• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"ŽRTVE NEMAJU GDE DA ODU, NEMAJU PODRŠKU"! Od početka godine u Srbiji ubijeno 13 žena, nasilnici sve svirepiji

Autor Aleksandra Virijević

Žene žrtve nasilja utičište često pronalaze u sigurnim kućama, ali tu se ne završava njihov pakao.

 Od početka godina u Srbiji je ubijeno 13 žena  Izvor: Watcharapong Palapol/Shutterstock

U svetu se obeležava Dan pomoći žrtvama torture. Iako tortura u pravnom smislu podrazumeva mučenje koje sprovode državni organi, šira definicija kao počinioca vidi svakoga ko ciljano nanosi bol ili zastrašuje žrtvu. Koordinatorka "Sigurne kuće" Vesna Stanojević i zaštitnik građana Zoran Pašalić govorili su o problemima sa kojima se suočavaju žrtve nasilja i kada im se ukaže pomoć.

Koordinatorka Sigurne kuće Vesna Stanojević navodi da tortura enciklopedijski podrazumeva razne oblike nasilja, među kojima je i nasilje nad ženama i decom.

"Žene su trpile nasilje koje može da se podvede pod neki oblik torture jer ni do ubistva, ni do razvoda ni do ostalih stvari koje se dešavaju u toku nasilja ne dolazi istovremeno, nego to traje", navodi Stanojevićeva.

Ona navodi da je od početka godine u Srbiji je ubijeno 13 žena.

"Imali smo ove godine slučajeve i kada je ubistvo učinjeno na posebno svirep način. Na sve nas je ostavio poseban utisak ubistvo iz Novog Sada u martu, kada je muž naudio ženi burgijom", podsetila se Stanojevićeva.

Zaštitnik građana Zoran Pašalić navodi da ako zakažu oni koji moraju da se pozabave problemom odnosa između partnera, može da se desi tragedija i da, nažalost, informacije o njoj dobijemo tek kada se ona desi, zakasnelo.

"Centri za socijalni rad, policija, tužilaštvo i sudovi moraju da predvide situaciju kako ne bi došlo do tragičnog ishoda", naveo je Pašalić i dodao da se njihov posao mora iskontrolisati.

Ohrabriti žene da nasilje prijave institucijama

Vesna Stanojević navela je poražavajući podatak koliko se malo žena obrati institucijama ukoliko dožive neki oblik nasilja.

"Potrebno je uraditi nešto da se te žene ohrabre i da im pošaljemo jasnu poruku da neko postoji tu za njih", istakla je koortinatorska "Sigurne kuće".

Međutim, problematika se nastavlja i kada žrtve nasilja dođu u "Sigurnu kuću".

"Mi imamo situacije kada kod nas dolaze žene koje imaju i decu i koje apsolutno nemaju gde i nemaju nikog, a i kada imaju, ta osoba ih ne podržava", rekla je Stanojevićeva.

Problem sa nasilnikom može da se nastavi i kada žrtva nakon nekog perioda napusti "Sigurnu kuću". Vesna Stanojević navodi da, nakon zabrane prilaska, nasilnik postaje slobodan čovek koji im dolazi u stan, preti pozivima, šalje uznemirujuće poruke i da žene nikako ne smeju da se nadaju da će se nasilnici promeniti.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

01:48
"NEDOVOLJNA SISTEMSKA PODRŠKA DECI MAJKI UBIJENIH U PORODIČNOM NASILJU" Psiholog: Traume su velike, oporavak težak i dugotrajan
Izvor: kurir televizija
Izvor: kurir televizija

(RTS/Mondo/A.V.)

Možda će vas zanimati

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

DžoMa

Gde je sad onaj lik sa muškicidom i "zaštitite muškarce"??? Smrtno stradalo već 13 žena za manje od pola godine, a on trabunja da se zaštite muškarci jer je stradao jedan i to od neke žene koja je već bila poznata kao psihički slučaj.

special image