Slušaj vest

Trend primanja vitamina kroz infuzije nije zaobišao ni Srbiju, pa u poslednje vreme sve češće možete videti objave na društvenim mrežama gde se ljudi, u toplini svog doma, opušteni uz knjigu, film ili ćaskanje sa prijateljima, "vraćaju u život" nakon napornog dana.

Dok u ponudi postoje infuzije za koje se tvrdi da pomažu nakon napore radne nedelje i vraćaju snagu, jačaju imunitet, regulišu nedostatak određenog vitamimna…i mnogo toga još, stručnjaci upozoravaju da je za ovaj tip terapije neophodan pregled lekara koji jedini može da je prepiše, kao i lice sa stručnim znanjem koje će adekvatno dozirati i na kraju prikačiti pacijenta.

Široka ponuda ove medicinske usluge dostupna je svakom ko ima pristup Internetu ili društvenim mrežama, dovoljno je da u pretragu ukucate "kućne infuzije" i pojaviće se na desetine rezultata, od privatnih klinika, preko medicinskih radnika koji dolaze u kućne posete, pa do onih koji nemaju ni medicinsko obrazovanje ni neophodno iskustvo u ovoj oblasti.

I cene su različite, od 3 do 12 hiljada dinara, zavisi koju kombinaciju i broj doza odaberete.

"Povećanje energetskog nivoa, brza hidratacija i jačanje imuniteta vitaminskim koktelom vitamina C, kompleksom vitamina B i mineralima kalcijuma, magnezijuma i kalijuma", navodi se u jednoj ponudi koju smo našli među oglasima. Kada smo pozvali da rezervišemo, bilo je dovoljno da ostavimo podatke i kućnu adresu, a na pitanje da li je potrebno da priložimo i neku medicinsku dokumentaciju kako bi lekari utvrdili da li nam je infuzija potrebna i to baš u ovom sastavu, odgovorili su odrično.

Jedino pitanje bilo je zbog čega želimo infuziju, a odgovor "iscrpljenost zbog posla" bio je dovoljan, reklo bi se, jer su odmah potom pitali koji dan i vreme odgovara.

Nema infuzije bez pregleda specijaliste

Infuzije stavljaju jetru i bubrege pod pojačan pritisak, pa je u Velikoj Britaniji zabranjeno ubrizgavati vitaminske infuzije pacijentima ukoliko prethodno nije obavljen specijalistički pregled ovih organa.

Osim ovog oglasa, na različitim mrežama našli smo preko deset profila koji imaju slične ponude i tvrde da su licencirani i stručni. Međutim, to smo morali da im verujemo na reč, pošto nisu u pitanju medicinske ustanove, niti transparentno prikazane potvrde o tim licencama. 

Koliko je ova, naizgled jednostavna terapija, zapravo kompleksna objasnila nam je medicinska sestra sa radnim stažom dužim od 30 godina, Žaklina Nedeljković, inače vlasnica ambulante za zdravstvenu negu.

"Terapiju daje lekar, nakon pregleda i neophodnih analiza krvne slike i biohemije, pošto je upoznat sa opštim stanjem pacijenta i u zavisnosti od eventualnih pridruženih bolesti, može da odredi terapiju. Medicinski tehničari nakon toga tu terapiju sprovode, u ovom slučaju, plasiraju iglu, braunilu, prikače na odgovarajući način jasno doziran lek. Kućna varijanta nije problematična u ovoj priči već to što neki često preskoče ove prve, a krucijalne korake i to je opasno", objasnila je ona za Mondo.

Drugi problem je u "prepisivanju", kako nam je objasnila, odnosno kada jedna osoba vidi da je javna ličnost ili neko od prijatelja primio određeni vitaminski koktel, pa ide po sistemu "pomogla je njoj/njemu, i meni će" .

Nakon razgovora sa medicinskom sestrom, ponovo smo se okrenuli oglasima i pozvali još jedan koji smo našli na Instagramu, prilično popularan kod javnih ličnosti čije smo fotografije pronašli na profilu.

I tu su nam rekli da infuziju možemo primiti bez pregleda lekara, dodavši da je cena dolaska sa uključivanjem vitaminske infuzije 6.000 dinara, a cena vitaminske sa glutationom 9.000 dinara.

Screenshot 2024-09-03 140147.jpg
Printscreen/Instagram 

Proizvoljno uzimanje lekova može biti jako opasno, a čak i naizgled najbezazleniji lek izazvati jaku alergijsku reakciju, upozoravaju zdravstveni radnici. Iz tog razloga jako je opasno da nestručna lica sprovode ovakve terapije.

Kada se prepisuje infuzija?

Infuzija se prepisuje u situacijama kad pacijent ne može na drugačiji način da primi terapiju, a predstavlja najbrži način da tečnost (sa vitaminom, više njih, lekovima…) uđe direktno u krvotok. Ubrizgava se pomoću sterilne igle, šprica, od strane stručnog medicinskog osoblja. U sastav infuzija osim vitamina, u zavisnosti od stanja i potreba organizma, mogu ući i antihistaminici, kortikosteroidi, diuretici, bronhodilatatori, analgetici, antibiotici...

Da je jako bitno da to lekar, nakon pregleda, prepiše govori i činjenica da je svaki lek "potencijalna opasnost koja može da izazove alergijsku reakciju". 

Za reklamiranje lekova i suplemenata, prema zakonima u Srbiji, važe posebna pravila koja su propisana Pravilnikom o načinu oglašavanja leka, odnosno medicinskog sredstva.

"Prilikom reklamiranja leka, odnosno medicinskog sredstva nije dozvoljeno opštu javnost navoditi na utisak da lek, odnosno medicinsko sredstvo nema neželjene reakcije", jedan je od članova pravilnika, kao i da je zabranjeno navoditi na utisak da je lek, odnosno medicinsko sredstvo dobro uzimati odnosno primenjivati i kada nema znakova bolesti, odnosno da poboljšava zdravlje.

Ovim povodom smo se obratili Ministarstvu zdravlja, sa pitanjem ko kontroliše ovu oblast, kao i lica koja se, bez licence, bave pružanjem ovih usluga, ali do objavljivanja teksta nismo dobili odgovor.

(Mondo.rs)