je doživela povredu zbog koje je završila u bolnici i na bolovanju, pa to nije učinjeno. I o tome se, kako saznajemo, nije pričalo dalje. Da je disciplinska mera preduzeta nastavnice saznaju tek pošto se priča pojavila u medijima.
Od upućenih u slučaj ipak saznajemo da je pravdanje časova rađeno po propisu, da je svaki razgovor sa ocem unet u e dnevnik, pa su u to mogli da vide nadređeni, pa i direktorka.
Bivši i sadašnji učenici stali u odbranu nastavnica
Nakon saznanja da je pokrenut disciplinski postupak, bivši i sadašnji učenici ne prestaju sa slanjem podrške nastavnicama, oglasila se i mama devojčica, a za naš portal govorila je i njihova baka.
Sve poruke su u gotovo identičnom tonu - divne nastavnice, uvek spremne da saslušaju, posavetuju, pomognu i "ovo je jedna ogromna nepravda koju ne bi trebalo da tolerišemo".
Javljaju se i roditelji, bivši učenici, svi oni koji su makar jednom imali kontakt sa njima i pružaju podršku.
Svoj sud dala je i mama Gorana, rekavši da joj ova nepravda jako smeta.
"Kažnjava se nastavnica koja je došla u kuću moje dece, koja je pokušala da im pomogne. Da razgovorom utiče na njihovog oca, kako bi bio malo odgovorniji prema njima i vodi računa da one redovno dolaze u školu. Da li se direktorka zainteresovala kao odgovorno lice škole, gde su deca bila upisana", rekla je.
Jedna od nastavnica, kako nam je rečeno, nije želela da govori za medije, "do okončanja disciplinskog postupka jer ne želi ni na koji način da utiče na rad nadležnih".
Ko i kada pokreće disciplinski postupak?
Zakon jasno određuje ko i kada može da pokrene disciplinski postupak i tu nema mesta proizvoljnog tumačenja slova zakona. Zaposleni može da odgovara za lakšu ili težu povredu radne obaveze, utvrđenu opštim aktom ustanove, kao i za materijalnu štetu koju nanese ustanovi, namerno ili krajnjom nepažnjom, u skladu sa zakonom.
Član 142 kaže da direktor ustanove pokreće i vodi disciplinski postupak, donosi odluku i izriče meru u disciplinskom postupku protiv zaposlenog. Pokreće se pismenim zaključkom na koji prigovor nije dopušten, a koji sadrži podatke o zaposlenom, opis povrede zabrane, odnosno radne obaveze, vreme, mesto i način izvršenja dokaze koji ukazuju na izvršenje povrede.
Zaposleni mora biti saslušan, sa pravom da izloži svoju odbranu, sam ili preko zastupnika, a može za raspravu da dostavi i pismenu odbranu. Izuzetno, rasprava može da se održi i bez prisustva zaposlenog, pod uslovom da je zaposleni na raspravu uredno pozvan.
Po sprovedenom postupku donosi se rešenje kojim se zaposleni može oglasiti krivim, u kom slučaju mu se izriče i disciplinska mera, osloboditi od odgovornosti ili se postupak može obustaviti.
(Mondo.rs)
Zvezda razbila Novi Pazar 7:1! Šetnja kraj Jošanice, Milojević će biti zadovoljan
Napadnut autobus sa fudbalerima Zvezde u Novom Pazaru! Bačen topovski udar, policija hitno reagovala
Mondo ukrštenica za 15. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Milisav podelio automobile i stanove najvrednijim radnicima: Dao im da upišu koliku platu žele (Video)
Partizan će opet menjati trenera: Marko Jovanović potvrdio, tu je još dva meča!