Jednim klikom do informacija o pokojniku. I to sve preko QR koda koji se nalazi na samom spomeniku. Slike i stihovi urezani u spomenik više nisu u trendu, a javnost je podeljena. Dok neki to smatraju potpuno morbidnim, ima i onih koji to vide kao čuvanje mrtvih od zaborava.
U Aleji velikana QR kodovi imaju svoju specijalnu namenu. Oni služe za informacije o pokojniku. Prema rečima Marine Račić iz JKP "Pogrebne usluge" skeniranjem ovih kodova mi možemo da pročitamo biografiju znamenite ličnosti.
"QR kodovi se postavljaju samo na grobna mesta znamenitih ličnosti. To nije komercijalna aktivnost. U okviru službe za informisanje to rade i istoričari umetnosti. Mi smo izdali jednu veoma ozbiljnu, značajnu monografiju o Novom groblju još 2011. godine. Tako da u obzir dolaze samo znamenite ličnosti za sada", kaže Račić.
Kako ističe, ovo nije novina, već u Srbiji postoji od 2014. godine i cilj je da se unapredi.
"Ono što bi volela da istaknem je da je ovo nešto što nije novo, što postoji od 2014. godine. Tako da u smislu razvoja tehnologije mi imamo nameru da ovo unapredimo i da pređemo i na neke druge metode digitalizacije kulturnog nasleđa", objašnjava Marina Račić.
BONUS VIDEO:
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!