Riba "Dragana," poznata po tome što nije nimalo bezazlena, ponovo pravi probleme na grčkom primorju. Prema ispovestima Srba, ove sezone naši turisti su se s njom susretali češće nego obično. Dok su neki sledili preporuke o postupanju nakon kontakta s "draganu," drugi su pokušali da sami leče povrede - i time pogrešili.
Žena iz Srbije imala je "susret" sa "Draganom" na moru, nakon čega je odlučila da ne ide lekaru. Kako se situacija vremenom iskomplikovala, njena ćerka Emi, rešila je da potraži pomoć u jednoj od grupa posvećenih letovanju u Grčkoj.
Nije primila terapiju, na kraju se razvila alergija
Kako je napisala njenoj mami su unazad godinama pojavljuju lezije po koži, te je zamolila sve sa sličnim problemom da joj se jave i pomognu oko alergije koja je nastala nakon uboda.
"Zdravo svima, treba mi pomoć da nađem tretman za alergiju na drakenu ribu. Moja majka je stala na jednu pre nekoliko godina, nije išla kod lekara u to vreme, a onda se razvila lezije kao crveni plister po celom telu. Probala je razne tretmane i kreme ali se i dalje vraćaju. Da li je neko slučajno imao isti problem?", napisala je ona unutar grupe "Live from Greece".
Kako izgleda riba "dragana"?
Ovu ribu karakterišu visoko postavljene oči, donja vilica duža od gornje i šare na leđima. Sa donje strane ima bodlju okrenutu unazad, a sličnu bodlju ima i na prvom leđnom peraju. Upravo ubodom ovih bodlji, morski pauk ubacuje svoj otrov u telo žrtve sa dramatičnim posledicama.
Koji su simptomi nakon što nagazite na dragon ribu?
Nakon što dođe do uboda, sem bola, dolazi do glavobolje, osećaja gušenja, mučnine, teškog disanja, bolova u predelu srca, a dolazi i do pojačanog znojenja. Postoje i neke indicije da kod srčanih bolesnika može doći do infarkta.
Srbi "česte mušterije"
"Ja se trenutno nalazim u Leptokariji i danas sam nagazila na takozvanu ribu "Draganu"! Nemajući pojma na šta sam se ubola, krenula sam mesto uboda da hladim ledom. Nesnosan bol je postajao sve jači, imala sam osećaj da mi neko lomi prste, da mi nokti otpadaju, krenuo je otok sve brže da se širi. Nekako sam uspela da se sa plaže odvučem do lekara. Tamo su mi odmah stavili nogu u vrelu vodu i dali terapiju, tablete protiv alergije i kortikosteroide i rekli da nikako ne smem hladiti mesto uboda da moram dva dana stavljati nogu u toplu vodu i da ne mogu da se kupam", opisala je ova Srpkinja.
Ipak, ona priznaje da ni sama nije znala kako pravilno da postupi u slučaju uboda ove ribe, te je u prvi mah stavila hladnu oblogu, što nikako ne treba činiti.
U proteklim godinama naši turisti su se sa ovom otrovnom ribom susretala na obalama i ostrvima Grčke, Hrvatske, Crne Gore i Albanije, a svaki put je scenario bio identičan - do uboda je dolazilo u plićaku u kojem je praktično nevidljiva.
Šta je bitno da znate nakon što vas ubode dragon riba?
Kada dođe do susreta sa njenim bodljama, iako je bol jak, bitno je da ostanete pribrani. U prvi mah, dok je ubod još svež, najbolje je potopiti stopalo u toplu vodu, odnosno, u vodu temperature čiju vrelinu možete da izdržite. Ovaj proces se vrši usled činjenice da što je voda toplija efekat otrova slabi jer je otrov je termolabilan.
Bitno je da nakon ovog tretmana primite prvu pomoć od doktora u vidu injekcije ili antibiotika.
BONUS VIDEO:
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
Šta čeka Zvezdu i Partizan u Evroligi? Jedan grad može da bude prekretnica sezone, tamo "večiti" idu prvo!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Željko učio igrače kako da promaše slobodno bacanje: Uzeo loptu, šutnuo i okrenuo se ka Amerikancu (video)
Partizanovog igrača čeka duža pauza: Mijailović otkrio detalje o povredi košarkaša!