Muškarac iz Srbije ostavio je sve bez teksta svojim pitanjem na društvenim mrežama. Uprkos crvenoj zastavi na plaži i rečima spasioca da nije dozvoljeno kupanje, na svoju ruku, on je želeo da ipak uskoči u more, i tom prilikom je pitao sunarodnike da li na to ima pravo.
U poslednjih nekoliko godina jedan deo naših ljudi, dobrih plivača, izgubilo je život u morima, rekama i jezerima širom regiona (Crna Gora, Hrvatska, Grčka, Albanija). Faktori, bilo da se radi o talasima, jakim strujama ili zdravstvenim tegobama, bili su razni, pa ipak dobar broj njih, iako dobri plivači, stradali su zbog sopstvenog nemara i izazivanja sudbine.
"Da li mogu da ne poslušam spasioca?"
Upravo zato, objava muškarca iz Srbije naišla je na šok i nevericu Srba koji su imali priliku da pročitaju anonimno postavljenu poruku mladića iz Srbije na Instagram stranici grupe "Grčka info".
"Zdravo. Da li je zabranjeno plivati na plaži dok je podignuta crvena zastava? Spasilac na plaži je rekao da nije dozvoljeno. Da li spasilac ima zakonsko pravo ili ne? S obzirom da sam odličan plivač, da li mogu da plivam na sopstvenu odgovornost?", napisao je on.
U komentarima koji su usledili naišao je na žestoku osudu sunarodnika. Jedan komentar se posebno izdvojio.
"Spasilac je podigao crvenu zastavu, ti na sopstvenu odgovornost možeš da uđeš u vodu i da radiš šta god želiš. On ne može da te uhapsi. Ako se udaviš, ko te j realno. Ako se ne udaviš-imaš uspomenu više. Fora je samo u tome što spasilac mora da skoči za tobom čak i kad podigne crvenu zastavu, iako nisi zaslužio. Inače statistika kaže da se do sada udavilo 100% odličnih plivača, nikada loš plivač. Loš plivač nikada neće rizikovati i ući u nemirno more", napisao je ovaj muškarac.
Spasilac čuva živote
Veliki talasi su jedna od najvećih atrakcija kod kupača i jedan deo njih obožava da se kupa, što smo imali prilike da vidimo na fotografijama i snimcima. Ipak, ovakvo ponašanje nije adekvatno. Obaveza kupača, ponajviše zbog svoje bezbednosti, jeste da postupaju po naređenju i instrukcijama spasilaca na plaži. U većini zemalja, spasioci na plaži imaju ovlašćenja da daju uputstva i naređenja kako bi osigurali bezbednost svih posetilaca. Nepoštovanje tih uputstava može dovesti do opasnih situacija i može biti predmet kazni ili sankcija u nekim jurisdikcijama.
Šta znače zelene zastave na plaži?
Kada se na plaži istakne zelena zastava, ona služi kao signal za posetioce da su uslovi na vodi povoljni za kupanje. To obično znači da je voda mirna, sa minimalnim talasima i strujama, što smanjuje rizik od nesreća ili povreda. Odsustvo opasnosti kao što su strujanja, kamenje ili zagađenje čini plivanje sigurnijim i prijatnijim. Spasioci stacionirani u blizini dodatno poboljšavaju mere bezbednosti.
Šta znače žute zastave na plaži?
Žuta zastava služi kao vizuelno upozorenje posetiocima plaže, što ukazuje da treba biti oprezan pri ulasku u vodu. Ova zastava se podiže kada postoje umereni rizici, kao što su nemirni uslovi na moru, jake struje ili potencijalna zabrinutost zbog zagađenja. Od suštinskog je značaja da posetioci plaže obrate pažnju na ova upozorenja i pridržavaju se svih uputstava spasioca. Kada se vijori žuta zastava, preporučljivo je da plivači budu posebno oprezni i uzmu u obzir svoje plivačke sposobnosti i prisustvo spasilaca.
Šta znače pojedinačne crvene zastave na plaži?
Jedinstvena crvena zastava označava uslove visoke opasnosti koji predstavljaju rizik za posetioce plaža. Ova zastava upozorava na uzburkano more, jake struje ili druge opasne situacije u vodi. Imperativ je da svi shvate ova upozorenja ozbiljno i da se uzdrže od plivanja kada je istaknuta crvena zastava kako bi sprečili nesreće i zaštitili svoje blagostanje.
Šta znače duple crvene zastave na plaži?
Dvostruka crvena zastava na plažama ukazuje na najviši nivo opasnosti, signalizirajući ekstremne opasnosti u vodi. Kada se podignu dvostruke crvene zastave, to znači da je plivanje strogo zabranjeno zbog izuzetno opasnih uslova kao što su jake oluje ili jake struje. Imperativ je da posetioci poštuju ova upozorenja i da se uzdrže od ulaska u vodu kako bi sprečili ozbiljne posledice.
Šta znače crvene i žute zastave na plaži?
Crveno-žute zastave označavaju određena područja na plaži koja su bezbedna za kupanje i pod nadzorom spasilaca. Ove zastave pomažu posetiocima da identifikuju zone u kojima je rizik od potencijalnih opasnosti smanjen. Spasioci u ovim zonama mogu brzo reagovati na hitne slučajeve, obezbeđujući bezbednost plivača.
Šta znače crno-bele zastave na plaži?
Crno-bela četvrtasta zastava označava područja za surfovanje. Ova zastava signalizuje da su obučeni profesionalci dostupni za praćenje vode i pružanje pomoći. Surferi treba da paze na crno-belu zastavu kako bi identifikovali zone gde su prisutni spasioci.
Šta znače žute zastave sa crnom loptom na plaži?
Žuta zastava sa crnom loptom ukazuje na ograničenja za surfere. Ova zastava signalizuje surferima da moraju da očiste vodu zbog potencijalno štetnih dasaka za surfovanje koje se kreću velikom brzinom. Cilj je da se osigura bezbednost svih posetilaca regulisanjem aktivnosti surfovanja.
Šta znače ljubičaste zastave na plaži?
Ljubičasta zastava označava prisustvo opasnog morskog života u vodi. Ova zastava upozorava na opasnosti koje predstavljaju morska stvorenja poput meduza. Kada se vijore ljubičaste zastave, preporučljivo je da se pojedinci drže podalje od vode kako bi izbegli neprijatne i bolne susrete.
BONUS VIDEO:
(
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
4, 3, 2 - Karlik Džouns za pobedu Partizana! Pogledajte koš kojim je Amerikanac zapalio Grobare u Berlinu
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu
"Da se malo spustimo na zemlju, nije sve med i mleko": Opomena Partizanovog kapitena kako mora u Evroligi