Jednim klikom do informacija o pokojniku. I to sve preko QR koda koji se nalazi na samom spomeniku. Slike i stihovi urezani u spomenik više nisu u trendu, a javnost je podeljena. Dok neki to smatraju potpuno morbidnim, ima i onih koji to vide kao čuvanje mrtvih od zaborava.
U Aleji velikana QR kodovi imaju svoju specijalnu namenu. Oni služe za informacije o pokojniku. Prema rečima Marine Račić iz JKP "Pogrebne usluge" skeniranjem ovih kodova mi možemo da pročitamo biografiju znamenite ličnosti.
"QR kodovi se postavljaju samo na grobna mesta znamenitih ličnosti. To nije komercijalna aktivnost. U okviru službe za informisanje to rade i istoričari umetnosti. Mi smo izdali jednu veoma ozbiljnu, značajnu monografiju o Novom groblju još 2011. godine. Tako da u obzir dolaze samo znamenite ličnosti za sada", kaže Račić.
Kako ističe, ovo nije novina, već u Srbiji postoji od 2014. godine i cilj je da se unapredi.
"Ono što bi volela da istaknem je da je ovo nešto što nije novo, što postoji od 2014. godine. Tako da u smislu razvoja tehnologije mi imamo nameru da ovo unapredimo i da pređemo i na neke druge metode digitalizacije kulturnog nasleđa", objašnjava Marina Račić.
BONUS VIDEO:
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu