Slušaj vest

"Pas je čovekov najbolji prijatelj" izreka je koja opisuje kakav odnos ove životinje imaju prema ljudima. U Centru za obuku pasa Vojske Srbije, koji je razmešten u garnizonu Niš u kasarni "Knjaz Mihailo", ekipa portala MONDOimala je priliku da vidi pse koji bi dali svoj život da spasu čovekov.

Imali smo priliku da vidimo deo segmenta obuke službenih pasa: savlađivanje prepreka, pretragu prtljaga i motornog vozila, proveru hrabrosti, napad na motorno vozilo i napad na situacioni objekat. U navedenim vežbama su se koristili psi rase nemački ovčar i belgijski ovčar. 

Vodnik prve klase Milan Bogdanović, dreser pasa i instruktor u četi za obuku pasa u Centru za obuku pasa objasnio je za portal MONDO sadržaja obuke kojima smo prisustvovali. 

Savlađivanje prepreka

Savlađivanje prepreka su realizovala dva psa rase nemački ovčar. Psi su radili unakrsno sa postavljenim aportom na kraju. Kretali su sa dva različita kraja i sretali se na otprilike pola puta. Prolazili su kroz i preko prepreka ne dodirujući nijednu.

"Savlađivanje prepreka se radi zbog kondicioniranja službenih pasa i zbog nailaska na prepreke prilikom rada u terenskim uslovima kako bi ih lakše savladali", objasnio nam je vodnik prve klase Milan Bogdanović.

Mondo/Stefan Stojanović/Ivana Vlajković Savlađivanje prepreka

Pretraživanje prtljaga i motornog vozila

Psi su tražili minsko-eksplozivno sredstvo. Prtljag je pretraživao pas rase belgijski ovčar, a vozilo nemački ovčar. Pripadnici Vojske Srbije postavili su pet torbi sa prtljagom, a samo u jednom se nalazilo minsko-eksplozivno sredstvo.  Pas je prtljag pretraživao bez povoca. Svaki je onjušio i kad je došao do onog u kom se nalazilo minsko-eksplozivno sredstvo pas je legao. 

"Pas sedanjem, ležanjem ili stajanjem pored prtljaga obeležava i pokazuje onaj u kom se nalazi minsko-eksplozivno sredstvo. Vodič prilazi, podiže ruku i tada ekipa deminera prilazi kako bi deaktivirala minsko-eksplozivnu napravu. Prilikom pretrage vozila isti je način rada. Pas isto može da se pusti da traži sa povodnikom ili bez, isto je u prisustvu vodiča i isti je način obeležavanja odnosno markiranja minsko-eksplozivnog sredstva, sedenjem, ležanjem ili stajanjem", kazao je za MONDO vodnik prve klase Milan Bogdanović.

Mondo/Stefan Stojanović/Ivana Vlajković Pretraga prtljaga

Provera hrabrosti

Provera hrabrosti je jedan segment obuke tokom koje pas pokazuje koliko je neustrašiv, da se ne plaši pucnja i da napada do kraja hvatajući odbeglo lice ili teroristu. U ovim tačkama se koriste psi rase belgijski ovčar ili nemački ovčar. U njoj smo videli markera koji glumi teroristu koji se kreće sa puškom u ruci. Kad je zapucao prema vodiču i psu, pas rase nemački ovčar je neustrašivo krenuo ka markeru rizikujući svoj život kako bi spasio ljudski. Markera je uhvatio za ruku i onesposobio ga. 

Mondo/Stefan Stojanović/Ivana Vlajković Provera hrabrosti

Napad na motorno vozilo

Prilikom napada na motorno vozilo u kom su se nalazila dva markera koji glume teroriste, jedan marker se nalazio u prednjem delu vozila, a drugi u zadnjem. Motorno vozilo je naišlo na zasedu u kojoj su učestvovala dva psa rase belgijski ovčar. 

"Prilikom nailaska na zasedu, otvorila su se vratai marker je počeo da otvara vatru, vozilo se zaustavilo, a jedan pas je ušao bočno u vozilo u koje je uskočio i uhvatio lice. Drugo lice koje se nalazilo u zadnjem delu motornog vozila je iza njega izašlo i drugi pas iz zasede je krenuo na njega dok otvara vatru. Pas iz zasede je uhvatio to odbeglo lice nakon čega se vrši sprovođenje", ispričao je naš sagovornik. 

Mondo/Stefan Stojanović/Ivana Vlajković Napad na vozilo

Napad na situacioni objekat

U ovom prikazu učestvovala su tri psa, dva rase belgijski ovčar i jedan rase nemački ovčar. Sa svojim vodičima su se nalazili u zasedi, dok su markeri glumili teroriste koji su zaposeli objekat. Kad su otvorili vatru, psi su ih napali uskakanjem kroz prozore. 

"Tom prilikom jedan terorista je pobegao kroz prozor i treći pas iz zasede ga je uhvatio. Videli smo da psi idu bez ikakvog straha, bez obzira na pucanje ili dim", kazao je za MONDO vodnik prve klase Milan Bogdanović.

MONDO/Stefan Stojanović/Ivana Vlajković/Vojska Srbije Napad na situacioni objekat

Rase pasa koje se koriste u Centru

U Centru se koriste četiri rase pasa, šarplaninski ovčar, belgijski ovčar varijetet malinoa, nemački ovčar i labrador retriver. Šarplaninski ovčar je prvenstveno čuvarski pas, namenjen za čuvanje objekata od značaja. Belgijski ovčari i nemački ovčari mogu da se koriste za sve specijalnosti, kao čuvarski pai, zaštitni, za specijalna dejstva, za traganje, za pronalaženje unesrećenih ispod lavina i ruševina, za traženje minsko-eksplozivnih sredstava, psihoaktivnih supstanci.

O Centru za obuku pasa

Pukovnik Zdenko Cvetić, komadant Centra za obuku pasa ispričao je za naš portal da na osnovu pisanih podataka obuka pasa na prostoru Niša datira još iz 1932. godine, pa sve do Drugog svetskog rata. 

"Posle Drugog svetskog rata, 21. oktobra 1957. godine, formiran je čuveni Centar za odgoj pasa koji je kasnije prošao kroz čitav niz transformacija. Današnji Centar, u ovom formatu, je formiran 3. septembra 2020. godine", započeo je pukovnik Zdenko Cvetić razgovor za MONDO. 

MONDO/Stefan Stojanović Kasarna Niš

Objasnio nam je da su zadaci Centra: obuka i usavršavanje kadra veterinarske službe, pre svega dresera i vodiča službenih pasa, koja se realizuje kroz organizaciju i realizaciju kurseva, dresura i redresura pasa, reprodukcija, uzgoj pasa i zdrastveno zbirnjavanje pasa. Po odluci Ministra Odbrane mogu se osposobljavati lica izvan Vojske Srbije.

"Obuka pasa koja se ovde sprovodi vrši se kroz više kurseva za koje postoje programi obuke, počev od onih najjednostavnijih, za čuvarske pse, gde obuka traje 20 radnih dana, do onih najsloženijih oblika obuke za pse koji pronalaze minsko-eksplozivna sredstva, psihoaktivne supstance, tragačke pse i slično, gde obuka traje šest meseci", kazao nam je komadant.

Razvoj pasa u Centru ide od šteneta pa do odraslog psa, kontrolisanim uparivanjem, odnosno različitim kombinacijama priplodnih pasa dobijaju se štenad koja idu u fazu pred dresure, koja obuhvata socijalizaciju i osnovne radnje sa psima, da bi kasnije do starosti od nekih godinu dana krenuli u dresuru po specijalnostima. Posle završene dresure psi se upućuju u jedinice Vojske Srbije u zavisnosti od toga za šta su osposobljeni. 

"Psi su veoma značajni za upotrebu u Vojsci Srbije i kroz obuku se potenciraju, iskorišćavaju njihove urođene osobine, a naročito njihova čula. Kod pasa je najbolje izraženo čulo njuha koje je nekoliko hiljada puta osetljivije nego kod ljudi i psi mogu da raspoznaju znatno više različitih mirisnih situacija nego što je to slučaj kod ljudi", zaključio je razgovor za MONDO pukovnik Zdenko Cvetić, komadant Centra za obuku pasa.

Životni i radni vek pasa iz Centra

Životni vek pasa može da traje i do 15 godina. Kada psi izgube potreban nivo radne sposobnosti i odu u penziju, vrši se udomljavanje u porodice gde će oni biti vrlo dobri kućni ljubimci. Psi koji su izrazito agresivni, ne mogu da se udome, i oni ostaju u Centru za obuku pasa do kraja života.

BONUS VIDEO: 

MONDO/Aleksandra Virijević/Stefan Stojanović Kasarna Požarevac Vojska Srbije