Slušaj vest

U Komandnom bataljonu i u drugim jedinicama Vojske Srbije trenutno je omogućen stalni prijem kandidata iz evidencije centara ministarstva odbrane u profesionalnu vojnu službu u svojstvu profesionalnog vojnika na određeno vreme, za sve mladiće i devojke koji su služili vojni rok sa oružjem, starosti do 30 godina.

"U Komandnom bataljonu ima upražnjenih formacijskih mesta profesionalnih vojnika za dužnosti strelca i vozača i civilnih lica za dužnost vozača u garnizonu Beograda. Napomenuo bih da se svi konkursi objavljuju i dostupni su na sajtovima Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, gde se mogu videti svi ostali detalji. Sve informacije za prijem u Komandni bataljon mogu se dobiti na mail adresu kb.kzo@vs.rs, na telefon 011/3005-204 i 011/2064-162 ili lično kod nas u jedinici u kasarni 'Topčider'", započeo je razgovor za MONDO major Radomir Polić. 

Namena Komandnog bataljona je obezbeđenje uslova za funkcionisanje i rad Komande za Obuku u mestu i pokretu, a zatim i organizovanje i odavanje vojnih počasti u garnizonu Beograd, obezbeđenje objekata, PS i ljudstva za objekte u nadležnosti bataljona i pomoć civilnim vlastima u slučaju prirodnih nepogoda, tehničko-tehnoloških i drugih nesreća. Pripadnici bataljona se u okviru druge misije Vojske Srbije angažuju i na zadacima očuvanja mira u svetu, konkretno se iz Komande za obuku angažuje Vod za zaštitu snaga u multinacionalnoj operaciji Ujedinjenih nacija u Republici Liban.

Major Radomir Polić objasnio je za naš portal koje su pogodnosti rada u Komandnom bataljonu.

Vojska Srbije.png
Vojska Srbije 

"Svedoci smo da u poslednje vreme država čini značajne napore za povećanje standarda i statusa svih pripadnika Vojske Srbije, tu pre svega mislim na stalna zagarantovana primanja i ostale novčane prinadležnosti koje sleduju svakom pripadniku Vojske Srbije. Zatim, vojnik svoj rad u Komandnom bataljonu obavlja u dobrom kolektivu i dinamičnom okruženju koje pruža mogućnost stalnog usavršavanja", kazao je naš sagovornik. 

Istakao je da se nudi i vrhunska zdravstvena zaštita za vojnike i članove njihovih porodica. 

"Pripadnicima jedinice je omogućeno rešavanje stambenog pitanja po znatno povoljnijim uslovima od tržišnih, a neću ni da izostavim beneficirani radni staž, koji omogućava pripadnicima jedinice raniji prestanak profesionalne vojne službe sa pravom na penziju, u odnosu na ostale građane", rekao je major za MONDO. 

Radomir Polić nam je objasnio kako mladići i devojke mogu da se prijave za dobrovoljno služenje vojnog roka. Javni konkurs za prijavu kandidata za dobrovoljno služenje vojnog roka sa oružjem je stalno otvoren, a sve informacije o potrebnoj dokumentaciji, opštim i posebnim uslovima konkursa mogu se dobiti na internet stranici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, ili neposredno u Centrima ministarstva odbrane, nekadašnjim vojnim odsecima ili u bilo kojoj jedinici Vojske Srbije.

Vojska.jpg
Vojska Srbije 

"Zainteresovana lica se mogu prijaviti na jedan od tri načina, u Centrima ministarstva odbrane, na teritorijalnom principu, zatim preko portala e-uprave i na šalterima Javnog preduzeća 'Pošta Srbije' širom naše zemlje. Nakon prijavljivanja i podnošenja potrebne dokumentacije, kandidati se upućuju na lekarske preglede, potpisuju ugovor i zatim se upućuju na služenje vojnog roka", kazao nam je sagovornik.

Dobrovoljno služenje vojnog roka

Služenje vojnog roka u jedinicama Vojske Srbije je trenutno na dobrovoljnoj osnovi i traje ukupno šest meseci. Sama obuka je podeljena na dva perioda. Prvi period je period individualnne obuke i on traje tri meseca. Drugi period je period kolektivne obuke i on takođe traje tri meseca.

"Vojnici se najpre upućuju u centre za osnovnu obuku, gde se realizuje individualna obuka svih specijalnosti koja traje šest nedelja. Individualna obuka je jedinstvena za sve i ima za cilj stvaranje pouzdanog, spremnog motivisanog vojnika, koji poseduje kvalitete potrebne za borbu i osnovne veštine da bi preživeo na bojnom polju i funkcionisao kao član tima ili posade, što je polazna osnova za sve koji se opredele za vojni poziv.

Nakon završene osnovne obuke, vojnici se upućuju u neki od centara za specijalističku obuku gde se, u narednih šest nedelja, realizuje individualna specijalistička obuka u drugoj fazi prvog perioda. Po završetku osnovne obuke vojnici se u drugi period obuke upućuju u jedinice Vojske Srbije na kolektivnu obuku", naveo je major. 

Šta je sve obezbeđeno tokom dobrovoljnog služenja vojnog roka?

Vojniku za vreme trajanja dobrovoljnog služenja vojnog roka obezbeđuje se u skladu sa zakonom: naknada putnih troškova za javljanje na dobrovoljno služenje vojnog roka u naznačeni centar za obuku od mesta prebivališta u Republici Srbiji do centra za obuku, naknada putnih troškova za povratak kući po odsluženju dobrovoljnog služenja vojnog roka sa oružjem, od centra za obuku do mesta prebivališta u Republici Srbiji, novčana primanja u mesečnom iznosu koji odredi ministar odbrane, koja su trenutno u proseku oko 46.000 dinara, prava iz zdravstvenog osiguranja po propisima iz zdravstvenog osiguranja u Vojsci Srbije za vojne obveznike i smeštaj i ishrana, vojna odeća i obuća.

"Želim da naglasim i to da vojnici tokom služenja vojnog roka imaju mogućnost prijavljivanja za zasnivanje radnog odnosa u svojstvu profesionalnog vojnika na određeno vreme putem neposrednog prijema. Mogu prikupiti potrebnu dokumentaciju, realizovati sve potrebne preglede i bezbednosne provere i prvi dan po završetku služenja vojnog roka otpočeti sa radom u nekoj od jedinica Vojske Srbije", istakao je za MONDO major Radomir Polić.

Sagovornik nam je objasnio kako građani mogu da postanu profesionalni pripadnici Vojske Srbije i bez služenja vojnog roka. 

"Profesionalni pripadnik Vojske Srbije bez služenja vojnog roka se može postati konkurisanjem za prijem kandidata iz građanstva u profesionalnu vojnu službu u svojstvu podoficira na neodređeno vreme. Na konkurs se mogu javiti državljani Republike Srbije koji imaju završeno srednje obrazovanje u trajanju od četiri godine, bez obzira na to da li su odslužili vojni rok sa oružjem ili ne, ili kandidati koji pohađaju četvrti razred srednje škole", kazao je. 

Njihova obuka se realizuje u Centru za obuku i usavršavanje podoficira "Narednik Milunka Savić" u Pančevu i traje devet meseci. Po uspešnom završetku kursa polaznici će biti promovisani u čin vodnika i počeće sa profesionalnom vojnom službom u svojstvu podoficira na neodređeno vreme. U toku kursa su obezbeđeni besplatan smeštaj i ishrana, uniforma i oprema i sve što je potrebno za realizaciju kursa, a pored toga i novčana primanja za lica dok se nalaze na usavršavanju.

"Služba u Vojsci Srbije je patriotski čin i izazov za svakog mladića i devojku koji bi da oprobaju svoje sposobnosti. To je jedno od najčasnijih zanimanja, koje pruža mogućnost mladom čoveku da pokaže koliko voli svoj narod i otadžbinu, a sam čin služenja vojnog roka je i u duhu naše tradicije. Ovom prilikom pozivam sve mladiće i devojke da se oprobaju u izazovu vojnog poziva", zaključio je razgovor za MONDO major Radomir Polić. 

BONUS VIDEO: 

Mondo/Stefan Stojanović/Ivana Vlajković Provera hrabrosti