Nova školska godina u Srbiji počinje za nekoliko dana, a glavna preokupacija svake porodice, koja ima jednog ili više školaraca, jeste nabavka knjiga i ostalog pribora. Olakšavajuća okolnost za roditelje koji imaju đake je pomoć Grada Beograda u iznosu od 20.000 dinara po detetu. Isplata se očekuje najverovatnije sredinom septembra, a mi smo istraživali na koji način može da se potroši "pametno" i kupi sve neophodno za početak školske godine.
Kupovina udžbenika predstavlja prvu i najvažniju stavku sa spiska jer su knjige đacima neophodne već sa početkom predavanja i prvih lekcija. Prosečna cena novih kompleta, po knjižarama, kreće se od 12 do 17 hiljada dinara, polovne mogu da se nađu za 8-10 hiljada kod uličnih prodavaca, a pojedine škole nude mogućnost kupovine preko njih.
To nam je potvrdila i jedna mama, koja je svom sinu knjige za treći razred kupila upravo na ovaj način. Iznos od 11.760 dinara, koliko je komplet koštao, podeljen je na tri rate, koje je platila u junu, julu i avgustu. Nasleđivanje, kaže, nije bilo moguće jer se iz godine u godinu menjaju izdavači, pa je on prošle godine imao jednog, a sada drugog.
Jedan od korisnih trikova za opremanje đaka za školu odala nam je i mama bliznakinja, Milena A. čije ćerke su, kao i mnogi njihovi drugari, našle način da se “reše” starih knjiha, a uštede pri kupovini novih.
"One su završile, recimo, šesti razred. Nađu 'petake' kojima će njihove knjige trebati naredne školske godine, dogovore prodaju i na taj način su već obezbedile novac za svoje udžbenike koje će im trebati. Deca se uglavnom dogovore između sebe oko cene, to bude realan iznos, nekako je sve na drugarskom nivou", rekla je ova mama za Mondo.
Pokriva li pomoć Grada kupovinu knjiga pitali smo i ulične prodavce u Kosovskoj ulici, gde su nam rekli da komplet knjiga za mlađe razrede možemo kupiti za cenu od 4 do 6 hiljada dinara, a za starije od 8 do 10. U istoj ulici, ali na drugom prodajnom mestu, kada smo pitali za komplet knjiga za šesti razred, rečeno nam je da nemaju komplete već neke pojedinačne i da se one kreću od 500 do 900 dinara po komadu, pa bi ostale morale da se dokupe na drugom mestu.
Prodaja knjiga koje su deca iskoristila postala su najkorisniji trik u pokušaju da se uštedi, otkrivaju nam ulični prodavci u Kosovskoj ulici u Beogradu.
"Dođu sa knjigama koje su iskoristili za razred koji su završili. Prodaju nama, ako su u dobrom stanju, a onda dodaju razliku kupe nove. Tako su uštedeli, lepo njima, lepo nama", otkrila nam je jedna gospođa koju smo zatekli u ovoj ulici.
Ipak, pitanje je koliko tu zarade jer orkup polovnih knjiga znači da ih prodavci dalje prodaju takođe kao polovne, pa samim tim ne mogu ni visoku otkupnu cenu da ponude.
Dakle, ako se odluče da kupite nove komplete knjiga, roditeljima u Beogradu ostaje nekoliko hiljada za sveske i školski pribor.
Cene zavise od toga u koju knjižaru odete. Za sveske je potrebno izdvojiti od 100 do 300 dinara po komadu, olovke od 12 dinara, gumice za brisanje od 20 do 79 dinara, pernicu od 350 do 1.500.
Knjižare nude i pune pernice, za oko 2 hiljade dinara, u kojima je osnovni pribor (olovke, gumice, bojice, flomasteri) što je takođe jedan od vidova uštede.
Setovi drvenih bojica, flomastera, vodenih boja, tempera koštaju nekoliko stotina dinaram a blokovi za crtanje i torba od 100 dinara pa naviše.
Ko sve dobija 20 hiljada od Grada?
Pravo na besplatne udžbenike imaju socijalno ugrožene porodice, đaci sa smetnjama u razvoju ili određenim invaliditetom i učenici koje su "treće dete u porodici", a Grad Beograd uveo je dodatnu olakšicu za sve beogradske osnovce - novčanu pomoć od 20.000 dinara.
Aleksandra Čamagić, gradska sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu, objasnila je u jednoj od ranijih izjava da za ovu vrstu pomoći mogu da se prijave i oni roditelji koji su iz nekog razloga zakasnili, roditelji novoupisane dece ili oni koji su možda u međuvremenu imali neke promene na računu koji su ostavili pa to treba da promene jer će novac biti isplaćen u septembru.
Postupak prijave je jednostavan - popunjava se obrazac koji se dobija u školi koju dete pohađa i i dostalja fotokopija prednje strane platne kartice.
Grad Beograd je prošle godine za osnovce nabavio oko 130.000 kompleta udžbenika i za to je izdvojeno 1.637.000.890 dinara sa PDV-om. Za srednje škole nabavljeno je blizu 60.000 kompleta udžbenika i izdvojeno je 718.430.083,71 dinar sa PDV-om.
(Mondo.rs)
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
Šta čeka Zvezdu i Partizan u Evroligi? Jedan grad može da bude prekretnica sezone, tamo "večiti" idu prvo!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Partizanovog igrača čeka duža pauza: Mijailović otkrio detalje o povredi košarkaša!
Željko učio igrače kako da promaše slobodno bacanje: Uzeo loptu, šutnuo i okrenuo se ka Amerikancu (video)